Jedyny konfederata, który może przejąć ratusz. "Może pan Sławek otworzy u nas firmę browarniczą"

Źródło:
tvn24.pl
Patryk Marjan wygrał pierwszą turę wyborów w Bełchatowie
Patryk Marjan wygrał pierwszą turę wyborów w Bełchatowie
wideo 2/2
Patryk Marjan wygrał pierwszą turę wyborów w Bełchatowie

Patryk Marjan ma 32 lata, jest członkiem Nowej Nadziei (wchodzącej w skład Konfederacji) i za sobą zwycięstwo w pierwszej turze wyborów prezydenckich w Bełchatowie. W niedzielnej dogrywce będzie walczyć z dotychczasową gospodynią ratusza, popieraną przez PiS Mariolą Czechowską. Odwiedziliśmy jedyne w Polsce miasto, w którym dojdzie do takiego pojedynku.

Z czym się kojarzy Bełchatów? W pierwszej kolejności najpewniej z elektrownią znajdującą się szesnaście kilometrów od południowych rogatek miasta. W drugiej z siatkówką - tutejsza drużyna obecnie plasuje się w środku tabeli, ale jeszcze kilka lat temu była europejskim potentatem, który regularnie pojawiał się w ścisłej czołówce siatkarskiej ligi mistrzów. 

- Tutaj wszytko, włącznie z siatkówką, związane jest z wydobyciem węgla i spalaniem go przy produkcji prądu. Bez tego nie ma u nas niczego, ani pracy, ani perspektyw - opisuje pan Waldemar. Taksówkarz, z którym rozmawiamy na placu Narutowicza, najważniejszym w tym 50-tysięcznym mieście na południu województwa łódzkiego. Po dwóch stronach długiego na 200 metrów placu stoją gmachy urzędu miasta i interaktywnego muzeum zarządzanego prze Polską Grupę Energetyczną. Pomiędzy nimi leży kostka brukowa poprzerywana drzewami i złożonymi na czas deszczu parasolami ogródków tutejszych restauracji.

Plac Narutowicza w Bełchatowietvn24.pl

- Problem w tym, że nasze miasto stoi nad przepaścią. Elektrownia jeszcze nie przestała działać, a z miasta już ucieka kto tylko może. Zostają tylko starsi, młodsi nie widzą dla siebie perspektyw. Dlatego ludzie chcą zmian, innej polityki - kontynuuje swój wywód pan Waldemar odnosząc się do zaskakujących wyników pierwszej tury wyborów prezydenckich. 

Bełchatowska sensacja

W pierwszej turze wygrał Patryk Marjan. Rok temu był "jedynką" Konfederacji w wyborach do Sejmu w 10 okręgu wyborczym. Zdobył ponad 15 tysięcy głosów (3,91 proc. wszystkich oddanych w okręgu) i - jak sam podkreślał - otarł się o mandat poselski. Ale ponieważ ostatecznie na Wiejską się nie dostał, po raz drugi w swoim życiu wystartował w wyścigu o najważniejsze stanowisko w bełchatowskim ratuszu.

W 2018 roku Marjan zajął piąte miejsce, wyprzedzając dwoje rywali. Teraz, w pierwszej turze członek Nowej Nadziei sensacyjnie zajął pierwsze miejsce. Poparło go 5444 głosujących bełchatowian, co stanowiło 38,36 proc. wszystkich głosów. Dotychczasowa prezydent, Mariola Czechowska otrzymała poparcie 31,97 proc. głosujących. 

- Ludzie poparli Marjana, bo młody, fajny, dynamiczny i obiecuje zmiany. Ale jak wożę ludzi, to słyszę, że część już na niego nie zagłosuje, bo czują się oszukani. Facet startował niby ze swojego komitetu, a tak naprawdę jest z Konfederacji. A ludzie nie chcą Konfederacji - kończy pan Waldemar. Z bełchatowskim taksówkarzem nie możemy już dłużej rozmawiać, bo zbliża się termin spotkania ze zwycięzcą pierwszej tury wyborów.

Patryk Marjan przychodzi punktualnie. Zaznacza, że chce jako prezydent skupić się między innymi na walce z "monokulturą gospodarczą", rozwoju miasta i zwalczaniu bezrobocia. Dodaje, że nie może pozwolić, żeby "Bełchatów był złożony na ołtarzu zielonego ładu". Już na początku rozmowy zaznacza, że do wyścigu wyborczego startował z lokalnego komitetu, a z Konfederacji (co podkreśla w każdym wywiadzie) wziął "to, co najlepsze". Czyli co? 

- Niskie, proste podatki, kwestie rozwoju przedsiębiorczości i oczywiście sprzeciw wobec zielonego ładu - wylicza szybko kandydat. Potem zapewnia, że jego sukces polega między innymi na tym, że nie popierają go tylko zwolennicy partii Sławomira Mentzena i Krzysztofa Bosaka. - Głosują na mnie wyborcy Koalicji Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości, a nawet lewicy. Samorząd nie powinien mieć jednoznacznych barw politycznych - dodaje.

W walce o ratusz pozostali kandydaci popierani przez Konfederację i PiStvn24.pl

Możesz nie chcieć Konfederacji, ale…

- Czyli, jak rozumiem, odcina się pan od polityki centralnej? Mówi pan Mentzenowi i Bosakowi: wara od Bełchatowa, tu jest samorząd? 

- Polityka centralna ogólnie powinna odchodzić od samorządu. Idea samorządu polega na tym, że koncentrujemy się na głosowaniu na ludzi. W polityce centralnej jest tak, że głosuje się na szyldy partyjne, dlatego widzimy wielu kandydatów, którzy są zrzucani ze spadochronu do różnych rejonów i uzyskują dobre wyniki. Samorząd jest czymś innym - opowiada zwycięzca pierwszej tury wyborów w Bełchatowie. 

Czytaj też: Wyborcza dogrywka w Rzeszowie. "Obaj kandydaci mają niemal równe szanse"

Po tej - nieco separatystycznej - deklaracji, zeszłoroczna jedynka Konfederacji wraca do ciepłych słów o swoich liderach:

- Wierzę, że chociażby moje kontakty ze Sławomirem Mentzenem spowodują, że uda się sprowadzić do Bełchatowa ciekawych przedsiębiorców. Może akurat pan Sławek otworzy u nas jakąś firmę browarniczą czy zakład produkcyjny? Zobaczymy - mówi Patryk Marjan.

Twierdza ratusz

Bełchatowem od dziesięciu lat rządzi Mariola Czechowska. Ma 53 lata. Zanim zajęła się samorządem, przez 15 lat uczyła matematyki i informatyki w jednej z bełchatowskich podstawówek. Była też dyrektorem Gminnego Zespołu Obsługi Szkół w Bełchatowie.

Do wyborów w 2014 roku Mariola Czechowska wystartowała z listy Prawa i Sprawiedliwości. Wygrała pierwszą (25,34 proc. głosów) i drugą turę, w której poparło ją 61,92 proc. głosujących. Do walki o reelekcję przystępowała już z własnego komitetu. Trzeba jasno zaznaczyć, że walka o utrzymanie funkcji w ratuszu nie była dla niej łatwa. W 2018 roku też przegrała pierwszą turę i otarła się o wypadnięcie z wyborczego wyścigu - zdobyła nieco ponad 200 głosów więcej od Piotra Wysockiego, który ostatecznie zajął trzecie miejsce. 

Kogo poprą mieszkańcy w drugiej turze?
Kogą poprą mieszkańcy w drugiej turze?tvn24.pl

Dariusz Matyśkiewicz (startujący z lokalnego komitetu wyborców plus) wygrał pierwszą turę, ale w dogrywce musiał uznać wyższość kandydatki startującej z poparciem PiS-u, którą w drugiej turze poparło 51,8 proc. wyborców. Czy na podobny scenariusz liczy urzędująca prezydent? Na to i na inne pytania nie mieliśmy okazji usłyszeć odpowiedzi, chociaż na rozmowę z Mariolą Czechowską umawialiśmy się od kilku dni. 

Czytaj też: "Województwo łódzkie będzie miało Koalicję 15 października"

W magistracie jej nie zastaliśmy, bo - jak przekazano nam w sekretariacie - pani prezydent wzięła urlop na ostatnie dni kampanii, żeby móc się w nią w pełni zaangażować. Rozmowy z przedstawicielem jej komitetu zakończyły się deklaracją, że kandydatka umówi się z naszą redakcją, jeżeli wyrazi taką wolę. Do momentu publikacji tekstu jej nie wykazała. 

Trzeba odnotować przy tym, że obecna prezydent Bełchatowa jest konsekwentna w oszczędnej komunikacji z mediami. 

- Do tej pory były trzy debaty prezydenckie w Bełchatowie, ale pani prezydent nie wzięła udziału w żadnej z nich. Pojawiła się tylko podczas spotkania w TVP Łódź, ale tam nie było możliwości konfrontacji - po prostu mieliśmy dwie minuty, żeby odpowiedzieć na zadane przez dziennikarzy pytania i tyle - komentuje kontrkandydat urzędującej prezydent, Patryk Marjan. 

Co uradzi rada?

Bełchatowska rada miejska składa się z 23 radnych. Najwięcej mandatów - dziewięć - mają kandydaci z listy Koalicji Obywatelskiej. Siedem ma PiS, a pięć KWW Bełchatowianie, z którego startuje Patryk Marjan. Po jednym radnym wprowadziło KWW Plus i KWW Marioli Czechowskiej. Przedstawiciele lokalnych struktur KO na tym etapie nie chcieli analizować, jak może wyglądać powyborcza koalicja. 

Jeżeli - hipotetycznie - Patryk Marjan wygra w drugiej turze interesujące będzie to, czy będzie szukał koalicji z PiS, czy z KO. Co na to sam zainteresowany? Na razie wypowiada się mocno dyplomatycznie:

- Wierzę, że będziemy mogli działać w sposób projektowy, że stworzy się środowisko ponad podziałami politycznymi i wspólnie będziemy wypracowywać rozwiązania dla mieszkańców - mówi. 

- Wie pan, to ładnie brzmi. Takie deklaracje o działaniu zadaniowym i ponad podziałami. Ale prawda też jest taka, że rządzenie bez koalicji może być po prostu mało wydajne - odpowiadamy. 

- Najpierw trzeba wygrać wybory, żeby w ogóle myśleć o budowaniu większości. Mam nadzieję, że tym zagadnieniem będę się zajmować w powyborczy poniedziałek - odpowiada Patryk Marjan. 

Efekt mrożący

O skomentowanie sytuacji w Bełchatowie poprosiliśmy dra Pawła Stępnia, politologa z Uniwersytetu Łódzkiego. - Mówimy o mieście, które od dawna jest prawicowym bastionem, dlatego nie dziwi fakt, że do drugiej tury nie wszedł kandydat Koalicji Obywatelskiej. Fascynujące jest to, że teraz wyborcy centrowo-liberalni będą musieli wybrać pomiędzy ofertą Prawa i Sprawiedliwości i Konfederacji. To bodaj jedyna taka sytuacja w tych wyborach w Polsce - zaznacza ekspert.

Spodziewa się, że wyborcom KO mimo wszystko bliżej może być do Konfederacji, niż kandydatki popieranej przez partię Jarosława Kaczyńskiego. - Myślę, że strategia anty-PiS jest tak silna, że kandydat z ugrupowania Sławomira Mentzena może na tym skorzystać - ocenia dr Stępień. 

Podkreśla, że nie dziwi go fakt, że Patryk Marjan zdecydował się na start z lokalnego komitetu. - To częsty zabieg u kandydatów wywodzących się ze skrajnych partii. Chodzi o to, żeby nie doświadczał negatywnych skutków związanych z silnymi emocjami wokół danego ugrupowania - dodaje politolog. 

Dr Stępień komentuje też fakt, że urzędująca prezydent Bełchatowa - co nie jest normą podczas kampanii wyborczej - dość oszczędnie pojawia się w mediach. - Myślę, że jest to konsekwencją efektu mrożącego spowodowanego niespodziewanie słabym wynikiem w pierwszej turze. Komitet wyborczy może po prostu nie mieć pomysłu, co zrobić w takiej sytuacji i wybiera bierność. Czasami to przynosi dobre efekty - zaznacza rozmówca tvn24.pl.

Patryk Marjan, zwycięzca pierwszej tury w Bełchatowie zaznacza, że w 2018 roku prezydent Mariola Czechowska też unikała debat. 

Wtedy udało jej się wyprzedzić w drugiej turze kontrkandydata, który pokonał ją w pierwszej turze. 21 kwietnia bełchatowianie zadecydują, jak będzie tym razem. 

Autorka/Autor:

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Co najmniej kilkadziesiąt osób zginęło podczas niedzielnego ataku powietrznego Izraela na Rafah w Strefie Gazy - donoszą zagraniczne agencje, powołując się na informacje palestyńskich lekarzy. Pociski miały spaść między innymi na namioty dla wysiedleńców.

Izraelskie pociski spadły na Rafah. Wielu zabitych i rannych

Izraelskie pociski spadły na Rafah. Wielu zabitych i rannych

Źródło:
tvn24.pl
Przychodzi Matecki do Romanowskiego. "To wygląda bardzo słabo, panowie"

Przychodzi Matecki do Romanowskiego. "To wygląda bardzo słabo, panowie"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Jeżeli zostanę prawidłowo, zgodnie z prawem poinformowany i zostanie mi to (wezwanie) doręczone, to stawię się na komisji śledczej - powiedział były prezes Orlenu Daniel Obajtek, obecnie kandydat PiS do europarlamentu. Przekonywał, że ma "bardzo dużo do powiedzenia w wielu kwestiach", a szef komisji do spraw afery wizowej Michał Szczerba "będzie żałował" zaproszenia go na przesłuchanie. - Ale w swoim czasie, bo teraz jestem zajęty wyborami - dodał.

Obajtek zabrał głos w sprawie wezwania przed komisję śledczą

Obajtek zabrał głos w sprawie wezwania przed komisję śledczą

Źródło:
PAP

406 kilogramów kokainy przejęto na jachcie płynącym po Zatoce Biskajskiej pod polską banderą - przekazała w niedzielę francuska prefektura morska na Atlantyku. By uniemożliwić skonfiskowanie ładunku, załoga podpaliła jednostkę, chcąc zatopić łódź. Ten plan się jednak nie powiódł.

Kilkaset kilogramów kokainy na jachcie pod polską banderą

Kilkaset kilogramów kokainy na jachcie pod polską banderą

Źródło:
PAP

Nazywają siebie Peaky Blinders. Gdy wybuchła wojna, wyszli na ulice w cywilnych ubraniach, ale z bronią w dłoniach, by strzec swoich domów. Ołeksandr, ich dowódca, mówi, że wyglądali jak bohaterowie słynnego serialu o gangsterach z Birmingham. To oni, wykorzystując drony, odpierają ofensywę rosyjskich wojsk w Charkowie.

Są postrachem rosyjskich wojsk. Oto ukraińscy Peaky Blinders

Są postrachem rosyjskich wojsk. Oto ukraińscy Peaky Blinders

Źródło:
BBC, PAP

Meksykańskie miasto Puebla nawiedziła potężna burza gradowa. Ulice zasypała miejscami półtorametrowa warstwa lodu. Do zjawiska doszło nagle, podczas trwającej w kraju fali upałów.

Takie widoki na ulicach w trakcie fali upałów

Takie widoki na ulicach w trakcie fali upałów

Źródło:
Reuters, El Pais

W weekend w kilku stanach USA przeszły gwałtowne burze, którym towarzyszyły tornada. W Teksasie, Oklahomie i Arkansas zginęło łącznie co najmniej 14 osób. Kilkadziesiąt zostało rannych, wiele przetransportowano do szpitali. Żywioł niszczył domy, zrywał linie energetyczne i łamał drzewa. Zniszczenia są tak ogromne, że służby miały trudności z dotarciem do poszkodowanych.

Nie żyje co najmniej 14 osób, wielu rannych w szpitalach

Nie żyje co najmniej 14 osób, wielu rannych w szpitalach

Źródło:
PAP, ABC News, Associated Press

Od ponad 300 lat leży na dnie morza wraz ze skarbem, którego wartość szacowana jest nawet na 16 miliardów funtów (80 miliardów złotych). Teraz kolumbijski rząd rozpoczyna badania nad "świętym Graalem wśród wraków". W ramach projektu archeologicznego w głębiny wysłane zostaną sondy, które ocenią, jaki materiał archeologiczny znajduje się na dnie Morza Karaibskiego.

"Święty Graal wśród wraków" i imponujący skarb. Ruszają badania

"Święty Graal wśród wraków" i imponujący skarb. Ruszają badania

Źródło:
BBC

Trybunał Konstytucyjny przekracza swoje uprawnienia. Działa na wyraźne zlecenia - powiedział w niedzielę w "Faktach po Faktach" sędzia Wojciech Hermeliński. Profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego ocenił, że obecne działania TK "są pozbawione podstawy prawnej". - Trybunał wydaje postanowienia, które nie mają żadnego związku z kompetencjami - stwierdził.

"Trybunał działa na wyraźne zlecenia, stara się wyjść naprzeciw oczekiwaniom"

"Trybunał działa na wyraźne zlecenia, stara się wyjść naprzeciw oczekiwaniom"

Źródło:
TVN24

W wyniku turbulencji podczas lotu liniami Qatar Airways dwanaście osób odniosło obrażenia - podało lotnisko w Dublinie, gdzie samolot wylądował. Na płycie pojawiły się służby ratunkowe, by pomóc poszkodowanym.

Turbulencje podczas lotu. Dwanaście osób poszkodowanych

Turbulencje podczas lotu. Dwanaście osób poszkodowanych

Źródło:
tvn24.pl

Ubiegający się o reelekcję prezydent Litwy Gitanas Nauseda prowadzi w drugiej turze wyborów prezydenckich. Podane w niedzielę wstępne wyniki Głównej Komisji Wyborczej pokazują, że zdobył on około 80 procent głosów, a jego rywalka, premier Ingrida Szimonyte - około 20 procent. Szimonyte uznała swoją porażkę.

Gitanas Nauseda może zachować urząd. Duża przewaga

Gitanas Nauseda może zachować urząd. Duża przewaga

Źródło:
PAP

Zaufana prokuratura Zbigniewa Ziobry w trzy tygodnie umorzyła sprawę dotyczącą sprzedaży nagrań z afery taśmowej Rosjanom - napisał "Newsweek". Umorzenie - jak podaje tygodnik - odbyło się "po cichu", a sprawa "toczyła się poza kontrwywiadem i prokuratorami wyspecjalizowanymi do walki ze szpiegostwem".

Zaufana prokuratura Ziobry i "umorzenie po cichu" w trzy tygodnie. Chodzi o sprzedaż nagrań z afery podsłuchowej

Zaufana prokuratura Ziobry i "umorzenie po cichu" w trzy tygodnie. Chodzi o sprzedaż nagrań z afery podsłuchowej

Źródło:
"Newsweek", TVN24

Jeszcze w maju na termometrach zobaczymy prawie 30 stopni. A jakie wartości przyniesie nam pierwszy miesiąc meteorologicznego lata? Sprawdź autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni. Tomasz Wasilewski o tym, jak zacznie się czerwiec

Pogoda na 16 dni. Tomasz Wasilewski o tym, jak zacznie się czerwiec

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zmarła Ludwika Wujec, opozycjonistka z czasów PRL, fizyczka i nauczycielka, żona legendy Solidarności, byłego posła i doradcy prezydenta Bronisława Komorowskiego Henryka Wujca. O jej śmierci poinformował syn Paweł Wujec. Miała 83 lata.

Ludwika Wujec nie żyje. "Walczyła o demokrację i wolność słowa i to osiągnęła"

Ludwika Wujec nie żyje. "Walczyła o demokrację i wolność słowa i to osiągnęła"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

"Piękny pokaz ignorancji", "chyba nie do końca Pan wie jak działa izolacja", "zamieszkaj pan w namiocie" - to reakcje internautów na wpis publicysty Jana Pospieszalskiego. Ironizował w nim, że z powodu ocieplenia klimatu nie ma potrzeby ocieplania budynków, które ma rzekomo narzucać Unia Europejska w dyrektywie budynkowej. Wyjaśniamy, o co chodzi w dyrektywie, a ekspert tłumaczy, dlaczego potrzebna jest termomodernizacja budynków.

"Temperatury rosną, planeta płonie". Po co jednak ocieplać budynki. Wyjaśniamy

"Temperatury rosną, planeta płonie". Po co jednak ocieplać budynki. Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Przesiewowe badania w ramach pierwszej takiej akcji w Polsce - "Lipidogram dla pierwszaka" - trwały od listopada ubiegłego roku do marca tego roku. Wzięło w nich udział prawie 700 uczniów klas pierwszych z zabrzańskich szkół podstawowych. U 15 procent uczniów stwierdzono podwyższone stężenie cholesterolu, i to częściej u dzieci szczupłych.

Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w badaniu poziomu cholesterolu. Wyniki były zaskoczeniem

Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w badaniu poziomu cholesterolu. Wyniki były zaskoczeniem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

67-letni sternik zginął na jeziorze Śniardwy po tym, jak maszt jego żaglówki zahaczył o linię energetyczną. Mężczyzna został porażony prądem. Do szpitala trafili: kobieta, która była na pokładzie jachtu oraz świadek zdarzenia, który ruszył na pomoc.

Żaglówka zahaczyła masztem o linię energetyczną. Zginął sternik

Żaglówka zahaczyła masztem o linię energetyczną. Zginął sternik

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Igor Ostrowski odszedł w wieku 53 lat. Prawnik, ekspert rynku telekomunikacji i nowych technologii. Był wiceministrem w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji, pełniącym tę funkcję w rządzie Donalda Tuska w latach 2011-2012.

Nie żyje Igor Ostrowski, były wiceminister w rządzie Donalda Tuska

Nie żyje Igor Ostrowski, były wiceminister w rządzie Donalda Tuska

Źródło:
tvn24.pl

Mamy nadzieję, jak każda inna rodzina dzieci zaginionych, że nasze ukochane dziecko żyje - mówili w TVN24 rodzice Krzysztofa Dymińskiego, który zaginął w maju ubiegłego roku. - Nie możemy się poddawać - podkreślali.

Od roku szukają syna. "Dużo jest emocji od razu, adrenalina, sucho w ustach"

Od roku szukają syna. "Dużo jest emocji od razu, adrenalina, sucho w ustach"

Źródło:
TVN24

Do Bangladeszu zbliża się cyklon Remal. Z przybrzeżnych terenów ewakuowano prawie 800 tysięcy osób. Służby meteorologiczne wydały alert najwyższego stopnia. Żywioł zagraża też sąsiadującym regionom Indii.

Ewakuacja blisko 800 tysięcy osób. Najwyższy stopień alertu

Ewakuacja blisko 800 tysięcy osób. Najwyższy stopień alertu

Źródło:
PAP, AP, Reuters

Stanisław Tyszka, poseł Kofederacji, powiedział, że dostawał propozycje, by "skorzystać z Funduszu Sprawiedliwości". - To była korupcja polityczna - stwierdził i zadeklarował, że jest gotowy do współpracy z prokuraturą i ewentualną komisją śledczą w tej sprawie. Zapowiedział, że w najbliższych dniach przedstawi więcej szczegółów.

Tyszka: Dostawałem propozycje, by skorzystać z Funduszu Sprawiedliwości. To była korupcja polityczna

Tyszka: Dostawałem propozycje, by skorzystać z Funduszu Sprawiedliwości. To była korupcja polityczna

Źródło:
TVN24

W miejscowości Humniska w gminie Brzozów na Podkarpaciu w czasie prac przydomowych doszło do tragicznego wypadku. Zginęło czteroletnie dziecko. Sprawę wyjaśnia prokuratura.

Nie żyje czteroletnie dziecko. Prokuratura wstępnie o przyczynie

Nie żyje czteroletnie dziecko. Prokuratura wstępnie o przyczynie

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, jaslo365.pl
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Bił i kopał ją tak długo, aż zakatował na śmierć. Były członek kazachskiego rządu Kuandyk Biszymbajew został w maju uznany winnym zabójstwa swojej żony. Ich małżeństwo, które trwało niecały rok, było naznaczone przemocą. Proces polityka, który śledził przed telewizorami cały kraj, rzucił światło na piekło kobiet w Kazachstanie. Na jego fali milczenie przerywają kolejne ofiary. Są już pierwsze zmiany w prawie, ale to na razie bardzo mały krok.

Obsesyjnie jej pragnął, niespełna rok po ślubie zakatował. Proces polityka śledził cały naród. Czy coś się zmieni?

Obsesyjnie jej pragnął, niespełna rok po ślubie zakatował. Proces polityka śledził cały naród. Czy coś się zmieni?

Źródło:
BBC, PAP

Nie da się policzyć, ile kobiet zbadało w sobotę swoje piersi, ile z nich dowiedziało się, że potrzebna jest pilna wizyta u lekarza. Na pewno wiele, bo aż w 90 miejscowościach polskie Amazonki uczyły chętne osoby, jak robić badania profilaktycznie w kierunku raka piersi. W niedzielę Dzień Matki. Akcja odbyła pod hasłem "Badamy nie tylko Mamy".

Dlaczego warto badać piersi? "Gdybym nie poszła wtedy na USG, dziś mogłoby mnie tutaj nie być"

Dlaczego warto badać piersi? "Gdybym nie poszła wtedy na USG, dziś mogłoby mnie tutaj nie być"

Źródło:
Fakty TVN

Wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk, wypowiadając się o zagrożeniach ze strony Rosji, zapewniał w wywiadzie radiowym, że Unia Europejska jest największą gospodarką świata. Sprawdziliśmy, czy polityk ma rację.

Tomczyk: UE jest największą gospodarką świata. Nie, są większe

Tomczyk: UE jest największą gospodarką świata. Nie, są większe

Źródło:
Konkret24

"Zwracamy się do Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz jej Członków z wnioskiem o niezwłoczne podjęcie działań zmierzających do wydania decyzji o przedłużeniu koncesji na rozpowszechnianie programu TVN Style" - apeluje Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji. Z kolei Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej dodaje, że "ze względu na poruszaną w ramach treści dostępnych w programie TVN Style tematykę oraz jego popularność, dostępność tego programu jest pożądana przez abonamentów i stanowi o ich atrakcyjności".

Brak koncesji dla kanału TVN Style. Organizacje medialne apelują do KRRiT

Brak koncesji dla kanału TVN Style. Organizacje medialne apelują do KRRiT

Źródło:
tvn24.pl

Zarząd TVN SA wydał w czwartek oświadczenie w sprawie działań Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Źródło:
tvn24.pl

Mark Brzezinski, ambasador USA w Polsce, odniósł się do działań Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, która ciągle nie podjęła decyzji o przedłużeniu koncesji kanału TVN Style. Napisał, że "oświadczenie KRRiT, kwestionujące zasadność prowadzenia działalności w Polsce przez amerykańską firmę, podważa nasze wspólne wartości, dwustronne interesy i praworządność".

Brzezinski: oświadczenie KRRiT podważa nasze wspólne wartości

Brzezinski: oświadczenie KRRiT podważa nasze wspólne wartości

Źródło:
tvn24.pl

Agata Wolna, prezenterka TVN24, opowiedziała w studiu o swojej książce - "Alemama, czyli historia z życia wzięta". - Próbuję odczarować idealne macierzyństwo, które trzeba włożyć między bajki, bo czegoś takiego nie ma - mówiła. Książka - kierowana zarówno do dzieci, jak i rodziców - zdobyła Nagrodę Rodziców 2024.

Agata Wolna "odczarowuje idealne macierzyństwo". Jej książka została nagrodzona

Agata Wolna "odczarowuje idealne macierzyństwo". Jej książka została nagrodzona

Źródło:
TVN24

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiada o filmie "Furiosa: Saga Mad Max", który trafił właśnie do kin. Mówi o nagraniach, za które przepraszał raper Sean "Diddy" Combs. Opowiada też o filmie "Gaga Chromatica Ball", który od dziś można obejrzeć w serwisie HBO Max. Film to zapis spektakularnego koncertu Lady Gagi w Los Angeles.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl