Jedyny konfederata, który może przejąć ratusz. "Może pan Sławek otworzy u nas firmę browarniczą"

Źródło:
tvn24.pl
Patryk Marjan wygrał pierwszą turę wyborów w Bełchatowie
Patryk Marjan wygrał pierwszą turę wyborów w Bełchatowie
wideo 2/2
Patryk Marjan wygrał pierwszą turę wyborów w Bełchatowie

Patryk Marjan ma 32 lata, jest członkiem Nowej Nadziei (wchodzącej w skład Konfederacji) i za sobą zwycięstwo w pierwszej turze wyborów prezydenckich w Bełchatowie. W niedzielnej dogrywce będzie walczyć z dotychczasową gospodynią ratusza, popieraną przez PiS Mariolą Czechowską. Odwiedziliśmy jedyne w Polsce miasto, w którym dojdzie do takiego pojedynku.

Z czym się kojarzy Bełchatów? W pierwszej kolejności najpewniej z elektrownią znajdującą się szesnaście kilometrów od południowych rogatek miasta. W drugiej z siatkówką - tutejsza drużyna obecnie plasuje się w środku tabeli, ale jeszcze kilka lat temu była europejskim potentatem, który regularnie pojawiał się w ścisłej czołówce siatkarskiej ligi mistrzów. 

- Tutaj wszytko, włącznie z siatkówką, związane jest z wydobyciem węgla i spalaniem go przy produkcji prądu. Bez tego nie ma u nas niczego, ani pracy, ani perspektyw - opisuje pan Waldemar. Taksówkarz, z którym rozmawiamy na placu Narutowicza, najważniejszym w tym 50-tysięcznym mieście na południu województwa łódzkiego. Po dwóch stronach długiego na 200 metrów placu stoją gmachy urzędu miasta i interaktywnego muzeum zarządzanego prze Polską Grupę Energetyczną. Pomiędzy nimi leży kostka brukowa poprzerywana drzewami i złożonymi na czas deszczu parasolami ogródków tutejszych restauracji.

Plac Narutowicza w Bełchatowietvn24.pl

- Problem w tym, że nasze miasto stoi nad przepaścią. Elektrownia jeszcze nie przestała działać, a z miasta już ucieka kto tylko może. Zostają tylko starsi, młodsi nie widzą dla siebie perspektyw. Dlatego ludzie chcą zmian, innej polityki - kontynuuje swój wywód pan Waldemar odnosząc się do zaskakujących wyników pierwszej tury wyborów prezydenckich. 

Bełchatowska sensacja

W pierwszej turze wygrał Patryk Marjan. Rok temu był "jedynką" Konfederacji w wyborach do Sejmu w 10 okręgu wyborczym. Zdobył ponad 15 tysięcy głosów (3,91 proc. wszystkich oddanych w okręgu) i - jak sam podkreślał - otarł się o mandat poselski. Ale ponieważ ostatecznie na Wiejską się nie dostał, po raz drugi w swoim życiu wystartował w wyścigu o najważniejsze stanowisko w bełchatowskim ratuszu.

W 2018 roku Marjan zajął piąte miejsce, wyprzedzając dwoje rywali. Teraz, w pierwszej turze członek Nowej Nadziei sensacyjnie zajął pierwsze miejsce. Poparło go 5444 głosujących bełchatowian, co stanowiło 38,36 proc. wszystkich głosów. Dotychczasowa prezydent, Mariola Czechowska otrzymała poparcie 31,97 proc. głosujących. 

- Ludzie poparli Marjana, bo młody, fajny, dynamiczny i obiecuje zmiany. Ale jak wożę ludzi, to słyszę, że część już na niego nie zagłosuje, bo czują się oszukani. Facet startował niby ze swojego komitetu, a tak naprawdę jest z Konfederacji. A ludzie nie chcą Konfederacji - kończy pan Waldemar. Z bełchatowskim taksówkarzem nie możemy już dłużej rozmawiać, bo zbliża się termin spotkania ze zwycięzcą pierwszej tury wyborów.

Patryk Marjan przychodzi punktualnie. Zaznacza, że chce jako prezydent skupić się między innymi na walce z "monokulturą gospodarczą", rozwoju miasta i zwalczaniu bezrobocia. Dodaje, że nie może pozwolić, żeby "Bełchatów był złożony na ołtarzu zielonego ładu". Już na początku rozmowy zaznacza, że do wyścigu wyborczego startował z lokalnego komitetu, a z Konfederacji (co podkreśla w każdym wywiadzie) wziął "to, co najlepsze". Czyli co? 

- Niskie, proste podatki, kwestie rozwoju przedsiębiorczości i oczywiście sprzeciw wobec zielonego ładu - wylicza szybko kandydat. Potem zapewnia, że jego sukces polega między innymi na tym, że nie popierają go tylko zwolennicy partii Sławomira Mentzena i Krzysztofa Bosaka. - Głosują na mnie wyborcy Koalicji Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości, a nawet lewicy. Samorząd nie powinien mieć jednoznacznych barw politycznych - dodaje.

W walce o ratusz pozostali kandydaci popierani przez Konfederację i PiStvn24.pl

Możesz nie chcieć Konfederacji, ale…

- Czyli, jak rozumiem, odcina się pan od polityki centralnej? Mówi pan Mentzenowi i Bosakowi: wara od Bełchatowa, tu jest samorząd? 

- Polityka centralna ogólnie powinna odchodzić od samorządu. Idea samorządu polega na tym, że koncentrujemy się na głosowaniu na ludzi. W polityce centralnej jest tak, że głosuje się na szyldy partyjne, dlatego widzimy wielu kandydatów, którzy są zrzucani ze spadochronu do różnych rejonów i uzyskują dobre wyniki. Samorząd jest czymś innym - opowiada zwycięzca pierwszej tury wyborów w Bełchatowie. 

Czytaj też: Wyborcza dogrywka w Rzeszowie. "Obaj kandydaci mają niemal równe szanse"

Po tej - nieco separatystycznej - deklaracji, zeszłoroczna jedynka Konfederacji wraca do ciepłych słów o swoich liderach:

- Wierzę, że chociażby moje kontakty ze Sławomirem Mentzenem spowodują, że uda się sprowadzić do Bełchatowa ciekawych przedsiębiorców. Może akurat pan Sławek otworzy u nas jakąś firmę browarniczą czy zakład produkcyjny? Zobaczymy - mówi Patryk Marjan.

Twierdza ratusz

Bełchatowem od dziesięciu lat rządzi Mariola Czechowska. Ma 53 lata. Zanim zajęła się samorządem, przez 15 lat uczyła matematyki i informatyki w jednej z bełchatowskich podstawówek. Była też dyrektorem Gminnego Zespołu Obsługi Szkół w Bełchatowie.

Do wyborów w 2014 roku Mariola Czechowska wystartowała z listy Prawa i Sprawiedliwości. Wygrała pierwszą (25,34 proc. głosów) i drugą turę, w której poparło ją 61,92 proc. głosujących. Do walki o reelekcję przystępowała już z własnego komitetu. Trzeba jasno zaznaczyć, że walka o utrzymanie funkcji w ratuszu nie była dla niej łatwa. W 2018 roku też przegrała pierwszą turę i otarła się o wypadnięcie z wyborczego wyścigu - zdobyła nieco ponad 200 głosów więcej od Piotra Wysockiego, który ostatecznie zajął trzecie miejsce. 

Kogo poprą mieszkańcy w drugiej turze?
Kogą poprą mieszkańcy w drugiej turze?tvn24.pl

Dariusz Matyśkiewicz (startujący z lokalnego komitetu wyborców plus) wygrał pierwszą turę, ale w dogrywce musiał uznać wyższość kandydatki startującej z poparciem PiS-u, którą w drugiej turze poparło 51,8 proc. wyborców. Czy na podobny scenariusz liczy urzędująca prezydent? Na to i na inne pytania nie mieliśmy okazji usłyszeć odpowiedzi, chociaż na rozmowę z Mariolą Czechowską umawialiśmy się od kilku dni. 

Czytaj też: "Województwo łódzkie będzie miało Koalicję 15 października"

W magistracie jej nie zastaliśmy, bo - jak przekazano nam w sekretariacie - pani prezydent wzięła urlop na ostatnie dni kampanii, żeby móc się w nią w pełni zaangażować. Rozmowy z przedstawicielem jej komitetu zakończyły się deklaracją, że kandydatka umówi się z naszą redakcją, jeżeli wyrazi taką wolę. Do momentu publikacji tekstu jej nie wykazała. 

Trzeba odnotować przy tym, że obecna prezydent Bełchatowa jest konsekwentna w oszczędnej komunikacji z mediami. 

- Do tej pory były trzy debaty prezydenckie w Bełchatowie, ale pani prezydent nie wzięła udziału w żadnej z nich. Pojawiła się tylko podczas spotkania w TVP Łódź, ale tam nie było możliwości konfrontacji - po prostu mieliśmy dwie minuty, żeby odpowiedzieć na zadane przez dziennikarzy pytania i tyle - komentuje kontrkandydat urzędującej prezydent, Patryk Marjan. 

Co uradzi rada?

Bełchatowska rada miejska składa się z 23 radnych. Najwięcej mandatów - dziewięć - mają kandydaci z listy Koalicji Obywatelskiej. Siedem ma PiS, a pięć KWW Bełchatowianie, z którego startuje Patryk Marjan. Po jednym radnym wprowadziło KWW Plus i KWW Marioli Czechowskiej. Przedstawiciele lokalnych struktur KO na tym etapie nie chcieli analizować, jak może wyglądać powyborcza koalicja. 

Jeżeli - hipotetycznie - Patryk Marjan wygra w drugiej turze interesujące będzie to, czy będzie szukał koalicji z PiS, czy z KO. Co na to sam zainteresowany? Na razie wypowiada się mocno dyplomatycznie:

- Wierzę, że będziemy mogli działać w sposób projektowy, że stworzy się środowisko ponad podziałami politycznymi i wspólnie będziemy wypracowywać rozwiązania dla mieszkańców - mówi. 

- Wie pan, to ładnie brzmi. Takie deklaracje o działaniu zadaniowym i ponad podziałami. Ale prawda też jest taka, że rządzenie bez koalicji może być po prostu mało wydajne - odpowiadamy. 

- Najpierw trzeba wygrać wybory, żeby w ogóle myśleć o budowaniu większości. Mam nadzieję, że tym zagadnieniem będę się zajmować w powyborczy poniedziałek - odpowiada Patryk Marjan. 

Efekt mrożący

O skomentowanie sytuacji w Bełchatowie poprosiliśmy dra Pawła Stępnia, politologa z Uniwersytetu Łódzkiego. - Mówimy o mieście, które od dawna jest prawicowym bastionem, dlatego nie dziwi fakt, że do drugiej tury nie wszedł kandydat Koalicji Obywatelskiej. Fascynujące jest to, że teraz wyborcy centrowo-liberalni będą musieli wybrać pomiędzy ofertą Prawa i Sprawiedliwości i Konfederacji. To bodaj jedyna taka sytuacja w tych wyborach w Polsce - zaznacza ekspert.

Spodziewa się, że wyborcom KO mimo wszystko bliżej może być do Konfederacji, niż kandydatki popieranej przez partię Jarosława Kaczyńskiego. - Myślę, że strategia anty-PiS jest tak silna, że kandydat z ugrupowania Sławomira Mentzena może na tym skorzystać - ocenia dr Stępień. 

Podkreśla, że nie dziwi go fakt, że Patryk Marjan zdecydował się na start z lokalnego komitetu. - To częsty zabieg u kandydatów wywodzących się ze skrajnych partii. Chodzi o to, żeby nie doświadczał negatywnych skutków związanych z silnymi emocjami wokół danego ugrupowania - dodaje politolog. 

Dr Stępień komentuje też fakt, że urzędująca prezydent Bełchatowa - co nie jest normą podczas kampanii wyborczej - dość oszczędnie pojawia się w mediach. - Myślę, że jest to konsekwencją efektu mrożącego spowodowanego niespodziewanie słabym wynikiem w pierwszej turze. Komitet wyborczy może po prostu nie mieć pomysłu, co zrobić w takiej sytuacji i wybiera bierność. Czasami to przynosi dobre efekty - zaznacza rozmówca tvn24.pl.

Patryk Marjan, zwycięzca pierwszej tury w Bełchatowie zaznacza, że w 2018 roku prezydent Mariola Czechowska też unikała debat. 

Wtedy udało jej się wyprzedzić w drugiej turze kontrkandydata, który pokonał ją w pierwszej turze. 21 kwietnia bełchatowianie zadecydują, jak będzie tym razem. 

Autorka/Autor:

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

W 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej oficjalne obchody z udziałem najważniejszych władz państwowych odbywają się równocześnie na gdańskim Westerplatte i w Wieluniu. - Dzisiaj nie powiemy "Nigdy więcej wojny". Dzisiaj musimy powiedzieć: "Nigdy więcej samotności". Nie może już tak więcej być w historii, że Polska będzie samotnie stawiała czoła agresji - mówił premier Donald Tusk.

"Nigdy więcej samotności"

"Nigdy więcej samotności"

Źródło:
TVN24

Nie wolno ustępować imperializmowi, druga wojna światowa jest tego wielką lekcją - podkreślił w niedzielę w Wieluniu prezydent Andrzej Duda. Jak dodał, "wybaczenie i uznanie winy to jedno, a zadośćuczynienie za szkody to drugie". - I ta sprawa cały czas jeszcze nie jest załatwiona i nigdy nie była załatwiona od 80 lat - powiedział.

Prezydent w Wieluniu. "Zadośćuczynienie za straty poniesione w drugiej wojnie światowej należy się Polakom"

Prezydent w Wieluniu. "Zadośćuczynienie za straty poniesione w drugiej wojnie światowej należy się Polakom"

Źródło:
PAP
"Do jednego kliknięcia skróciliśmy dystans pomiędzy pragnieniem a jego realizacją"

"Do jednego kliknięcia skróciliśmy dystans pomiędzy pragnieniem a jego realizacją"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W sobotę w amerykańskim stanie Missisipi doszło do wypadku autobusu. Zginęło co najmniej siedem osób, w tym sześcioletni chłopiec i jego 16-letnia siostra, a 37 osób trafiło do szpitali z obrażeniami - podały amerykańskie media, powołując się miejscowe władze.

Wypadek autobusu w USA. Siedem ofiar, w tym rodzeństwo, wiele osób rannych

Wypadek autobusu w USA. Siedem ofiar, w tym rodzeństwo, wiele osób rannych

Źródło:
PAP

Śledztwo, które prowadzimy, ma kilka wątków. Generalnie rzecz ujmując, badamy, czy w latach 2006-2009 mogło dochodzić do popełniania przestępstw przez funkcjonariuszy CBA, w tym przez szefa i jego zastępców - powiedział rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi Krzysztof Kopania po emisji materiału "Superwizjera" "Seksmisja CBA. Kulisy operacji wiedeńskiej".

Działania CBA za czasów Kamińskiego i Wąsika. Prokuratura prowadzi śledztwo z "kilkoma wątkami"

Działania CBA za czasów Kamińskiego i Wąsika. Prokuratura prowadzi śledztwo z "kilkoma wątkami"

Źródło:
TVN24

Po rządzie Olafa Scholza do końca kadencji nie należy spodziewać się niczego istotnego w polityce Niemiec wobec Ukrainy - twierdzi politolog Carlo Masala, naukowiec wykładający w Uniwersytecie Bundeswehry w Monachium. Jego zdaniem siły przeciwne pomocy, przede wszystkim w SPD, będą zyskiwały na znaczeniu.

Siły przeciwne pomocy Ukrainie zyskują. "Nie istnieje żadna poważna strategia"

Siły przeciwne pomocy Ukrainie zyskują. "Nie istnieje żadna poważna strategia"

Źródło:
PAP

Izraelskie wojska kontynuują szeroko zakrojoną operację na Zachodnim Brzegu. Poinformowano o ciężkich walkach z palestyńskimi bojownikami w obozie dla uchodźców w Dżeninie. W nocy doszło do dwóch prób zamachów bombowych w innych częściach Zachodniego Brzegu, sprawców zastrzelono.

Izrael kontynuuje ofensywę. Jedna z największych tego typu operacji od prawie 20 lat

Izrael kontynuuje ofensywę. Jedna z największych tego typu operacji od prawie 20 lat

Źródło:
PAP

Według oficjalnych danych, w Meksyku od 1950 roku zaginęło bez wieści 116 386 osób, których nigdy nie odnaleziono - ogłosiły w piątek tamtejsze stowarzyszenia obrońców praw człowieka.

Ponad 100 tysięcy osób, których nigdy nie odnaleziono

Ponad 100 tysięcy osób, których nigdy nie odnaleziono

Źródło:
PAP

921 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Rosjanie ostrzelali wieś Czerkaska Łozowa w obwodzie charkowskim, zabijając 10 osób. Zaatakowali też miasto Czasiw Jar, gdzie zginęło pięć osób. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Najważniejsze wydarzenia ostatniej doby w Ukrainie

Najważniejsze wydarzenia ostatniej doby w Ukrainie

Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters

Były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował o śmierci Ewy Bialik, prokurator i rzeczniczki Prokuratury Krajowej. Bialik zmarła w wieku 58 lat. "Była wzorem profesjonalizmu zawodowego, zawsze rzetelna i życzliwa" - napisał na platformie X.

Nie żyje prokurator Ewa Bialik

Nie żyje prokurator Ewa Bialik

Źródło:
PAP

Iga Świątek wywalczyła awans do kolejnej rundy US Open. Premier Donald Tusk zapowiedział "wielką rządową spowiedź powszechną". Zmarła była rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 1 września

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 1 września

Źródło:
tvn24.pl

Władze Chin i Filipin po raz kolejny wzajemnie oskarżyły się o celowe doprowadzenie do zderzenia okrętów straży przybrzeżnej na Morzu Południowochińskim. To kolejny z serii incydentów, do których doszło w ostatnim czasie na spornych wodach.

"Bezpośrednio i celowo staranował okręt". Konfrontacja na spornych wodach

"Bezpośrednio i celowo staranował okręt". Konfrontacja na spornych wodach

Źródło:
Reuters, PAP

W państwach Azji Środkowej władza zazwyczaj jest przekazywana przez satrapów komuś w rodzinie. Tak zapewne stanie się też w Uzbekistanie, gdzie prezydent Szawkat Mirzijojew udziela córce większych pełnomocnictw i deleguje na odpowiedzialne stanowiska. Może to stanowić wstęp do przekazania jej władzy nad całym państwem - analizuje portal Radia Swoboda.

Saida "jest jak meteoryt". Wkrótce przejmie państwo? 

Saida "jest jak meteoryt". Wkrótce przejmie państwo? 

Źródło:
PAP, Radio Swoboda

Na początku lipca kot o imieniu Finn zaginął w Middle River w stanie Minnesota. Jego właścicielka szukała go każdej nocy. Mruczka znaleziono dwa miesiące później w Monroe w stanie Waszyngton, które oddalone jest od jego domu o ponad 2400 kilometrów.

"Szukałam go każdej nocy". Zaginiony kot znaleziony ponad 2400 kilometrów od domu

"Szukałam go każdej nocy". Zaginiony kot znaleziony ponad 2400 kilometrów od domu

Źródło:
ENEX, KIRO7, yahoo.com

W Rzeszowie, na osiedlu Biała, doszło do pożaru budynków mieszkalnych w zabudowie szeregowej. W jednym z nich doszło do wybuchu butli z gazem. Służby informują, że nie ma rannych. Przed przyjazdem strażaków z budynków ewakuowało się 20 osób.

Pożar w szeregówkach w Rzeszowie. Wybuchła butla z gazem, osiem domów zniszczonych     

Pożar w szeregówkach w Rzeszowie. Wybuchła butla z gazem, osiem domów zniszczonych     

Źródło:
TVN24, PAP

Zmiana zasad opłat za parkowanie w miastach może być dla niektórych dramatyczna w skutkach. Trudno inaczej nazwać wezwanie do zapłacenia 18 tysięcy złotych dla kobiety z niepełnosprawnością. Są też inne przykłady z innych miast. 

Zmiana zasad opłat za parkowanie może być źródłem ludzkich dramatów. Za błędy płaci się naprawdę dużo

Zmiana zasad opłat za parkowanie może być źródłem ludzkich dramatów. Za błędy płaci się naprawdę dużo

Źródło:
Fakty TVN

238 nałożonych mandatów, 46 zatrzymanych dowodów rejestracyjnych, 13 odebranych praw jazdy. To efekt kontroli, które w ostatnich dniach prowadzili stołeczni policjanci, głównie w centrum Warszawy. Akcja była wymierzona w kierowców, którzy uprzykrzają życie mieszkańcom rykiem silników swoich aut i motocykli.

Posypały się mandaty dla kierowców za ryczące silniki

Posypały się mandaty dla kierowców za ryczące silniki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Magazyn śledczy reporterów "Superwizjer" wraca na antenę z nowymi odcinkami. Autorzy programu od lat ukazują nadużycia władzy, korupcję, błędy wymiaru sprawiedliwości, skandale w policji i afery gospodarcze. Program będzie można oglądać na antenie TVN, TVN24 oraz w TVN24 GO i na platformie Player. Oto czego widzowie mogą spodziewać się w nowym sezonie.

"Superwizjer" powraca. Gdzie i kiedy oglądać nowe odcinki

"Superwizjer" powraca. Gdzie i kiedy oglądać nowe odcinki

Źródło:
tvn24.pl
"Jak robiłem to zdjęcie, czułem, że będą z tego kłopoty". Fotograf prezydenta Dudy o kulisach pracy w Pałacu

"Jak robiłem to zdjęcie, czułem, że będą z tego kłopoty". Fotograf prezydenta Dudy o kulisach pracy w Pałacu

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Rada Polskich Mediów wystosowała apel o podjęcie śledztwa w sprawie zabójstwa dziennikarza Jarosława Ziętary. "W państwie prawa nie może być zgody na brak kary za zbrodnię. Szczególnie za zbrodnię, która w swojej istocie jest zamachem na podstawy demokratycznego państwa" - napisano.

"W państwie prawa nie może być zgody na brak kary za zbrodnię"

"W państwie prawa nie może być zgody na brak kary za zbrodnię"

Źródło:
Rada Polskich Mediów, tvn24.pl

Po raz czwarty wręczono Medale Wolności Słowa. W czasie gali wyróżniono laureatów w trzech kategoriach: Media, Instytucja i Obywatel/Obywatelka. W pierwszej z nich medal otrzymała Karolina Lewicka z Tok FM, w drugiej odznaczono stowarzyszenie Pro Loquela Silesiana, zaś w trzeciej - Anja Rubik.

Medale Wolności Słowa przyznane

Medale Wolności Słowa przyznane

Aktualizacja:
Źródło:
Fundacja Grand Press

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najgłośniejszych filmowych premierach tego tygodnia. Już za tydzień do kin trafi film Jorgosa Lantimosa "Rodzaje życzliwości" z Emmą Stonę, Jesse Plemonsem i Willem Dafoe w rolach głównych. Prowadząca program podzieliła się także dobrą wiadomością z miłośnikami polskiego kina.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl