Program festiwalu znajdziesz tutaj.
- Nigdy nie było takiego przeglądu w Polsce. Kino rosyjskie jest obecne, ale w formie bardzo poszarpanej i nierównej. Czasem w kinach są komercyjne hity, albo kino ambitne na festiwalach. A my chcemy przybliżyć całość rosyjskiej kinematografii: od klasyki kina niemego do najnowszych produkcji – mówi portalowi tvn24.pl Joanna Hanusiak, rzecznik prasowy festiwalu.
I rzeczywiście – jest w czym wybierać. Można będzie obejrzeć uważany za jedno z największych dzieł światowej kinematografii „Pancernik Potiomkin”, ze słynną, przełomową sceną na schodach odeskich. W cyklu „Perły kina rosyjskiego” pokazane zostaną z kolei takie filmy jak „Świat się śmieje” Grigorija Aleksandrowa, „Iwan Groźny“ Siergieja Eisensteina czy „Lecą żurawie” Michaiła Kałatozowa. Prawdziwą gratkę twórcy festiwalu przygotowali też dla fanów Andrieja Tarkowskiego – w Kinotece będą mogli zobaczyć pełną retrospektywę jego filmów.
Z kolei „Kino XXI-go wieku” to panorama dość eklektyczna. Obok kinowych hitów, jak wojenne „Brat” i „Brat2” Aleksieja Bałabanowa czy „9 kompania” Fiodora Bondarczuka, rozbuchanych widowisk fantasy „Straż dzienna” i „Straż nocna” Timura Bekmambetowa czy adaptacji bestsellera (także w Polsce) Borysa Akunina „Gambit turecki” w reżyserii Dżanika Faizijewa zobaczymy też filmy, które brylują raczej na festiwalach. Na otwarcie „Sputnika” pokazane zostanie „Wygnanie” (Nagroda w kategorii Najlepszy Aktor dla Konstantina Ławronienki na MFF w Cannes 2007, Nagroda Główna MFF w Moskwie 2007) - najnowszy film Andrieja Zwiagincewa, twórcy „Powrotu”.
A rodzice będą mogli udać się w podróż sentymentalną i obejrzeć wspólnie z dziećmi filmy z czasów swojej młodości.
Festiwal potrwa od 9 do 18 listopada. Widzowie wybiorą laureata Nagrody Publiczności. Wszystkie projekcje odbędą się w Kinotece. - Mamy nadzieję, że nasz Festiwal na stałe wpisze się w kalendarz kulturalny stolicy – mówią organizatorzy. Co polecają? - Koniecznie „Wygnanie” Zwiagincewa, „Wyspę” Pawła Longina, „Ładunek 200” Aleksieja Bałabanowa, koniecznie klasykę, no i jest niepowtarzalna okazja zobaczenia „Pancernika…” na dużym ekranie. Mamy też wszystkie tytuły Tarkowskiego i filmy dla dzieci – mówi Hanusiak. Innymi słowy, najlepiej nie wychodzić z kina.
Festiwal odbywa się w warszawskim Pałacu Kultury - w Kinotece.
Źródło: tvn24.pl, CNN
Źródło zdjęcia głównego: materiały promocyjne