Dziesiątki ludzi przed siedzibą Trójki. Nie było emisji nowego notowania listy przebojów, które wygrał Kazik

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
pp, adso/tr, dap
Źródło:
TVN24, Polskie Radio, PAP
Protest pod siedzibą TrójkiTVN24
wideo 2/35
TVN24Protest pod siedzibą Trójki

Przed budynkiem radiowej Trójki na Myśliwieckiej 3/5/7 w piątek wieczorem zebrały się dziesiątki ludzi, protestujących przeciwko ostatnim wydarzeniom w rozgłośni. Na antenie radia nie wyemitowano 1999. notowania Listy Przebojów Trójki, jednak w sieci opublikowano jego wyniki. Na miejscu pierwszym znalazł się utwór Kazika "Twój ból jest lepszy niż mój".

Utwór Kazika "Twój ból jest lepszy niż mój" - nawiązujący do wizyty prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na zamkniętym z powodu epidemii Cmentarzu Powązkowskim - 15 maja zadebiutował w 1998. notowaniu Listy Przebojów Trójki i od razu znalazł się na pierwszym miejscu. Tego samego dnia notowanie zniknęło ze stron państwowego radia.

Tłumaczenia dyrekcji Trójki zmieniały się. Początkowo twierdzono, że złamano regulamin, w związku z czym redakcja podjęła decyzję o "unieważnieniu głosowania". Później pojawiły się zarzuty, że kolejność na liście została zmanipulowana przez prowadzącego listę. Sytuacja w radiu doprowadziła do odejścia współpracujących z radiem od lat dziennikarzy, takich jak Marek Niedźwiecki, Piotr Kaczkowski, Piotr Stelmach, Agnieszka Szydłowska, czy Marcin Kydryński.

"Piątkowe audycje Listy Przebojów Trójki zostają zawieszone". Notowanie wygrywa Kazik

Na stronie Trójki opublikowano komunikat, że "piątkowe audycje Listy Przebojów Trójki zostają zawieszone". "Dziś po godzinie 19.00 zagramy przeboje znane z trójkowej anteny. Czynimy tak z szacunku dla słuchaczy i wszystkich prowadzących ten kultowy program, a przede wszystkim dla Marka Niedźwieckiego, który zdecydował się zakończyć współpracę z Programem 3 Polskiego Radia. Aktualne 1999 notowanie, zakończone dziś o 12.00 jest dostępne pod adresem lp3.polskieradio.pl" - napisano na stronie Programu III Polskiego Radia w piątek rano.

Zestawienie wygrał utwór "Twój ból jest lepszy niż mój". Piosenka została na liście, mimo oświadczenia wydanego przez Kazika Staszewskiego, w którym artysta prosił o wycofanie jej z notowania Listy Przebojów Trójki.

Czołówka 1999. notowania Listy Przebojów Trójkilp3.polskieradio.pl

Notowanie można było wyświetlić na stronie po godzinie 19. Po kilkunastu minutach wystąpiły problemy z jej ładowaniem. Po około dwóch godzinach strona znów była dostępna.

Niedziałająca strona lp3.polskieradio.pl w piątek po godzinie 19lp3.polskieradio.pl

Protest

Na protest przyszli byli i obecni pracownicy Trójki. Przed budynkiem stacji rozbrzmiały słynne jingle znane z anteny Programu III Polskiego Radia, jak i znane przeboje, które wypromowała stacja. Wśród nich także utwór Kazika "Twój ból jest lepszy niż mój".

- Nie ma listy. Normalnie wszyscy państwo, którzy tutaj do nas dzisiaj przyszli, siedzieliby przy radioodbiornikach i słuchaliby Marka Niedźwieckiego albo Piotra Barona, czyli prowadzących listy i znakomicie by się przy tym bawili - powiedział reporterowi TVN24 obecny na proteście Ernest Zozuń, dziennikarz radiowej Trójki. - Nie ma tego programu, ludzie przyszli tutaj, by zobaczyć, co się dzieje i oglądają te gruzy, które zostały po wspaniałym radiu - dodał.

Protest pod TrójkąTVN24

Ernest Zozuń dodał, że to "nie jest żadne zorganizowane zgromadzenie". - Słuchacze, którzy tu przyszli, chcieli być o 19.07 na Myśliwieckiej - powiedział dziennikarz. O tej godzinie zawsze rozpoczynała się w piątki emisja LP3.

W piątek przed stacją pojawiło się w szczytowym momencie prawdopodobnie około 200 osób. Uczestnicy trzymali transparenty: "Wolne media", "Stop PiS". Pojawiło się też hasło "Trójkę kocham i rozumiem, Trójki oddać nie umiem".

Na proteście przed budynkiem Trójki pojawił się także wyrażający chęć kandydowania w wyborach prezydenckich Robert Biedroń z Lewicy. Jak powiedział, "wychowywał się na Liście Przebojów Trójki". - Niech żyją wolne media - powiedział reporterowi TVN24 Pawłowi Łukasikowi.

Policja legitymowała

Na miejscu zjawili się policjanci, którzy przypominali, że zgromadzenia w dobie epidemii są nielegalne. Rzecznik stołecznej policji nadkom. Sylwester Marczak poinformował, że funkcjonariusze legitymowali uczestników i nakładali mandaty karne. W przypadku odmowy przyjęcia mandatu wnioski o ukaranie trafią do sądu.

Rzecznik KSP odniósł się także do obecności polityków pod Trójką. - To kolejny raz, kiedy nielegalnym zgromadzeniom stanowiącym zagrożenie w rozprzestrzenianiu się wirusa towarzyszą wystąpienia polityków. Zwracamy się z prośbą, by w swoich działaniach uwzględniać również zdrowie osób gromadzących się - powiedział.

"Gdyby on żył i zobaczył co się stało z jego radiem, to popadłby chyba w depresję"

Prezydent Warszawy i kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta RP Rafał Trzaskowski z Wojciechem Mannem zaprezentowali zaś w piątek na Spotify swoją "Wspólną playlistę największych przebojów 'Trójki'". Znalazły się na niej m.in. "Superstition" Stevie Wondera, "Riders on the Storm" The Doors, "Imagine" Johna Lennona, "Krakowski spleen" Maanam, "Niemiłość" Organka, "Korowód" Marka Grechuty.

Listę, na której znajduje się 40 utworów zamyka "Pod Papugami" Czesława Niemena. Na filmie dostępnym na Facebooku Wojciech Mann przypomniał, że piosenkę tę napisał Mateusz Święcicki, który był współzałożycielem Trójki. - Tak sobie pomyślałem ze smutkiem, że gdyby on żył i zobaczył co się stało z jego radiem, to popadłby chyba w depresję - powiedział Mann.

"The end" na stronie fanów LP3

Lista Przebojów Trójki była emitowana w Trójce od 1982 roku. Jej pomysłodawcą był Marek Niedźwiecki, który w ostatnich latach prowadził ją na zmianę z Piotrem Baronem w piątki między 19 a 22.

Po wejściu na stronę Archiwum Listy Przebojów Programu Trzeciego, którą prowadzili fani, widnieje napis "the end".

Wcześniej co tydzień publikowano tam najnowsze notowania Listy Przebojów Trójki, a także prezentowano statystyki oraz archiwalne zestawienia, w tym te najstarsze z 1982 roku.

Strona Archiwum Listy Przebojów Programu Trzeciego prowadzona przez fanówlp3.pl/the-end

Autor:pp, adso/tr, dap

Źródło: TVN24, Polskie Radio, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24