"Mieszkam z mamusią i drugą mamusią". Jednopłciowa para po raz pierwszy w "Śwince Peppie"

Autor:
kgo//mm
Źródło:
CNN, Channel 5, Twitter/Safe Schools Alliance
"Świnka Peppa" w wersji halal. Muzułmanie zbierają pieniądze na produkcję
"Świnka Peppa" w wersji halal. Muzułmanie zbierają pieniądze na produkcjęTVN24 BiS
wideo 2/3
TVN24 BiS"Świnka Peppa" w wersji halal. Muzułmanie zbierają pieniądze na produkcję

Widzowie bajki "Świnka Peppa" w wyemitowanym w tym tygodniu odcinku poznali dwie mamy jednej z koleżanek tytułowej bohaterki. W ten sposób po raz pierwszy w 18-letniej historii serialu pojawiła się w nim jednopłciowa para. O wprowadzenie do kreskówki homoseksualnych postaci od 2019 roku apelowali aktywiści wspierający społeczność LGBT+.

Wątek dwóch matek koleżanki z klasy tytułowej Świnki Peppy pojawił się w odcinku, który został wyemitowany w brytyjskim Channel 5 we wtorek 6 września. Pokazane dwie niedźwiedzice polarne są pierwszą jednopłciową parą w 18-letniej historii animowanego serialu. "Jestem Miś Polarny Penny. Mieszkam z moją mamusią i moją drugą mamusią. Jedna mamusia jest doktorem, a druga mamusia gotuje spaghetti. Kocham spaghetti" - tak swoją rodzinę przedstawia koleżanka Świnki Peppy.

Komentarze po odcinku

Wprowadzenie do fabuły kreskówki homoseksualnych bohaterek podzieliło widzów. "Naprawdę miło zobaczyć dostosowaną do wieku reprezentację jednopłciowych par w 'Śwince Peppie' w postaci Penny i jej dwóch mamuś" - taki wpis pojawił się na twitterowym profilu wspierającej bezpieczeństwo dzieci w szkołach organizacji Safe Schools Alliance.

Wśród komentarzy internautów pojawiły się jednak nie tylko pochwały, ale także krytyka. Jeden z internautów stwierdził, że wprowadzenie do kreskówki jednopłciowej pary oznacza "koniec zjawiska", jakim była "Świnka Peppa". Jego zdaniem promowanie wśród najmłodszych tolerancji powinno opierać się na "edukacji, a nie indoktrynacji", którą zarzuca twórcom serialu.

Jak przypomina CNN, w 2019 roku aktywiści wspierający społeczność LGBT+ zaapelowali do producentów serialu, by ci dodali do grona bohaterów parę jednopłciowych rodziców. "Dzieci oglądające 'Świnkę Peppę' są podatne na sugestie. Wykluczanie jednopłciowych rodzin uczy je, że normą są tylko rodzice samotni lub reprezentujący dwie różne płci. 'Świnka Peppa' to nie tylko rozrywka, dzieci czerpią z niej też naukę" - wyjaśnili autorzy podpisanej przez ponad 23 tys. osób petycji.

ZOBACZ TEŻ: Boris Johnson zgubił wątek w trakcie przemówienia. Po chwili zaczął opowiadać o Świecie Świnki Peppy

"Świnka Peppa" skończyła 18 lat

Skierowany głównie do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym serial autorstwa brytyjskich animatorów Marka Bakera i Neville’a Astleya emitowany jest od 2004 roku, w polskiej telewizji pojawił się trzy lata później. Kilka sezonów znajduje się w ofercie platformy HBO Max. Serial nadawany jest w 180 krajach, przetłumaczono go na 40 języków.

W marcu rosyjski sąd oddalił pozew o odszkodowanie za bezprawne kopiowanie wizerunku Świnki Peppy przez jednego z rosyjskich przedsiębiorców. Autorem pozwu była brytyjska firma dysponująca prawami autorskimi do serialu. Media na Wyspach nie miały wówczas wątpliwości, że niekorzystna dla przedsiębiorstwa decyzja sądu była zemstą za sankcje nałożone przez Zachód na Rosję.

ZOBACZ TEŻ: Spears ostro odpowiada 15-letniemu synowi. "Nie potrzebuję rodziny szepczącej za moimi plecami"

Autor:kgo//mm

Źródło: CNN, Channel 5, Twitter/Safe Schools Alliance

Źródło zdjęcia głównego: HBO Max

Pozostałe wiadomości