Wong Kar Wai otworzył Berlinale. Od Szumowskiej zacznie się konkurs

Aktualizacja:

Filmem "The Grandmasters" Wong Kar Waia, azjatyckiego reżysera i zarazem przewodniczącego jury, rozpoczął się 63. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie. 19 filmów ubiega się na nim o Złotego Niedźwiedzia, a po raz pierwszy od czterech lat w konkursie głównym mamy również film polski - najnowszy obraz Małgorzaty Szumowskiej "W imię...". Ponadto w sekcji konkursowej Generation znalazł się "Bejbi Blues" Katarzyny Rosłaniec. Festiwal potrwa do 17 lutego.

- Odbywający się od 1951 roku festiwal miał zawsze ambicje polityczne - powiedział na otwarcie gali w festiwalowym pałacu na placu Poczdamskim niemiecki minister stanu ds. kultury i mediów Bernd Neumann. - Berlinale reaguje na aktualne problemy społeczne i formułuje przesłania - dodał.

Na początek polityka

Jak zauważył, nie tylko w Mali i Syrii, gdzie toczą się walki, lecz także w oświeconej Europie dochodzi do ograniczania wolności sztuki i kultury, szczególnie w Europie Wschodniej. - Nie wolno nam milczeć - powiedział minister, dodając, że wiele filmów pokazywanych na Berlinale dotyczy biedy, samowoli władz i przypadków pogwałcenia praw człowieka na świecie. - Historia Niemców pokazuje, do czego prowadzą nienawiść rasowa, nietolerancja i mętne polityczne idee - mówił Neumann, nawiązując do obchodzonej w zeszłym tygodniu 80. rocznicy dojścia Hitlera do władzy. Zaapelował też do władz Iranu o wypuszczenie z kraju reżysera Jafara Panahiego, którego film "Parde" bierze udział w głównym konkursie Berlinale.

Konkurs otworzy Szumowska

Film Szumowskiej zostanie pokazany prasie w piątek rano jako pierwszy film konkursowy. O jej obrazie "W imię…", dyrektor festiwalu Dieter Kosslick mówi: - To nie przypadek, że tegoroczne Berlinale otwiera "ostry" film Szumowskiej, traktujący o homoseksualizmie w Kościele katolickim. Homofobia stanowi bowiem poważny problem w całej Europie Wschodniej.

Fabuła skupia się wokół uwielbianego przez parafian księdza (Andrzej Chyra) prowadzącego ośrodek dla trudnej młodzieży na Mazurach. Praca społeczna i habit są dla niego jednak czymś więcej niż tylko misją - również ucieczką od własnej seksualności. Gdy między duchownym a miejscowym chłopakiem (Mateusz Kościkiewicz) wybucha erotyczna fascynacja, rozpoczyna się piekło obojga.

Sama Szumowska w wywiadzie tłumaczyła: - Pokazuję głównego bohatera jako człowieka borykającego się z samotnością. Tematem filmu jest wiara, wątpliwość i tęsknota za uczuciem - mówiła cytowana przez PISF reżyserka.

Scenariusz filmu napisała wspólnie z Michałem Englertem, który jest także autorem zdjęć. W filmie obok Chyry i Kościukiewicza, zagrali m.in. Maja Ostaszewska, Łukasz Simlat i Olgierd Łukaszewicz.

Polka powalczy z Soderberghiem i Van Santem

Polski film w konkursie głównym zostanie zaprezentowany wśród takich tytułów jak "Raj: nadzieja" Ulricha Seidla, ostatnia część głośnego tryptyku, czy "Promised Land" Gusa Van Santa. Na ten ostatni z Mattem Dammonem w roli głównej, traktujący o kontrowersyjnej metodzie wydobywania gazu i ropy z łupków, zwraca uwagę dyrektor festiwalu.

W konkursie również nowy film Stevena Soderbergha "Side Effect" z Judem Law, Rooney Marą i Catherine Zetą-Jones. Reżyser głośnego obrazu "Seks, kłamstwa i kasety video" opowiada tu o młodej parze, której życie zmienia się, gdy psychiatra przepisze kobiecie leki, mające zaskakujące efekty uboczne. Do konkursu trafił też nowy film Billego Augusta "Pociąg do Lizbony" z gwiazdorska obsadą - grają m.in. Jeremy Irons, Christopher Lee i Charlotte Rampling.

Gwiazdorską obsadą wyróżniają się w konkursie także dwa tytuły francuskie: "Camille Claudel 1915" Bruno Dumonta z udziałem Juliette Binoche, opowiadający o słynnej rzeźbiarce, oraz "On my Way" Emmanuelle Bercot z Catherine Deneuve. Wydarzeniem będzie zapewne film cenionego w Berlinie Irańczyka Dżafara Panahiego "Parde". Panahi wciąż przebywa w areszcie domowym w Iranie i ma zakaz kręcenia filmów, mimo to udało mu się zrealizować kolejny projekt. Nie ujawniono żadnych szczegółów jego dotyczących. Wiadomo tylko, że jego współreżyserem jest Kambuzia Partovi.

Dyrektor Dieter Kosslick podkreśla, że jednym z motywów przewodnich tegorocznej edycji Berlinale są "krępujące ludzi ograniczenia i podejmowane przez nich próby wyrwania się ze skostniałych struktur". Film Szumowskiej idealnie wpisuje się więc w te tendencje.

Polskim akcentem imprezy będzie również prezentacja w sekcji Forum koprodukcji niemiecko-polskiej "Seniawka" Marcina Malaszczaka.

"The Grandmaster", czyli kung fu na otwarcie

W bieżącym roku konkursowe filmy oceniać będzie jury pod przewodnictwem mieszkającego w Hongkongu Wang Kar Waia. Ten jeden z najwybitniejszych azjatyckich filmowców znany jest głównie z takich filmów jak "Happy Together", za który otrzymał nagrodę dla najlepszego reżysera w Cannes, czy z nagrodzonych Cezarem "Spragnionych miłości". Jego "The Grandmaster", który otworzył festiwal, opowiada o legendarnym mistrzu sztuk walki Ip Manie, nauczycielu Bruce'a Lee. Rolę Ip Mana gra Tony Leung Chiu Wai, a towarzyszy mu m.in. Zhang Ziyi ("Wyznania gejszy"). Zdjęcia do filmu trwały trzy lata, a same przygotowania zajęły reżyserowi dekadę.

W skład jury oceniającego filmy w konkursie głównym wchodzą też m.in. Tim Robbins ("Przed egzekucją"), irańska reżyser Szirin Neshat ("Kobiety bez mężczyzn") i grecka reżyser Athina Tsangari ("Attenberg").

Polska w Berlinie

Małgorzata Szumowska nie po raz pierwszy została doceniona przez organizatorów Berlinale. Jej film "Ono" już w 2005 roku pokazywany był w sekcji "Panorama", podobnie jak w ub.r. "Sponsoring".

Ostatnim polskim obrazem prezentowanym w konkursie głównym był "Tatarak" Andrzeja Wajdy w 2009 roku. Film otrzymał wówczas Nagrodę im. Alfreda Bauera "za wyznaczanie nowych perspektyw sztuki filmowej". Gdy mowa o XXI wieku, spośród polskich tytułów jeszcze jedynie "Weiser" Wojciecha Marczewskiego w 2001 roku trafił również do konkursu głównego. W 2010 roku Roman Polański otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia za reżyserię filmu "Autor widmo", był to jednak obraz angielsko-francuski.

Berlinale - historia w pigułce

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie odbywa się od 1951 roku lat i jest jednym z trzech najważniejszych, obok Cannes i Wenecji, europejskich festiwali. Jest również najbardziej upolitycznionym.

Do lat 70. XX wieku obowiązywał na nim zakaz pokazów filmów z któregokolwiek kraju socjalistycznego. Pierwszy pokaz filmu sowieckiego na Berlinale odbył się w 1974 roku i dopiero wtedy Berlinale wzbogaciło się m.in. o produkcje z Węgier, Czechosłowacji, Polski i ZSRR.

Historia festiwalu obfituje w liczne skandale, odzwierciedlające panujące w tamtym czasie zimnowojenne nastroje. W 1970 roku wybuchła głośna afera związana z konkursowym filmem Michaela Verhoevena "o.k.", zakończona przerwaniem festiwalu i nie przyznaniem żadnej nagrody. Film poruszał bowiem temat wojny w Wietnamie, a przewodniczącym jury był wtedy Amerykanin. Uznano jednak, że temat może stać się "punktem zapalnym dla międzynarodowego konfliktu".

Kolejny skandal wybuchł w 1979 roku w związku z głośnym, oscarowym filmem Michaela Cimino "Łowca jeleni". Tym razem uznano, że jego film obraża Wietnamczyków i jest sprzeczny z regułami konkursu, domagano się usunięcia go z festiwalu. Kiedy apel nie przyniósł skutku, państwa socjalistyczne wycofały swoje filmy.

Festiwal zawsze mocno reagował na wszelkie zmiany w Europie Wschodniej, a pod koniec lat 80. XX wieku, w chwili gdy rozpoczął się upadek systemu komunistycznego, stał się forum kina wschodnioeuropejskiego. Jest nim zresztą do dziś, choć od lat widać też jego wielką fascynację kinem azjatyckim.

Konkurs główny to tylko niewielka część Berlinale składającego się z ponad 400 filmów. W cyklu Panorama pokazane zostaną aż 52 obrazy, a w sekcji Forum widzowie obejrzą 43 filmy, analizujące głównie wpływ finansowego kryzysu na warunki życia ludzi.

60 filmów długo- i krótkometrażowych, pokazujących świat oczami ludzi młodych, walczy o Szklanego Niedźwiedzia i 10 tys. euro.

Honorowego Złotego Niedźwiedzia otrzyma w tym roku za całokształt twórczości francuski dokumentalista Claude Lanzmann. Jego dziewięciogodzinny dokumentalny obraz "Szoah" to bodaj najsłynniejszy film o Holokauście. Na Berlinale film został cyfrowo odnowiony. Oprócz niego pokazane zostaną inne filmy Lanzmanna, w tym "Raport o Karskim".

Autor: Justyna Kobus\mtom\kdj\k / Źródło: tvn24.pl, PAP

Pozostałe wiadomości

Co najmniej 10 osób zginęło, a ponad 30 zostało rannych po tym, jak rakieta spadła na boisko piłkarskie na okupowanych przez Izrael Wzgórzach Golan. Izrael oskarżył Hezbollah. Jak przekazał Reuters, izraelska armia poinformowała, że "szykuje odpowiedź".

Rakieta uderzyła w boisko, wiele osób nie żyje. "Szykujemy odpowiedź"

Rakieta uderzyła w boisko, wiele osób nie żyje. "Szykujemy odpowiedź"

Źródło:
Reuters, PAP

Czteroletnie dziecko utopiło się w sobotę w oczku wodnym na prywatnej posesji w Rybniku (Śląskie). Według lokalnych mediów, chłopczyk wpadł do wody w czasie zabawy.

Tragedia w Rybniku. Nie żyje czterolatek

Tragedia w Rybniku. Nie żyje czterolatek

Źródło:
tvn24.pl, radio90.pl

Ludzie na to patrzą, widzą prezydenta, który w żaden sposób nie pozwala rządowi realizować polityki w bardzo trudnych czasach - mówił w "Faktach po Faktach" Bartosz Arłukowicz (KO), komentując spór wokół nominacji ambasadorów. - Trzeba rozmawiać z panem prezydentem, a nie wydawać mu rozkazy - stwierdził Zbigniew Bogucki z PiS.

"Pan prezydent robi sobie sam krzywdę. Ludzie na to patrzą"

"Pan prezydent robi sobie sam krzywdę. Ludzie na to patrzą"

Źródło:
TVN24

To bardzo niebezpieczne, bo można nie zauważyć, że w tańcu ktoś przylepił nam plaster. Organizm może wchłonąć substancję odurzającą przez skórę.

Pigułka gwałtu w plastrze. Ostrzeżenie przed nową metodą gwałcicieli

Pigułka gwałtu w plastrze. Ostrzeżenie przed nową metodą gwałcicieli

Źródło:
Fakty TVN

Pięcioletni chłopiec oddalił się od rodziców w parku rozrywki Energylandia w Zatorze (Małopolska) i wpadł do basenu. Życie topiącego się dziecka uratowali świadkowie, którzy wyciągnęli go z wody, a następnie ratownicy, którzy przywrócili mu funkcje życiowe. Pięciolatek trafił do szpitala.

Wypadek w parku rozrywki. Pięciolatek wpadł do basenu i zaczął się topić

Wypadek w parku rozrywki. Pięciolatek wpadł do basenu i zaczął się topić

Źródło:
tvn24.pl

24-letni Anthony Esan usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa umundurowanego funkcjonariusza i trafił do aresztu po tym, jak brytyjska policja zatrzymała go w związku z atakiem na żołnierza. Podpułkownik Mark Teeton został kilkukrotnie pchnięty nożem. Jego stan jest ciężki, ale stabilny.

Podbiegł do żołnierza i zaczął go dźgać. Miał przy sobie wiele noży

Podbiegł do żołnierza i zaczął go dźgać. Miał przy sobie wiele noży

Źródło:
BBC

Co roku tak się zdarza, ale w tym - wyjątkowo często. Krakowskie schronisko dla bezdomnych zwierząt przeżywa oblężenie. U progu wakacji trafiają tam psy i świeżo narodzone koty. Jest ich tak wiele, że brakuje specjalistycznej karmy. Potrzebni są darczyńcy, a najlepiej - nowi opiekunowie.

Krakowskie schronisko ma już pod opieką 700 bezdomnych zwierząt, a minęła dopiero połowa wakacji

Krakowskie schronisko ma już pod opieką 700 bezdomnych zwierząt, a minęła dopiero połowa wakacji

Źródło:
Fakty TVN

Susza hydrologiczna opanowała część Polski. Szczególnie trudna sytuacja panuje w regionach o zwartej zabudowie, gdzie wybetonowane ulice i place utrudniają zatrzymywanie wody. Wiele gmin apeluje o rozsądne korzystanie z zasobów wodnych.

Woda na wagę złota. Apele do mieszkańców

Woda na wagę złota. Apele do mieszkańców

Źródło:
TVN24, IMGW

Przedstawiciele władz dzielnicy i ośrodka sportu zabrali głos po masowym zatruciu chlorem na basenie na warszawskim Targówku. Urzędnicy przyznają, że na razie nie wiadomo, co było przyczyną zbyt wysokiego stężenia chloru. Basen pozostaje zamknięty, a sprawie przyjrzy się także prokuratura.

Żółta woda w basenie, 23 osoby podtrute. "Nie wiemy, co było przyczyną"

Żółta woda w basenie, 23 osoby podtrute. "Nie wiemy, co było przyczyną"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miliony ludzi na całym świcie oglądały ceremonię otwarcia igrzysk olimpijskich w Paryżu. Organizatorzy trzymali szczegóły imprezy w tajemnicy do samego końca, więc niespodzianek nie brakowało. Na wskroś francuska uroczystość była jak święto sportu, sztuki i różnorodności, pełna kulturowych kodów i historycznych odniesień. Do tego oprawa muzyczna na najwyższym poziomie - była Celine Dion, była Lady Gaga, wystąpił też Polak. Publiczność oczarował Jakub Józef Orliński - znakomity śpiewak operowy.

"Było niesamowicie, magicznie, spektakularnie, po prostu cudownie". Wrażenia po ceremonii otwarcia igrzysk

"Było niesamowicie, magicznie, spektakularnie, po prostu cudownie". Wrażenia po ceremonii otwarcia igrzysk

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dwie osoby zginęły, a dwie zostały ranne po zderzeniu dwóch samochodów na podkarpackim odcinku autostrady A4. Do tragicznego wypadku doszło na jezdni w stronę Rzeszowa.

Tragedia na autostradzie A4. Nie żyją dwie osoby

Tragedia na autostradzie A4. Nie żyją dwie osoby

Źródło:
TVN24

Kierująca pracami Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska zarządziła publikację ośmiu decyzji TK na jego stronie internetowej. To rozstrzygnięcia, których treści nie zostały ogłoszone przez Rządowe Centrum Legislacji. RCL nie publikuje wyroków w związku z przyjętą w marcu uchwałą Sejmu w sprawie usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego lat 2015-2023. Sejm uznał wtedy, że Mariusz Muszyński, Justyn Piskorski i Jarosław Wyrembak nie są sędziami Trybunału Konstytucyjnego, a liczne orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego są dotknięte wadą prawną. Stwierdził też, że funkcję Prezesa TK sprawuje osoba nieuprawniona.

Julia Przyłębska mówi o "anarchizacji prawa" i sama publikuje wyroki

Julia Przyłębska mówi o "anarchizacji prawa" i sama publikuje wyroki

Źródło:
PAP

Ukraińskie drony zniszczyły rosyjski bombowiec strategiczny dalekiego zasięgu Tu-22M3. Ukraińcy uderzyli w lotnisko Olenia, położone za kołem podbiegunowym w obwodzie murmańskim - powiadomiły w sobotę media z powołaniem na źródła w wywiadzie.

"Bezskutecznie próbowali zestrzelić bezzałogowce". Seria ukraińskich ataków

"Bezskutecznie próbowali zestrzelić bezzałogowce". Seria ukraińskich ataków

Źródło:
PAP

Co najmniej osiem osób zginęło, a pięć zostało rannych w sobotę, gdy samochód wjechał w grupę pieszych w mieście Changsha w prowincji Hunan w środkowych Chinach. Kierowca pojazdu został zatrzymany, trwa wyjaśnianie przyczyn zdarzenia.

55-latek wjechał w grupę pieszych. Nie żyje osiem osób

55-latek wjechał w grupę pieszych. Nie żyje osiem osób

Źródło:
PAP

Rosyjski resort obrony poskarżył się Stanom Zjednoczonym na "tajną operację" Ukrainy przeciwko Rosji, planowanej rzekomo za zgodą Waszyngtonu. Po rozmowie rosyjskiego ministra obrony Andrieja Biełousowa z szefem Pentagonu Lloydem Austinem USA zwróciły się do Ukrainy o niepodejmowanie działań - podał dziennik "The New York Times".

Kreml poskarżył się USA w sprawie "tajnej operacji" Ukrainy. Waszyngton zareagował

Kreml poskarżył się USA w sprawie "tajnej operacji" Ukrainy. Waszyngton zareagował

Źródło:
PAP

Młody lis zaczepiający żabę - taki materiał z okolic Częstochowy otrzymaliśmy na Kontakt 24. Zabawy zwierząt mają kluczową rolę w ich prawidłowym rozwoju, a echa takich zachowań możemy często zobaczyć w ich dorosłym życiu.

Ważna lekcja dla młodego lisa

Ważna lekcja dla młodego lisa

Źródło:
Kontakt 24

Pasażerka samolotu, który miał odlecieć z Rzymu do Katanii, przemycała iguanę. Obecności zwierzęcia nie ujawnił żaden system kontroli lotniskowej, a ku zaskoczeniu wszystkich jaszczurkę na pokładzie wykryła... kotka współpasażerki.

Kotka wyczuła "egzotyczną koleżankę" w samolocie. To był koniec podróży dla jednej z pasażerek

Kotka wyczuła "egzotyczną koleżankę" w samolocie. To był koniec podróży dla jednej z pasażerek

Źródło:
PAP, corriere.it

Hubert Kijek rozmawiał z Allanem Lichtmanem, wybitnym amerykańskim politologiem i historykiem, który od wyborów w 1984 roku trafnie przewiduje, kto wygra prezydencki wyścig w Stanach Zjednoczonych. Robi to na podstawie opracowanej przez siebie metody "trzynastu kluczy". Specjalista uważa, że demokraci mają dużą szansę na zwycięstwo, ale ostateczną prognozę wyniku wyborów prezydenckich prawdopodobnie poda w sierpniu, po konwencji demokratów.

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pochodząca z krakowskiego ogrodu zoologicznego kondorzyca Beti zginęła w szponach innych ptaków podczas swojej misji w Chile. Latem zeszłego roku została wysłana w Andy, by tam przywrócić narażony wyginięciem gatunek na stare miejsce bytowania. Popadła jednak w konflikt z innymi przedstawicielami swojego gatunku. W planach jest kolejna próba reintrodukcji gatunku w Ameryce Południowej.

Kondorzyca z Krakowa miała pomóc odrodzić się ptakom w Chile, zginęła w ich szponach

Kondorzyca z Krakowa miała pomóc odrodzić się ptakom w Chile, zginęła w ich szponach

Źródło:
tvn24.pl
Las wielopiętrowych apartamentowców wyrośnie w Łebie. Bałtycka Hurgada? 

Las wielopiętrowych apartamentowców wyrośnie w Łebie. Bałtycka Hurgada? 

Źródło:
tvn24.pl
Premium

18. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki BNP Paribas Dwa Brzegi rozpoczęła się w sobotę w Kazimierzu Dolnym (Lubelskie). Wydarzenie potrwa osiem dni. W jego programie znalazły się pokazy filmowe, ale też spotkania z twórcami, koncerty i wystawy. Ostatniego dnia festiwalu odbędzie się polska premiera ekranizacji powieści Aleksandra Dumasa "Hrabia Monte Christo".

Dwa Brzegi kina i sztuki. Ruszył festiwal w Kazimierzu Dolnym

Dwa Brzegi kina i sztuki. Ruszył festiwal w Kazimierzu Dolnym

Źródło:
PAP
Amerykańska gra prezydenckim zdrowiem

Amerykańska gra prezydenckim zdrowiem

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Sejm poparł poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim, która jest wdrożeniem przepisów unijnej dyrektywy, regulującej kwestie wynagrodzenia za wykorzystywanie utworów. Zgodnie z przyjętymi poprawkami to prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie mediatorem w sporach między wydawcami a big techami. Wcześniej wydawcy i redakcje apelowały, by wyższa izba zmieniła uchwalone w Sejmie niekorzystne przepisy tak, by łatwiej było negocjować z platformami cyfrowymi.

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Źródło:
tvn24.pl

Rada Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych z nadzieją przyjęła poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim wzmacniające pozycję wydawców w negocjacjach z big techami - czytamy w oświadczeniu rady na portalu X. W piątek Sejm zadecydował, że projekt ustawy z poprawkami trafi na biurko prezydenta.

"Tylko w ten sposób uratujemy lokalne media i lokalną demokrację"

"Tylko w ten sposób uratujemy lokalne media i lokalną demokrację"

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najgłośniejszych filmowych premierach tego tygodnia. Na wielki ekran trafił między innymi "Deadpool & Wolverine" z Ryanem Reynoldsem i Hugh Jackmanem w rolach głównych. Prowadząca program opowiedziała też o nowej biografii filmowej Boba Dylana. W piosenkarza i laureata Nagrody Nobla wcielił się Timothée Chalamet.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl