13-latek robi film o hitlerowskim obozie. "Chcę uczyć kolegów, bo nie czytają książek"

tvn24, Wikipedia | WikipediaZdjęcia do filmu chłopiec robi w historycznych miejscach takich jak stacja Radegast, z której w czasie II wojny światowej Niemcy wywozili więźniów do obozów zagłady

Jego rówieśnicy spędzają wolny czas przy grach komputerowych lub (coraz rzadziej) kopiąc piłkę. Jeśli coś sfilmują, to raczej dowcip, który zrobili koledze lub nauczycielowi. Bartek przegląda fotografie, archiwa, rozmawia z pracownikami Instytutu Pamięci Narodowej i przygotowuje poważny projekt - film o hitlerowskim obozie izolacyjnym w Łodzi.

W łódzkim parku przy ulicy Szarych Szeregów stoi pomnik, który mieszkańcy nazywają Pękniętym Sercem. To pamiątka po obozie, który znajdował się w tym samym miejscu 70 lat temu. Niemcy stworzyli go dla dzieci i młodzieży polskiej. Przeszły przez niego tysiące kilkulatków i nastolatków.

Historię właśnie tego obozu postanowił opowiedzieć trzynastoletni Bartek Rosiak w filmie, któremu dał tytuł "Uwolnić pamięć".

Operator, montażysta, reżyser

Szukanie prawdziwych bohaterów, zdjęcia, muzyka, montaż – Bartek wszystkim zajmuje się sam. Konspekt projektu zajmuje 14 stron. Długość filmu chłopiec szacuje na 40 minut, bo jak twierdzi, na dłuższych projekcjach widzowie się nudzą.

- W filmie będzie można zobaczyć wypowiedzi historyków, relacje byłych więźniów, którzy przeżyli piekło podczas wojny, a także wypowiedzi mieszkańców osiedla, które powstało na terenie byłego obozu – opowiada Bartek.

Zdjęcia do filmu chłopiec robi w historycznych miejscach takich jak stacja Radegast, z której w czasie II wojny światowej Niemcy wywozili więźniów do obozów zagłady.

„Kibicujemy Bartkowi”

Młody reżyser współpracuje z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. Przedstawiciele Centrum Dialogu dowiedzieli się o Bartku od prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej.

- Bartek zaczął pracować nad filmem jak miał 12 lat, więc fakt, że tak młody człowiek zainteresował się tak trudnym tematem, jest bardzo ważny – mówi Justyna Tomaszewska, rzecznik prasowy Centrum. – Jesteśmy szczęśliwi, że możemy wziąć udział w takim projekcie i bardzo kibicujemy Bartkowi – dodaje.

Skąd ten pomysł?

Zainteresowanie chłopca tematem II wojny światowej narodziło się już w szkole. – Przez 6 lat chodziłem do Szkoły Podstawowej im. Bohaterskich Dzieci Łodzi i tam już od pierwszej klasy uczyliśmy się o historii obozu na ulicy Przemysłowej – mówi Bartek.

Chłopiec dodaje, że drugim czynnikiem, który spowodował, że postanowił nakręcić film, było podkładanie głosu pod jednego z bohaterów w filmie o podobnej tematyce.

Plany na przyszłość

Po zakończeniu projektu Bartek planuje tworzyć następne filmy. Mówi, że chce w ten sposób uczyć swoich kolegów historii i przekonać ich, że można mieć ciekawsze pasje od całodziennego grania na komputerze.

- Chcę umieścić film w internecie, żeby wszyscy mieli do niego dostęp i myślę, że będę dalej uczył swoich kolegów historii przez inne ciekawe zajęcia, a nie tylko książki – podsumowuje Bartek.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: ak//rzw / Źródło: TVN 24 Łódź

Źródło zdjęcia głównego: tvn24, Wikipedia | Wikipedia

Pozostałe wiadomości