Słynne Spice Girls wracają. "Feed Your Love" na kasetach

Autor:
tmw\mtom
Źródło:
NME, Vulture, tvn24.pl

Gdy "Wannabe" ukazał się 8 lipca 1996 roku, chyba mało kto spodziewał się, że Spice Girls zapisze się w historii muzyki rozrywkowej jako jeden z najpopularniejszych brytyjskich zespołów. Popularyzatorki hasła "Girl Power" chcą uczcić 25. rocznicę premiery pierwszego singla.

"'Wannabe' ma 25 lat! Z tej okazji wydajemy limitowaną edycję winyli i kaset" - brzmi poniedziałkowy tweet z konta Spice Girls. Jubileuszowy minialbum "Wannabe 25" zawiera oryginalny mix przygotowany przez Marka "Spike'a" Stenta, remix autorstwa Juniora Vasqueza oraz niepublikowane dotychczas demo piosenki. Znajdzie się w nim również nowy utwór "Feed Your Love". Choć fragmenty utworu wyciekły do sieci już pięć lat temu fani będą mogli teraz usłyszeć po raz pierwszy nową piosenkę w całości. Wydawnictwo ukaże się 9 lipca w sieci i 23 lipca na fizycznych nośnikach.

"Wannabe" był pierwszym singlem dziewczyńskiej grupy z Wysp Brytyjskich. Odzwierciedlał ideę "Girl Power", która przyświecała grupie przez cztery lata istnienia zespołu. Singiel zapowiadał debiutancki album grupy "Spice". Album sprzedany został w ponad 23-milionowym nakładzie, zapisując się jako najlepiej wyprzedany album autorstwa żeńskiej grupy muzycznej.

Jubileuszowa kampania

Piątka "spajsetek" ogłosiła jednocześnie w poniedziałek początek kampanii "#IAMASPICEGIRLS" ("jestem Spice Girls"), zachęcającej fanów do podzielenia się historiami, związanymi z zespołem. Wybrane zgłoszenia zostaną opublikowane na stronie grupy i jej mediach społecznościowych.

Fenomen muzyki rozrywkowej

Powstały w 1994 roku zespół (początkowo jako Touch) szczyty popularności święcił w drugiej połowie lat 90., stając się jednym z fenomenów muzyki rozrywkowej końca XX wieku. Wydając zaledwie trzy albumy studyjne, Spice Girls sprzedały ponad 80 milionów płyt - najwięcej spośród wszystkich żeńskich zespołów w historii muzyki rozrywkowej. Grupa stała się również fenomenem marketingowym, a jej zarobki w maju 1998 roku szacowane były na kwotę od 500 do 800 milionów dolarów.

Spice Girls oficjalnie zostało rozwiązane w 2000 roku, jednak w kolejnych dekadach, powracały z różnych okazji na scenę. Ostatni raz w pełnym składzie pojawiły się podczas ceremonii zamknięcia Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku. W 2018 roku Melanie Brown, Melanie Chisholm, Emma Bunton, Geri Halliwell ogłosiły, że powrócą na scenę w czwórkę, bez Victorii Beckham, która odmówiła wzięcia udziału w trasie ze względu na obowiązki w swojej firmie odzieżowej.  Czwórka planowała również koncerty w 2020 roku, które ze względu na pandemię COVID-19 zostały odwołane. Bunton w jednym z wywiadów na początku czerwca zadeklarowała, że razem z grupą wrócą do koncertowania, gdy będzie to tylko możliwe.

Autor:tmw\mtom

Źródło: NME, Vulture, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Dave J Hogan/Getty Images

Pozostałe wiadomości