Wybitny aktor Wojciech Pszoniak obchodzi 50-lecie działalności artystycznej. W sobotę był gościem programu "Drugie śniadanie mistrzów" w TVN24. Krzysztof Materna - też goszczący w studiu - wspominał młodzieńcze czasy spędzone razem z Pszoniakiem.
- Od 50 lat żyję w nieustannym kompleksie wobec osoby jubilata, której genialność potwierdzała się na każdym piętrze mojego i jubilata akademika - mówił Materna w "Drugim śniadaniu mistrzów".
Podkreślił, że jest "wielbicielem jego talentu aktorskiego, który poznał nie tylko na scenie".
- Kiedy się okazało, że jubilat jest też żeglarzem, zobaczyłem jak żegluje z grupą Francuzów, nie znając słowa po francusku, a mówiąc do nich niby po francusku, a oni myślą, że on jest Węgrem - wspominał.
Zdradził też, że Pszoniak namówił go, żeby "schować ubrania Olgierdowi Łukaszewiczowi, kiedy wychodził spod prysznica i musiał przejść nagi przez cały akademik".
- A potem idziesz do teatru i widzisz człowieka, który charakterologicznie nie ma nic wspólnego z tym, co poznałeś w akademiku. Jest wcieleniem kogoś niesamowitego. To tysiące postaci, które zmieniają się, tak jak zmienia się nasza rzeczywistość - mówił Materna.
Wystąpił w ponad 100 filmach. Grał u Wajdy i Kawalerowicza
Wojciech Pszoniak (urodzony 2 maja 1942 roku we Lwowie) jest jednym z najwybitniejszych polskich aktorów teatralnych i filmowych. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie. W latach 60. i 70. był aktorem teatrów: Starego w Krakowie oraz Narodowego i Powszechnego w Warszawie.
Drzwi do międzynarodowej kariery otworzyła mu rola Moryca Welta w filmie "Ziemia obiecana" Andrzeja Wajdy. Wystąpił także w innych filmach Wajdy, m.in. w "Weselu", "Dantonie" i "Korczaku" oraz w "Austerii" Jerzego Kawalerowicza.
Pod koniec lat 70-tych Pszoniak wyjechał do Francji i zamieszkał w Paryżu. Od 1978 r. pracuje w teatrach francuskich i na scenach londyńskich.
W 2007 r. został uhonorowany Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", a rok później – francuskim Oficerskim Orderem Zasługi za "wkład w rozwój stosunków polsko-francuskich w dziedzinie kultury". W 2011 r. odznaczono go Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Wystąpił w około 100 filmach, w ostatnich latach gra sporo również w Polsce. Obecnie można go oglądać w warszawskim Teatrze Syrena w spektaklu "Nasze żony", który sam wyreżyserował.
Autor: ads//plw / Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24