Zakaz pisania wielkimi literami, pogrubień i wykrzykników. Dyrektor galerii sztuki uczy pracowników

Autor:
pb//mm
Źródło:
BBC
Florencja na zdjęciach archiwalnych z 2020 roku
Florencja na zdjęciach archiwalnych z 2020 rokuArchiwum Reuters
wideo 2/4
Archiwum ReutersFlorencja na zdjęciach archiwalnych z 2020 roku

Dyrektor Galerii Uffizi we Florencji miał dość błędów interpunkcyjnych i stylistycznych popełnianych przez swoich pracowników w korespondencji. Rozesłał w związku z tym wiadomość, w której przedstawił zasady poprawnej pisowni wymagane od nich jako pracowników kultury. Jak przypomina BBC, słynna Uffizi znajduje się w tym samym mieście, z którego pochodził Dante Alighieri, poeta uważany za ojca języka włoskiego.

Eike Schmidt, niemiecki historyk sztuki, od 2015 roku pełni funkcję dyrektora włoskiej Galerii Uffizi we Florencji. Przed świętami postanowił rozprawić się z błędami gramatycznymi i interpunkcyjnymi popełnianymi przez wielu swoich pracowników w korespondencji służbowej - 22 grudnia informuje BBC. Do wszystkich rozesłał w związku z tym wiadomość, w której przedstawił obowiązujące zasady dotyczące etykiety mailowej.

Poprawna pisownia pracowników

Zgodnie z nowymi regułami, w służbowych e-mailach pracownicy nie mogą pisać wielkimi literami ani pogrubiać wyrazów. Wielkie litery dopuszczalne są zgodnie z włoską gramatyką tylko w przypadkach nazw własnych, zaś podkreślenia - gdy jest to uzasadnione. Pracownicy mają też ograniczyć stosowanie nadmiernej interpunkcji. "Należy unikać tam, gdzie to możliwe, wykrzykników, a zarówno w przypadku znaków zapytania, jak i wykrzykników, konieczny jest tylko jeden na końcu zdania, bez powtórzeń" - napisał. Oprócz tego, e-maile powinny zawsze być "jasne, jednoznaczne i nigdy nie aluzyjne".

Schmidt nie odniósł się on bezpośrednio do tego, czy pracownikom wolno stosować emotikony. Jak jednak zauważa BBC, biorąc pod uwagę ton wiadomości oraz to, że była opatrzona logiem Ministerstwa Kultury, one również nie są wskazane. "Cały personel Galerii Uffizi proszony jest o skrupulatne przestrzeganie wyżej wymienionych zasad najlepszej praktyki pisarskiej" - podkreślił Schmidt w swojej wiadomości.

Galeria Uffizi we FlorencjiShutterstock

ZOBACZ TEŻ: Takiego ciepła na święta nie było tam dawno. Sprowadził je afrykański antycyklon

Galeria Uffizi

Zasady rozesłane przez Eike Schmidta miały być swego rodzaju przypomnieniem, że pracownicy reprezentują instytucję podlegającą pod Ministerstwo Kultury, podkreśla BBC. Florencja jest przy tym miastem, z którego pochodził Dante Alighieri, poeta uważany za ojca języka włoskiego, zaś galeria sztuki Uffizi to jedna z najstarszych europejskich placówek tego typu. Znajdują się w niej dzieła m.in. Leonarda da Vinci, Rubensa, Caravaggio, Michała Anioła czy Sandro Botticelli'ego.

Nie wiadomo kiedy dokładnie wiadomość została rozesłana do pracowników, ale rzecznik Galerii Uffizi Tommaso Galligani przyznał BBC, że rozmowy o nowych wytycznych stały się "tematem dnia" gdy pracownicy odczytali je na swoich skrzynkach pocztowych. - Tendencja do traktowania korespondencji mailowej jako czegoś zupełnie nieformalnego (...) i jako bezpośredniego ujścia wszelkiego rodzaju emocji obecnie rozprzestrzenia się i wierzę, że intencją dyrektora było opanowanie tego problematycznego trendu - wskazał.

ZOBACZ TEŻ: Tajemnicza twarz pod farbą. Po niemal 160 latach odkryto sekret obrazu Cezanne'a

Autor:pb//mm

Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości