- Sztuka może pomóc człowiekowi oderwać się od problemów. Daje siłę, żeby dalej iść przez to trudne życie - mówi w "Xięgarni" czeska pisarka Tereza Boučková, autorka głośnego międzynarodowego bestsellera "Rok koguta".
Tereza Boučková jest czeską pisarką, scenarzystką i publicystką.
Pracowała jako sprzątaczka, listonoszka, a nawet jako dozorczyni. Po maturze podpisała tak zwaną Kartę 77, czyli apel skierowany do ówczesnych komunistycznych władz czechosłowackich, deklarację dotyczącą przestrzegania praw człowieka. Ściągnęła w ten sposób na siebie represje polityczne. Ówczesne władze długo uniemożliwiały jej zdobycie odpowiedniego wykształcenia i posady.
Boučková występowała na scenach praskich teatrów niezależnych, śpiewała też w żydowskim chórze. Jest autorką powieści, opowiadań, felietonów i scenariuszy. Światową sławę przyniosła jej książka "Rok koguta" - bestsellerowa, tłumaczona na wiele języków powieść, która wywołała burzliwą dyskusję w Czechach i za granicą.
W ubiegłym roku Boučková została odznaczona za zasługi w walce z komunizmem.
Książka jest z jednej strony dziennikiem artystycznym, ponieważ autorka analizuje swoje prace literackie, kryzys twórczy, swoje próby napisania scenariusza. Z drugiej strony to także obraz współczesnych Czech i bardzo osobista opowieść o dwóch adoptowanych przez Boučkovą synach, którzy są pochodzenia romskiego.
- Na początku prowadziłam dziennik. Miał on 300 stron więcej niż książka, potem, gdy postanowiłam z niego zrobić powieść, musiałam popracować nad stylem, literacką stroną tekstu, zyskać dystans do własnych zapisków - powiedziała Tereza Boučková, o początkach powstania "Roku koguta". Dodała, że tylko ona wie co w książce jest prawdą, a co fikcją literacką.
"Sztuka nie jest w stanie niczego uratować"
Zdaniem Czeszki, pisarz, którego czytelnicy nie wierzą, że to co napisał jest prawdą, jest "złym pisarzem". - Relacja między pisarzem a czytelnikiem musi opierać się na stuprocentowym zaufaniu. Pisząc tę książkę miałam to na uwadze. Rzeczywiście, jednym z najważniejszym tematów tam poruszonych jest moja adoptowana rodzina, która rozpada się w roku koguta - wyznała Boučková. Książka zawiera także zapiski z podróży autorki, z wizyt w kinach, w teatrach, w muzeach. - Myślę, że sztuka sama w sobie nie jest w stanie absolutnie niczego uratować. Gdyby szuka zbawiała świat, nie było by wojen i innych tragedii - stwierdziła autorka "Roku koguta". - Sztuka może jednak pozwolić oderwać się od problemów, przenieś człowieka w inny świat. Jest jak lek dla duszy. Daje siłę, żeby iść dalej przez to trudne życie - dodała.
W drugiej części programu felieton Michała Rusinka, który przenosi się w magiczną krainę porzeczek, oraz profesor Małgorzata Omilanowska, była minister kultury, która opowiada o swoich ulubionych lekturach.
Program "Xięgarnia" na antenie TVN24 w każdą sobotę o godzinie 18.00 oraz w niedzielę o godzinie 02.30.
ZOBACZ CAŁY ODCINEK PROGRAMY "XIĘGARNIA" TVN24:
Autor: tmw//now,rzw / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24