W tym roku Grand Prix, czyli nagroda główna konkursu, powędrowała do serialu "Lady Love".
Przedstawia on historię Lucyny Liss - młodej dziewczyny, która zdobyła sławę w branży dla dorosłych i zmieniła zasady gry w zdominowanym przez mężczyzn świecie. To serial obyczajowy z wątkiem kryminalnym, osadzony w rzeczywistości lat 80. w RFN i lat 90. w Polsce okresu transformacji. Scenariusz inspirowany jest prawdziwymi historiami.
Serial można obejrzeć na platformie Max.
Złote i srebrne nagrody
Złotą nagrodę w swoich kategoriach otrzymało pięć tytułów związanych z TVN Warner Bros. Discovery. Są to:
"Lady Love" (kategoria Rozrywka: Seriale - Dramat i Melodramat).
"Łowcy skór" Aleksandra Potoczek (kategoria Dokument: True Crime).
To miniserial dokumentalny współautorstwa Aleksandry Potoczek. Produkcja powraca do historii o głośnym układzie pomiędzy właścicielami zakładów pogrzebowych i pracownikami pogotowia ratunkowego w Łodzi, który wstrząsnął opinią publiczną w Polsce dwadzieścia lat temu. Dokument jest dostępny na platformie Max.
"Klara" (kategoria: Rozrywka: Seriale - Komedia).
Jest to serial Player Original nakręcony na podstawie debiutu literackiego Izabeli Kuny. Produkcja z przymrużeniem oka pokazuje życie czterdziestoparoletniej singielki marzącej o miłości życia.
"To ja byłam winna" Małgorzaty Marczok (kategoria Dokument: Etyka i Religia).
To reportaż "Czarno na białym" o historii kobiety, która opisała, jak molestowane przez księdza dziecko odważyło się o wszystkim opowiedzieć dorosłym. I jak ci uznali, że to ona była winna. Gdy dziennikarze ruszyli tym tropem, okazało się, że to wierzchołek góry lodowej
"Człowiek Łukaszenki w Warszawie" Bertolda Kittla (kategoria Wiadomości i Bieżące Wydarzenia: Raport Śledczy).
Kilka lat temu władze PiS pozwoliły zamieszkać w Warszawie Aleksandrowi Moszeńskiemu. To oligarcha z najbliższego kręgu białoruskiego dyktatora Alaksandra Łukaszenki. Moszeński nigdy nie odciął się od białoruskiego reżimu i wspierał Łukaszenkę w trakcie brutalnej pacyfikacji protestów po sfałszowanych wyborach prezydenckich. Białoruski oligarcha swobodnie podróżuje pomiędzy Polską a Białorusią. Wynajmuje w Warszawie apartament, prowadzi tu także swoje interesy. Jak to możliwe? Pokazał to w swoim reportażu Bertold Kittel.
Wśród laureatów srebrnych nagród są:
Ewa Galica za materiał "Krąg Putina. Tajemnice rosyjskich majątków w Europie" (Dokument: Polityka).
Dwa lata po ataku Rosji na Ukrainę i wprowadzeniu sankcji na najbogatszych rosyjskich oligarchów Ewa Galica z "Superwizjera" postanowiła sprawdzić, czy rzeczywiście stracili oni swoje wille i jachty. W filmie "Krąg Putina. Tajemnice rosyjskich majątków w Europie" Galica rozmawia między innymi z hiszpańskim prokuratorem, który od 20 lat, ryzykując życiem, ściga rosyjską mafię, a teraz prowadzi najtrudniejszą sprawę w swojej karierze.
W produkcji występuje również amerykański biznesmen Bill Browder, którego Putin wydalił z Rosji, a jego prawnik Siergiej Magnitski został zamordowany w rosyjskim więzieniu. O swoim śledztwie opowiada szef zespołu dziennikarzy, którzy znaleźli w Europie rosyjskie aktywa warte prawie 20 miliardów dolarów. Ewa Galica, podążając śladem pieniędzy wyprowadzonych z Rosji, dociera też na Teneryfę, gdzie spotyka zamieszanych w pranie brudnych pieniędzy Rosjan.
Artur Molęda za materiał "Strażnicy nieba" (Wiadomości i Bieżące Wydarzenia: Bieżące Wydarzenia).
To reportaż o pilotach chroniących polskiej przestrzeni powietrznej. Za sterami F-16 są Polacy, a za sterami F-35 - Amerykanie. Przygotowanie reportażu zajęło kilka miesięcy. Najważniejszy był wspólny wylot myśliwców nagrywany z pokładu wojskowej CASY.
Łukasz Frątczak i Dariusz Kubik za materiał "Fuzja (nie)kontrolowana" (Wiadomości i Bieżące Wydarzenia: Wydarzenia Publiczne).
Fuzja Orlenu z Lotosem w 2022 roku nie miała uzasadnienia ekonomicznego, a wybrane aktywa sprzedano po zaniżonej o 5 mld zł cenie - uznała Najwyższa Izba Kontroli. Łukasz Frątczak i Dariusz Kubik z "Czarno na białym" pokazują, że z wyjaśnień ówczesnego ministra aktywów państwowych Jacka Sasina wynika, że wnioskował on o wyrażenie zgody przez Radę Ministrów na fuzję, chociaż nie widział umów, jakie wynegocjował Orlen. Nie wiedział też, że Saudi Aramco będzie miało prawo weta pomimo nabycia jedynie 30 proc. gdańskiej rafinerii. Ten sam Jacek Sasin w rozmowie z dziennikarzami "Czarno na białym" mówił jednak coś innego.
Małgorzata Mielcarek za materiał "Miałam aborcję. Nie żałuję" (Dokument: Sprawiedliwość Społeczna)
"Miałam aborcję i tego nie żałuję" - to zdanie wciąż budzi ogromne emocje i rzadko możemy je usłyszeć w publicznej dyskusji. To nie oznacza jednak, że kobiet, które mogą się z tym utożsamić, nie ma. W tym odcinku z cyklu "Kobiecy Punkt Widzenia" Małgorzata Mielcarek pokazuje historie tych kobiet, które decyzję o przerwaniu ciąży mają już za sobą, a podjęły ją świadomie, często bez żalu.
Rut Kurkiewicz i Wojciech Szumowski za "Podziemne państwo pomocowe" (Dokument: Aktywizm).
Raz otwarty szlak migracyjny nigdy się nie zamyka. Ludzie uciekający przed wojną, śmiercią, torturami, głodem, szukają godnego życia i chcą dostać się do bezpiecznych krajów. To właśnie widzimy na naszej wschodniej granicy. Co dzieje się z tymi, którym uda się ją sforsować i ominąć patrole Straży Granicznej? W reportażu Wojciecha Szumowskiego i Rut Kurkiewicz "Podziemne państwo pomocowe" znajdziemy historie o ludziach, którzy pomagają cudzoziemcom.
Piotr Szymanek i Tomasz Słomczyński za "Ocalałe" (Dokument: Bieżące Wydarzenia).
To czteroodcinkowy cykl rozmów z Ukrainkami, które przetrwały rosyjską niewolę. Bohaterki materiału były aresztowane z błahych powodów, bez procesów przetrzymywane latami w więzieniach, brutalnie przesłuchiwane. Przed kamerą otwarcie opowiedziały o piekle, jakiego doświadczyły.
Martyna Wojciechowska i Hanna Jewsiewicka za "A jeśli jutro wojna się skończy?" (Dokument: Prawa Człowieka).
Film opowiada historię kobiet, które przeżyły rosyjską inwazję na Ukrainę i których historie są świadectwami okrucieństwa wojny.
Michał Przedlacki "Żołnierki Ukrainy" (Dokument: Sprawy Globalne).
Miały rodziny, kariery, przyjaciół i normalne życie. Ale mimo to zdecydowały się wziąć do ręki broń i stanąć do walki przeciwko rosyjskim okupantom. Ryzykują śmiercią, a także stykają się z uprzedzeniami ze względu na płeć, bo świat ukraińskiego wojska jeszcze do niedawna był uważany za wyłącznie męski. Agresja Rosji na Ukrainę odcisnęła ogromne piętno na życiu ukraińskich kobiet. Kim są te, które jako ochotniczki walczą na pierwszej linii frontu za swoją i naszą wolność? Reporter "Superwizjera" Michał Przedlacki wysłuchał ich wstrząsających i dramatycznych historii.
World Media Festival
World Media Festivals to ustanowiony w 2000 roku konkurs o zasięgu globalnym. Doceniane są w nim treści w zakresie produkcji telewizyjnych, internetowych i prasy. Festiwal ten należy do najważniejszych wydarzeń w branży.
Gala wręczenia nagród tegorocznej, 26. edycji tego wydarzenia, odbyła się we wtorek w Berlinie.
Autorka/Autor: sz, akr/akw
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe WBD