Kultura i styl

"Historyczne zwycięstwo Polski". Roksana Węgiel zwyciężczynią dziecięcej Eurowizji

Kultura i styl


Reprezentująca Polskę Roksana Węgiel wygrała dziecięcy konkurs piosenki Eurowizji w Mińsku z piosenką "Anyone I Want to Be". Polska piosenkarka była najlepsza spośród reprezentantów dwudziestu krajów biorących udział w konkursie.

- Moja piosenka mówi, że najważniejsze są marzenia, które każdemu mogą pomóc osiągnąć wszystko - mówiła po ogłoszeniu werdyktu Roksana Węgiel. - Dziękuję mojemu krajowi, pozdrawiam Polskę! Dziękuję także Białorusi za organizację konkursu - cieszyła się 13-letnia zwyciężczyni konkursu. Roksana Węgiel spędziła w Mińsku tydzień. Jak powiedziała dziennikarzom, czuła się tu bardzo dobrze, ale nie spodziewała się, że jej pobyt skończy się aż takim sukcesem. - Wasz zespół był znakomity, w pełni profesjonalny i stworzył znakomite show. W pełni zasłużyliście na zwycięstwo. Jesteśmy z ciebie dumni - mówił Jon Ola Sand, szef Eurowizji.

Do przebojowej nastolatki płyną gratulacje. "Droga Roksano, z całego serca Ci gratulujemy i dziękujemy! Pięknie reprezentowałaś Polskę w roku 100-lecia Odzyskania Niepodległości! Brawo!" - napisał prezydent Andrzej Duda.

"Gratulacje dla Roksany Węgiel! To historyczne zwycięstwo Polski na Eurowizji Junior. Powodzenia w dalszej karierze!" - to z kolei wpis premiera Mateusza Morawieckiego.

Roksana Węgiel zwyciężczynią dziecięcej Eurowizji PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH

Rekordowa liczba uczestników

Koncert finałowy odbył się w Mińsku w hali Mińsk-Arena, gdzie zgromadziło się ponad 15 tys. widzów. Zwycięzca konkursu jest wyłaniany na podstawie głosowania jurorów oraz głosów oddanych przez telewidzów. W sumie młoda piosenkarka zdobyła 215 punktów. W tegorocznym konkursie wystąpili przedstawiciele 20 państw - to rekordowa liczba w historii imprezy. Po raz pierwszy uczestniczyły w nim Kazachstan i Walia. Roksana Węgiel pochodzi z Jasła i oprócz śpiewania ćwiczyła akrobatykę i judo oraz taniec. Jest zwyciężczynią polskiego konkursu The Voice Kids Poland. Finał dziecięcej Eurowizji odbył się na Białorusi już po raz drugi. Poprzednim razem w 2010 r. Polska wygrała konkurs po raz pierwszy, a reprezentanci naszego kraju uczestniczyli dotychczas w pięciu edycjach. Dziecięca Eurowizja jest organizowana od 2003 roku i występują w niej uczestnicy w wieku 9-15 lat.

Autor: pqv\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH

Pozostałe wiadomości