TVN24 | Kultura i styl

Od jej śmierci minęło niemal pięć lat. Prochy Zsa Zsy Gabor spoczną w Budapeszcie

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
ft/kg
Źródło:
Reuters, PAP

Po blisko pięciu latach od śmierci prochy amerykańskiej aktorki węgierskiego pochodzenia Zsa Zsy Gabor zostaną we wtorek pochowane w Budapeszcie. Artystka zmarła w grudniu 2016 roku. Od tamtej pory jej prochy przechowywał ostatni mąż, książę Frederic von Anhalt.

Zsa Zsa Gabor, amerykańska aktorka pochodzenia węgierskiego, zmarła w grudniu 2016 roku na zawał serca. O jej śmierci informował ostatni mąż artystki, książę Frederic von Anhalt. Jak podała Agencja Reutera, między von Anhaltem a długoletnim agentem aktorki Edwardem Lozzim miało dojść do sporu o to, gdzie powinna zostać złożona urna. Lozzi utrzymuje, że Gabor wykupiła kwaterę na cmentarzu w dzielnicy Westwood w Los Angeles, gdzie spoczywają jej siostra oraz córka, a także gwiazdy Hollywood takie jak Marilyn Monroe. Urnę po pogrzebie zabrał jednak mąż aktorki, który przez niemal pięć lat przetrzymywał ją w domu. Ostatecznie we wtorek prochy mają zostać złożone na budapesztańskim cmentarzu Kerepesi.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Przez lata kariery w Hollywood Zsa Zsa Gabor pytana o datę swych urodzin odpowiadała jedynie, że był to 6 lutego, stanowczo odmawiając podania roku. Jej były rzecznik prasowy John Blanchette poinformował później, że aktorka urodziła się w 1917 roku, co oznacza, że w momencie śmierci miała 99 lat – podał Reuters.

Zsa Zsa GaborShutterstock

Bywalczyni hollywoodzkich salonów

Zsa Zsa Gabor urodziła się w Budapeszcie. Była córką węgierskiego żołnierza i budapesztańskiej Żydówki Jansci Tilleman. Po śmierci ojca,jej matka wyszła ponownie za mąż za węgierskiego hrabiego Edmunda de Szigethy. Zsa Zsa karierę sceniczną rozpoczęła w Wiedniu. W 1936 roku została wybrana Miss Węgier. W 1941 roku wyemigrowała wraz z siostrami do Stanów Zjednoczonych, opuszczając pierwszego męża, tureckiego dyplomatę Burhana Belge’a.

Wystąpiła w 64 filmach, w tym także w komedii "Naga broń 2 i Pół" z 1991. Grała w filmach Johna Hustona i Orsona Wellesa, ale nie były to role pierwszoplanowe. Bardziej od dorobku filmowego liczyła się stała obecność Gabor w mediach oraz wylansowany przez nią nowy rodzaj sławy, określany jako "jet setting", polegający na obracaniu się w snobistycznym kręgach wyższych sfer ogniskujących uwagę mediów – podkreślają agencje.

Gabor dziewięciokrotnie wychodziła za mąż. Jej kolejnymi partnerami byli potentat hotelarski Conrad Hilton, aktor George Sanders, nowojorski biznesman i bankier Herbert Hutner, przemysłowiec naftowy Joshua Cosden, projektant lalek Barbie Jack Ryan, jej prawnik rozwodowy Michael O'Hara oraz meksykański aktor Felipe de Alba. W 1986 roku związała się z księciem von Anhaltem, z którym była aż do śmierci.

Autor:ft/kg

Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości