Ceniony reżyser filmowy i teatralny Tomasz Zygadło zmarł 17. września w Warszawie, w wieku 63 lat. Był twórcą filmów "Ćma", "Odwet" i "Sceny dziecięce z życia prowincji".
Informację o śmierci artysty podał w poniedziałek portal łódzkiej szkoły filmowej, Filmpolski.pl, a potwierdziło ją Stowarzyszenie Filmowców Polskich. - Odszedł reżyser o wyjątkowym talencie - powiedział prezes SFP, Jacek Bromski. - Jego charakterystyczną cechą jako artysty była niezależność - dodał.
Łódzka "filmówka"
Zygadło urodził się 23 grudnia 1947 r. w Warszawie. W 1976 r. ukończył studia reżyserskie w łódzkiej szkole filmowej. Rok później zrealizował fabularny "Rebus". Skonfrontował w tym filmie postawy moralne dwóch osób: człowieka z marginesu społecznego, który podejmuje próbę rozpoczęcia nowego życia, oraz młodego naukowca, psychologa, który w myśl zasady "cel uświęca środki", wkracza w środowisko przestępców.
Wielka rola Wilhelmiego
W 1980 r. Zygadło wyreżyserował dramat psychologiczny "Ćma" z Romanem Wilhelmim w roli głównej. Bohater filmu, prowadzący nocną audycję na żywo Jan rozmawia z ludźmi cierpiącymi na bezsenność. Po wyjściu ze studia dzień spędza na przemian u kochanki i u żony. Nieustabilizowane życie uczuciowe i wyczerpująca praca skutkują u mężczyzny stopniowo pogłębiającą się dezintegracją osobowości.
Kolejny film Zygadły, "Odwet" z 1982 r., w którego obsadzie znaleźli się Wilhelmi oraz Leon Niemczyk, powstał z inspiracji poezją Aleksandra Błoka i Bolesława Leśmiana. Dwaj bohaterowie tej historii, mężczyźni dojrzali i inteligentni, przeżywają kryzys wiary w sens istnienia i we własne możliwości, a jednocześnie odczuwają lęk przed śmiercią.
Dokument i teatr
Inne filmy fabularne Tomasza Zygadło to "Sceny dziecięce z życia prowincji" (1985; film ten nawiązywał do powieści Stendhala "Czerwone i czarne" - red.) czy "Śmierć Johna L." (1987). Artysta wyreżyserował również wiele filmów dokumentalnych, jak nagradzany "Mikrofon dla wszystkich" z 1976 r.
Jako twórca teatralny realizował spektakle m.in. w teatrach: im. Stefana Jaracza w Łodzi (np. "Chunga" Mario Vargasa Llosy, 1991), im. Jana Kochanowskiego w Opolu (np. "Dziady" Adama Mickiewicza, 1978), w Teatrze Powszechnym w Warszawie ("Dni Turbinów" Michała Bułhakowa, 1977), im. Juliusza Słowackiego w Krakowie ("Antygona w Nowym Jorku" Janusza Głowackiego, 1994) i stołecznym Ateneum (np. "Herbatka u Stalina" Ronalda Harwooda, 2000).
Wiele spektakli w reżyserii Tomasza Zygadły zaprezentowano w Teatrze Telewizji, m.in. przedstawienia z 1992 r. "Moskwa-Pietuszki" W. Jerofiejewa i "Przyszedł mężczyzna do kobiety" S. Złotnikowa.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Domiński/Reporter/East News