Spowiedź mafijnego egzekutora, ograniczenie wolności w internecie, walka o zakaz kamienowania kobiet czy życie rumuńskiego dyktatora – te tematy pojawią się w filmach wyświetlanych podczas 10. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Przez 10 dni zaprezentowanych zostanie 80 filmów.
3 grudnia w Warszawie rozpocznie się jubileuszowy, 10. Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie - jedna z dwóch największych na świecie imprez filmowych poświęconych prawom człowieka. Projekcje festiwalowe odbywać się będą w kinie „Muranów”, CSW Zamek Ujazdowski i Kino.Lab, oraz w BUWie. Filmem otwarcia 10. edycji festiwalu będzie dokument „Petenci” w reżyserii Zhao Lianga, który został uznany za najlepszy film w historii WATCH DOCS.
W konkursie o nagrodę WATCH DOCS zobaczymy najlepsze światowe dokumenty dotyczące problematyki praw człowieka, wyprodukowane w latach 2009 - 2010. W tym roku będzie to siedemnaście filmów, a wśród nich głośny brytyjski dokument „Wrogowie ludu” Roba Lemkina i Theta Sambatha, rumuński obraz Andrei Ujicy „Autobiografia Nicolae Ceausescu” zmontowany z niepublikowanych dotąd materiałów archiwalnych ukazujących prywatne życie dyktatora oraz „El Sicario” Gianfranco Rosiego – niezwykła spowiedź mafijnego egzekutora z Meksyku.
„Dyskretny urok propagandy”
Wydarzeniem tegorocznego festiwalu będzie pierwsza w Polsce retrospektywa jednego z największych twórców światowego dokumentu – Fredericka Wisemana, który osobiście odbierze tegoroczną nagrodę Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka im. Marka Nowickiego za szczególne osiągnięcia w ukazywaniu praw człowieka w filmie. Zaprezentowanych zostanie pięć filmów Wisemana,
Repertuarowe sekcje stałe WATCH DOCS to: „Dyskretny urok propagandy”, „Nowe filmy polskie”, „Zbliżenia” - tym razem poświęcone Azji Południowo-Wschodniej oraz „Chcę zobaczyć” - przegląd dokumentów dotyczących wydarzeń, postaci i tematów znajdujących się obecnie w centrum uwagi obrońców praw człowieka (tu m.in. amerykański „Barbershop Punk”, ujawniający korporacyjne zakusy na wolność słowa w Internecie, oraz „Women in Shroud” ukazujący walkę o zakaz kamienowania kobiet w Iranie).
„Półkowniki” i chory świat
Program filmowy festiwalu to także dwie retrospektywy tematyczne. W tym roku będą to „Półkowniki” - najciekawsze dokumenty i fabuły zatrzymane przez cenzurę z powodów politycznych, religijnych lub obyczajowych. Druga retrospektywa to „Świat jest chory – prawa człowieka wobec medycyny i bioetyki” - przegląd filmów poruszających takie zagadnienia, jak zdrowie reprodukcyjne, eutanazja, przymusowa hospitalizacja psychiatryczna czy globalna epidemia HIV/AIDS.
Tegoroczną edycję WATCH DOCS dopełnią spotkania z wybitnymi twórcami światowego dokumentu, dyskusje panelowe, warsztaty w formule master class poprowadzone przez Fredericka Wisemana oraz Seana McAllistera oraz pokazy specjalne w Nowym Wspaniałym Świecie.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: materiały dystrybutora