"Szał uniesień" Podkowińskiego sprzedany na aukcji za ponad dwa miliony złotych

Autor:
pqv//now
Źródło:
tvn24.pl, "Gazeta Wyborcza"
Akcja Muzeum Narodowego
Akcja Muzeum Narodowego TVN24
wideo 2/5
TVN24Akcja Muzeum Narodowego

Jedna ze wstępnych wersji "Szału uniesień" Władysława Podkowińskiego ma nowego właściciela. Obraz został wylicytowany podczas niedzielnej aukcji w Warszawie, a nabywca zapłaci ponad dwa miliony złotych. Dzieło przedstawia nagą rudowłosą kobietę na rozszalałym czarnym koniu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Płótno z 1893 roku, które trafiło na aukcję w Domu Aukcyjnym Agra Art, to jedna z sześciu zachowanych do dziś wstępnych wersji "Szału uniesień" Podkowińskiego. Licytację dzieła o rozmiarach 62,2 x 53,2 cm rozpoczęto od 450 tysięcy złotych. Zakończono na milionie i 830 tysiącach. Po doliczeniu opłaty aukcyjnej nowy nabywca zapłaci za dzieło 2 miliony i 196 tysięcy złotych. 

Trudne początki

Ostateczna wersja "Szału uniesień" (o rozmiarach 310 x 275 cm), znajdująca się obecnie w Muzem Narodowym w Krakowie, wywołała w przeszłości głośny skandal. Gdy po raz pierwszy wystawiono ją w 1894 roku w Zachęcie, wielu widzów uznało dzieło za obsceniczne. Młodzi artyści okrzyknęli je natomiast manifestem symbolicznej sztuki. Podkowiński na oczach publiczności pociął swe dzieło, ale udało się szybko je naprawić. 

Autor:pqv//now

Źródło: tvn24.pl, "Gazeta Wyborcza"

Pozostałe wiadomości