"Taniec pozbawiony indywidualności staje się komercyjnym fast foodem, wypełnionym sprawdzonymi przepisami, które wyglądają, smakują i znaczą zawsze to samo" - przekonuje Ewa Wycichowska, szefowa Międzynarodowych Warsztatów Tańca, które rozpoczną się 16 sierpnia w Poznaniu.
Właśnie dlatego tak ważne w tańcu jest poszukiwanie, przekraczanie granic i łamanie utartych schematów ruchu.
Z myślą o uczestnikach imprezy przygotowano tym razem ponad 50 różnych warsztatów - od tanga, salsy, po taniec butoh, afro brazil, czy popping, który ma swoje źródło w kulturze street dance'u i hip hopu.
Kilkudziesięciu technik i stylów uczyć będzie 57 pedagogów.
Indywidualna energia ciała
Poznańskie święto tańca jest największym forum wymiany doświadczeń dla amatorów i profesjonalistów, którzy chcą pracować ze swoim ciałem. Jak przekonują organizatorzy - tegoroczny program ułożony jest w taki sposób, by mógł w nich wziąć udział każdy - bez względu na wiek i stopień przygotowania.
Uczestnicy mają do wyboru jeden z trzech poziomów zaawansowania: od początkującego do najbardziej zaawansowanego.
Juz teraz zgłosiło się ponad 1400 osób - nie tylko z Polski, ale także m.in. z Brazylii, Francji, Irlandii, Malezji, Portugalii i Szwajcarii.
Taniec dla każdego
W programie znalazła się także m.in. terapia tańcem dla osób niewidomych i taniec 50+ (zajęcia adresowane do pań, które przekroczyły już etap wyczynowości fizycznej, ale wciąż chcą realizować swoje marzenia i nie rezygnują z dbałości o swoje ciało).
Poza typowymi zajęciami warsztatowymi na uczestników czekają pokazy mistrzowskie, wystawy fotografii i tematyczne wieczory taneczne w poznańskich klubach. Tegoroczne święto tańca będzie wyjątkowe także ze względu na jubileusz - w tym roku odbędzie się już XV edycja imprezy.
Warsztatom towarzyszyć będzie V Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca. Publiczność będzie miała okazję zobaczyć 12 grup m.in. z Izraela, Hiszpanii, Francji, Węgier, Szwecji, Słowenii, Polski i Japonii.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: www.calperfs.berkeley.edu