Rok 2014 w polskim kinie: realne szanse oscarowe i rekordowa widownia na polskich filmach

To był wyjątkowy rok, nie tylko z powodu "Idy"materiały prasowe

Rok 2014 był wyjątkowy dla polskiego kina. Przede wszystkim za sprawą nieporównywalnych z niczym dotąd sukcesów "Idy", uhonorowanej Europejską Nagrodą Filmową dla najlepszego filmu, nominowanej do Złotego Globu i uważanej za faworyta w oscarowej kategorii. Ponadto za sprawą rekordowej widowni na polskich filmach, z których najchętniej oglądany "Bogowie” przyciągnął do kin ponad dwa miliony widzów.

Mijający rok upłynął nam pod znakiem wielkich sukcesów filmu Pawła Pawlikowskiego "Ida", o których informowaliśmy regularnie przez ostatnich kilkanaście miesięcy. Sukcesów, nie mających odpowiednika nie tylko wśród polskich produkcji po 1989 roku, ale w ogóle w historii polskiego kina.

Skromny, czarno-biały film Pawła Pawlikowskiego, wyprodukowany przez Opus Film w koprodukcji z Duńczykami, doczekał się oprócz ponad stu prestiżowych nagród w kraju i za granicą, oraz setek entuzjastycznych artykułów i recenzji, w najważniejszych branżowych tytułach na świecie. Przed nim jeszcze batalia o najważniejszą nagrodę w filmowej branży – Oscara, w kategorii film zagraniczny, której finał poznamy 22 lutego.

Ale choć spektakularny sukces „Idy” jest poza wszelka konkurencją, również inne polskie filmy radziły sobie świetnie w kraju i za granicą. Ponadto w br. po raz pierwszy w historii liczba sprzedanych biletów do kin w Polsce ma szanse przekroczyć ponad 40 mln. (Pełne dane opublikowane zostaną w pierwszym tygodniu nowego roku, ale wszystko wskazuje na to, że liczba ta została przekroczona.)

Sukces "Idy" nie ma odpowiednika w historii polskiego filmumateriały prasowe dystrybutora

Po pierwsze "Ida"

Do polskich kin „Ida” trafiła jeszcze w listopadzie 2013 roku już jako laureat Złotych Lwów w Gdyni i Grand Prix Warszawskiego Festiwalu Filmowego, gdzie jurorzy z całego świata przepowiedzieli filmowi światową karierę. Wszędzie podkreślano, że to film kompletny, w którym reżyseria, scenariusz, gra aktorska i wspaniałe zdjęcia zachwycają doskonałością. Ale to był dopiero początek.

Kiedy film trafił do zagranicznej dystrybucji, miał już na koncie dziesiątki nagród. W lutym „Ida” wkroczyła na francuski rynek kinowy. Przed kinami ustawiły się kolejki a film, który obejrzało ponad pól miliona Francuzów, znalazł się w czołówce najchętniej oglądanych polskich produkcji wszech czasów. Obraz został sprzedany do 50 krajów m.in. do Hiszpanii, Danii, Belgii, Australii, Kanady i do Stanów Zjednoczonych. Okazało się, że Pawlikowski znalazł klucz na opowieść uniwersalną, rozumianą pod każda szerokością geograficzną, zachwycająca jednakowo i widzów i krytyków. Kolejne nagrody - m.in. Złota Żaba na Camerimage, festiwale w Mińsku, Gijón, a nawet w Pusan w Korei Płd. potwierdziły to. Zachwycali się filmem wielcy literaccy nobliści, jak Mario Vargas Llosa i J.M. Coetzee i tacy filmowcy jak Alfonso Cuarón, twórca "Grawitacji” czy Aleksander Payne, reżyser „Bezdroży”. Przed tygodniem Pedro Almodovar uznał "Idę" za najlepszy film na świecie mijającego roku. "The Hollywood Reporter" i "The Wall Street Journal" pisały o objawieniu w kinie europejskim.

Film zwrócił uwagę najbardziej wpływowych krytyków filmowych na całym świecie. W grudniu „Ida” znalazła się na top listach większości pism filmowych, zdobywając m.in. najbardziej prestiżowe nagrody krytyków z Los Angeles , Nowego Jorku i Bostonu. Nominacja do „Złotego Globu” w kategorii najlepszy film nieobcojęzyczny była ich konsekwencją. Polski film rywalizuje z 4 innymi tytułami. Ukoronowaniem sukcesów była Europejska Nagroda Filmowa dla najlepszego filmu na Starym kontynencie (prócz tego 3 inne nagrody EFA) oraz miejsce na tzw. oscarowej short liście, na która trafiło 9 z 83 zgłoszonych tytułów.

15 stycznia ogłoszenie oscarowych nominacji – poznamy ostateczne pięć tytułów z tej listy. 22 lutego zaś oscarowa gala, z której po raz pierwszy w historii Polska ma realną szansę opuszczać jako zwycięzca prestiżowej kategorii: najlepszy film nieanglojęzyczny.

Na "Bogów" Palkowskiego poszło do kin ponad 2 mln widzówNext Film

Po drugie "Bogowie" i 2 mln widzów

Choć nie sposób zestawiać sukcesów "Idy" z jakimkolwiek innym polskim tytułem inne polskie filmy również radziły sobie świetnie. Tegoroczny zwycięzca festiwalu filmowego w Gdyni - film Łukasza Palkowskiego "Bogowie", opowieść o trzech lata z życia słynnego kardiochirurga prof. Zbigniewa Religii, w niespełna dwa miesiące obejrzało ponad 2 mln widzów. To nie zdarzyło się od 2011 roku. Przekraczając magiczną barierę 2 mln widzów, "Bogowie" dołączyli do wąskiego grona 9 (wraz z filmem Palkowskiego) tytułów, którym udała się ta sztuka po 1989 roku. (Były to m.in. "Ogniem i mieczem", "Pan Tadeusz" i "Katyń") czyli jak widać kino historyczne, choć w 2011 r hitem frekwencyjnym były współczesne "Listy do M", produkcja TVN, (2,5 mln widzów), a w 2008 "Lejdis" Andrzeja Saromonowicza (także 2,5 mln).

Za "Bogami", którzy nadal są obecni w kinach i widzów wciąż przybywa, stoi jednak nie tylko frekwencyjny ale i artystyczny sukces. Film Palkowskiego również świetnie sobie radzi za granicą i zbiera znakomite recenzje. M.in. prestiżowy, brytyjski "The Guardian" napisał: "Nie pomyślelibyście, że film o kardiologii w Polsce lat 80. może dać takiego kopa", i ocenił go na cztery gwiazdki (z pięciu możliwych). "Bogowie" zostali też wyróżnieni nagrodą Project London jako film "o największym potencjale zagranicznym". To właśnie zapewniło im dystrybucję w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

2014 rok okazał się też rekordowy, gdy mowa o widowni w polskich kinach. I to nie hollywoodzkie mega produkcje przyciągnęły widownię, ale właśnie polskie, zwykle z dość skromnymi budżetami miały swój największy udział we wspomnianej rekordowej liczbie 40 mln sprzedanych biletów do kin. Drugie miejsce na liście najchętniej oglądanych produkcji zajęło bowiem z równie imponującą liczbą 1 mln i ponad 700 tys. widzów "Miasto 44" Jana Komasy, co cieszy szczególnie, niezwykle chętnie oglądane przez młodą widownię. Na 3. miejscu znalazł się "Jack Strong" Władysława Pasikowskiego (1 mln 175 tys widzów).

Kadr z filmu "Papusza"fot. K.Ptak i W.Staroń | materiały prasowe

Po trzecie: doceniają nas za granicą

W obliczu szaleństwa jakie rozpętało się wokół "Idy" niewiele mówiło się o nagrodach dla innych, również ocenionych wysoko na świecie polskich filmów. Nie sposób pominąć choćby wspaniały fresk historyczny o cygańszczyźnie małżeństwa Krauzów. Obraz otrzymał m.in. nagrodę publiczności w greckich Salonikach oraz prestiżowe nagrody – za najlepszą reżyserię dla Joanny Kos-Krauze i Krzysztof Krauzego i za kreację aktorską dla Zbigniewa Walerysia w Valladolid w Hiszpanii.

Niezmiennie pokazywane są też na świecie rodzime filmy z pogranicza eksperymentu, trudne w odbiorze, adresowane do wymagającego widza jak "Psie pole" Lecha Majewskiego i "Huba” małżeństwa Sasnalów. Warto też baczniej przyjrzeć się twórcom tworzącym poza fabułą. Doskonale przyjęty był też nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej w dziedzinie animacji film "Lato 2014" Wojciecha Sobczyka.

Aneta Kopacz, reżyserka nominowanej do Oscara Joannyarchiwum prywatne reżyserki

Pamiętajmy też, że nasze oscarowe szanse nadchodzącego roku nie kończą się na "Idzie" i na filmie fabularnym. W listopadzie na short listę oscarową trafiły także dwa polskie dokumenty krótkometrażowe: "Nasza klątwa" Tomasza Śliwińskiego z Warszawskiej Szkoły Filmowej i "Joanna" Anety Kopacz z Wajda Studio. Ważne nagrody na festiwalach w Lipsku i Krakowie zdobył też dokument "Efekt domina" Elwiry Niewiery oraz Piotra Rosołowskiego, a "15 stron świata" Zuzanny Solakiewicz nagrodzono w Locarno.

Niedawno do przyszłorocznej edycji festiwalu w Sundance zakwalifikowały się dwa filmy młodych twórców ze Studia Munka: "Punkt wyjścia" w reżyserii Michała Szcześniaka i "Obiekt" Pauliny Skibińskiej.

Nowy, 2015 rok zaczynamy więc od wielkich nadziei na kolejne sukcesy naszych filmowców.

Pożegnanie

Choć rok 2014 był dla polskiego kina czasem wyjątkowo radosnym, jego końcówka okazała się niezwykle smutna. W wigilię Bożego Narodzenia, przed tygodniem, odszedł po długiej walce z chorobą jeden z najważniejszych twórców współczesnego, polskiego kina: Krzysztof Krauze. Twórca tak wybitnych i nagradzanych w kraju i na świecie filmów jak "Gry uliczne" i "Dług", czy zrealizowane wspólnie z żoną Joanną Kos Krauze "Plac Zbawiciela" i "Mój Nikifor".

Był artystą zupełnie wyjątkowym, u którego między życiem i twórczością istniała absolutna jedność. Jak żaden inny polski filmowiec dokonywał w swoich obrazach gruntownej wiwisekcji naszej rzeczywistości. Tropił mechanizm rodzenia się zła, a pytany o to, co w jego kinie najważniejsze, odpowiadał: "Filmy warto robić jedynie w obronie czegoś".

Dwukrotny zdobywca Złotych Lwów Gdyńskich (za "Dług" i "Plac Zbawiciela"), czterokrotny laureat Polskich Orłów, wreszcie Kryształowego Globu za "Mojego Nikifora" w Karlowych Warach i wielu jeszcze prestiżowych nagród, zdążył jeszcze rozpocząć zdjęcia do kolejnej, zapowiadającej się na równie ważną produkcji "Ptaki śpiewają w Kigali". Punktem wyjścia dla filmu, który ponownie, realizował wspólnie z żoną Joanną Kos-Krauze, było opowiadanie Wojciecha Albińskiego o ludobójstwie w Ruandzie. Nie zdołał go jednak już dokończyć.

Autor: Justyna Kobus / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe

Pozostałe wiadomości

Premier Słowacji Robert Fico spotkał się na Kremlu z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Lokalne media piszą, że pojechał tam na negocjacje w sprawie dostaw gazu. Ukraina zapowiedziała bowiem, że nie przedłuży wygasającego wraz z końcem roku kontraktu, który zezwala na tranzyt gazu przez jej terytorium.

Premier Słowacji spotkał się z Putinem na Kremlu

Premier Słowacji spotkał się z Putinem na Kremlu

Źródło:
Reuters, PAP

Jedna z pięciu ofiar piątkowego ataku w Magdeburgu to dziewięcioletni Andre. "Niech mój mały miś znowu lata dookoła świata" - napisała w pożegnalnym wpisie w mediach społecznościowych jego matka. Hołd zmarłemu dziewięciolatkowi oddała też lokalna straż pożarna. Chłopiec należał do jej dziecięcego oddziału.

"Był z nami tylko dziewięć lat". Matka żegna syna, który zginął na jarmarku

"Był z nami tylko dziewięć lat". Matka żegna syna, który zginął na jarmarku

Źródło:
BBC, Bild, Sky News

Premier Albanii Edi Rama zapowiedział wprowadzenie blokady na popularną aplikację TikTok - poinformował Reuters. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od stycznia 2025 roku. TikTok domaga się wyjaśnień od albańskich władz.

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Źródło:
Reuters

Pod hasłem "tekstylia" kryje się wiele. Po pierwsze odzież - to oczywiste. Ale także buty, dywany, firany, pościel czy koce. Zużyte i wyrzucane, lądowały do tej pory w pojemnikach na odpady zmieszane. Od nowego roku to się zmieni.

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Źródło:
Fakty TVN

Samolot z dziesięcioma osobami na pokładzie rozbił się i uderzył w sklep w centrum turystycznej miejscowości Gramado na południu Brazylii. Jak podały władze, nikt z pasażerów nie przeżył.

Samolot spadł na sklep

Samolot spadł na sklep

Źródło:
Reuters

Pogoda na Boże Narodzenie. Przed świętami lokalnie dosypie jeszcze trochę śniegu, czy jednak wystarczy go, by utrzymał się do Wigilii? Sprawdź najnowszą aktualizację świątecznej prognozy pogody.

Przed samymi świętami spadnie śnieg. Czy pozostanie z nami na dłużej?

Przed samymi świętami spadnie śnieg. Czy pozostanie z nami na dłużej?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Członek Państwowej Komisji Wyborczej Ryszard Kalisz ujawnił w TVN24, że otrzymał e-mail z informacją, że przewodniczący PKW Sylwester Marciniak "zarządził tryb obiegowy podjęcia uchwał", wśród których ma się znajdować uchwała w sprawie sprawozdania finansowego komitetu wyborczego PiS. Kalisz zgodził się, że jest to próba podjęcia uchwały "tylnymi drzwiami" przez przewodniczącego PKW. Sprawę komentowali politycy PSL, KO, a także szefowa kancelarii prezydenta.

PKW "najwyraźniej chce dopchnąć kolanem możliwość finansowania Prawa i Sprawiedliwości"

PKW "najwyraźniej chce dopchnąć kolanem możliwość finansowania Prawa i Sprawiedliwości"

Źródło:
TVN24

Amerykańska aktorka Blake Lively oskarżyła Justina Baldoniego, swojego partnera z planu "It Ends with Us" i jednocześnie reżysera tego filmu, o szereg niestosownych zachowań. Aktorka twierdzi również, że mężczyzna, wspólnie ze studiem, które wyprodukowało film, zorganizował przeciwko niej kampanię oszczerstw. Prawnik studia stanowczo temu zaprzeczył, nazywając twierdzenia aktorki "całkowicie fałszywymi i oburzającymi".

Improwizowane pocałunki, "plan odwetu" i kampania oszczerstw. Blake Lively oskarża reżysera

Improwizowane pocałunki, "plan odwetu" i kampania oszczerstw. Blake Lively oskarża reżysera

Źródło:
BBC, New York Times, Variety

W australijskim stanie Wiktoria trwa walka z pożarem, który niemal tydzień temu wybuchł na terenie parku narodowego. W niedzielę płomienie ogarniały obszar 34 tysięcy hektarów i wciąż rozszerzały swój zasięg. Mieszkańcy miejscowości sąsiadujących z parkiem musieli opuścić swoje domy i nie wrócą do nich przed świętami.

Musieli uciekać z domów przed świętami. "Ludzie nie są do końca pewni, co się wydarzy"

Musieli uciekać z domów przed świętami. "Ludzie nie są do końca pewni, co się wydarzy"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, The Guardian, ABC News, 9news.com.au

Wielu zagranicznych internautów zachwyciła znajdująca się w Polsce świecąca w ciemności ścieżka rowerowa, na której w nocy jakoby widać odwzorowane gwiazdy i gwiazdozbiory. Jak się okazuje, w kraju mamy takiego rodzaju drogę dla rowerów, ale nie wygląda tak spektakularnie.

Świecąca w ciemności ścieżka rowerowa w Polsce? Prawdziwa tak nie wygląda

Świecąca w ciemności ścieżka rowerowa w Polsce? Prawdziwa tak nie wygląda

Źródło:
Konkret24

Zaparkował na torach tramwajowych i - jak ustalili strażnicy miejscy - poszedł prawdopodobnie na pobliski bazar. Tramwaje nie mogły przejechać swoją trasą, co doprowadziło do paraliżu komunikacyjnego. Kiedy po ponad pół godzinie kierowca wrócił do auta, czekały tam już służby. Mężczyzna dostał trzy tysiące złotych mandatu, którego nie przyjął.

Zaparkował na torach tramwajowych. "Doprowadził do paraliżu komunikacyjnego"

Zaparkował na torach tramwajowych. "Doprowadził do paraliżu komunikacyjnego"

Źródło:
TVN24

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

IMGW ostrzega przed intensywnymi opadami śniegu i silnym wiatrem. Niebezpieczne warunki panują w południowych regionach Polski. Sprawdź, gdzie zachować szczególną ostrożność.

Miejscami spadnie nawet 20 centymetrów śniegu. IMGW ostrzega

Miejscami spadnie nawet 20 centymetrów śniegu. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Naukowcy z Katedry Warzywnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu opracowali innowacyjną szklarnię, a w zasadzie cieplarnię bąbelkową, która zapewni wzrost plonu i pomoże zmniejszyć ilość wykorzystanej energii. W hodowli owoców i warzyw pomóc ma piana z mydła.

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Źródło:
tvn24.pl

Premier Węgier Viktor Orban nie po raz pierwszy realizuje skrupulatnie politykę Władimira Putina w Unii Europejskiej, ponieważ uderza w fundamenty wspólnoty - ocenił w "Kawie na ławę" w TVN24 europoseł PSL Krzysztof Hetman, komentując kwestię azylu politycznego dla posła PiS Marcina Romanowskiego. Europoseł Konfederacji Stanisław Tyszka mówił, o "zdziecinnieniu polskiej polityki, która sprowadza się do relacji interpersonalnych w tym przypadku między Tuskiem a Orbanem, którzy byli kiedyś kumplami, pokłócili się w tym momencie i robią sobie na złość".

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

Źródło:
TVN24, PAP

Po trzech miesiącach prac konserwacyjnych turyści odwiedzający Rzym znów mogą oglądać słynną fontannę di Trevi w pełnym blasku. Wprowadzono jednak limit osób, które mogą jednocześnie przed nią przebywać. Na razie to eksperyment.

Fontanna di Trevi po nowemu

Fontanna di Trevi po nowemu

Źródło:
PAP

Sprawca piątkowego ataku w Magdeburgu, w wyniku którego zginęło pięć osób, a ponad 200 zostało rannych, został oskarżony o popełnienia morderstwa i usiłowania zabójstwa - poinformowała w niedzielę niemiecka policja. Niemiecki Federalny Urząd do spraw Migracji i Uchodźców przekazał, że otrzymał ostrzeżenie o pochodzącym z Arabii Saudyjskiej mężczyźnie już pod koniec lata 2023 roku za pośrednictwem mediów społecznościowych. W wyniku zamachu zginął 9-letni chłopiec oraz cztery kobiety w wieku od 45 do 75 lat.

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Źródło:
PAP, Reuters

Posłanka Magdalena Filiks z KO napisała, że "w Szczecinie i w Gdańsku i wielu innych miejscach doszło w ostatnich latach do takich sytuacji" jak w piątek w Magdeburgu, gdzie w wyniku zamachu i wjechanie autem w tłum zginęło pięć osób, a rannych zostało ponad 200. Tyle że, wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku miały zupełnie inny charakter.

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Źródło:
Konkret24

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Agencja Reutera opublikowała nagranie, pokazujące moment uderzenia drona w 37-piętrowy wieżowiec w rosyjskim Kazaniu. Wideo pochodzi z portali społecznościowych. Według strony ukraińskiej, bezzałogowiec uderzył w budynek w wyniku działania rosyjskiego systemu walki radioelektronicznej i obrony powietrznej.

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Źródło:
NV, Tatar-Inform, Kommiersant, tvn24.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski dotarł do Ukrainy medycznym kamperem, który będzie działał jak mobilny szpital. Możliwe będzie w nim między innymi przeprowadzanie zabiegów chirurgicznych - poinformował w niedzielę portal Vatican News.

Papież poświęcił, kardynał zawiózł

Papież poświęcił, kardynał zawiózł

Źródło:
PAP

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24