Rok 2014 w polskim kinie: realne szanse oscarowe i rekordowa widownia na polskich filmach

To był wyjątkowy rok, nie tylko z powodu "Idy"materiały prasowe

Rok 2014 był wyjątkowy dla polskiego kina. Przede wszystkim za sprawą nieporównywalnych z niczym dotąd sukcesów "Idy", uhonorowanej Europejską Nagrodą Filmową dla najlepszego filmu, nominowanej do Złotego Globu i uważanej za faworyta w oscarowej kategorii. Ponadto za sprawą rekordowej widowni na polskich filmach, z których najchętniej oglądany "Bogowie” przyciągnął do kin ponad dwa miliony widzów.

Mijający rok upłynął nam pod znakiem wielkich sukcesów filmu Pawła Pawlikowskiego "Ida", o których informowaliśmy regularnie przez ostatnich kilkanaście miesięcy. Sukcesów, nie mających odpowiednika nie tylko wśród polskich produkcji po 1989 roku, ale w ogóle w historii polskiego kina.

Skromny, czarno-biały film Pawła Pawlikowskiego, wyprodukowany przez Opus Film w koprodukcji z Duńczykami, doczekał się oprócz ponad stu prestiżowych nagród w kraju i za granicą, oraz setek entuzjastycznych artykułów i recenzji, w najważniejszych branżowych tytułach na świecie. Przed nim jeszcze batalia o najważniejszą nagrodę w filmowej branży – Oscara, w kategorii film zagraniczny, której finał poznamy 22 lutego.

Ale choć spektakularny sukces „Idy” jest poza wszelka konkurencją, również inne polskie filmy radziły sobie świetnie w kraju i za granicą. Ponadto w br. po raz pierwszy w historii liczba sprzedanych biletów do kin w Polsce ma szanse przekroczyć ponad 40 mln. (Pełne dane opublikowane zostaną w pierwszym tygodniu nowego roku, ale wszystko wskazuje na to, że liczba ta została przekroczona.)

Sukces "Idy" nie ma odpowiednika w historii polskiego filmumateriały prasowe dystrybutora

Po pierwsze "Ida"

Do polskich kin „Ida” trafiła jeszcze w listopadzie 2013 roku już jako laureat Złotych Lwów w Gdyni i Grand Prix Warszawskiego Festiwalu Filmowego, gdzie jurorzy z całego świata przepowiedzieli filmowi światową karierę. Wszędzie podkreślano, że to film kompletny, w którym reżyseria, scenariusz, gra aktorska i wspaniałe zdjęcia zachwycają doskonałością. Ale to był dopiero początek.

Kiedy film trafił do zagranicznej dystrybucji, miał już na koncie dziesiątki nagród. W lutym „Ida” wkroczyła na francuski rynek kinowy. Przed kinami ustawiły się kolejki a film, który obejrzało ponad pól miliona Francuzów, znalazł się w czołówce najchętniej oglądanych polskich produkcji wszech czasów. Obraz został sprzedany do 50 krajów m.in. do Hiszpanii, Danii, Belgii, Australii, Kanady i do Stanów Zjednoczonych. Okazało się, że Pawlikowski znalazł klucz na opowieść uniwersalną, rozumianą pod każda szerokością geograficzną, zachwycająca jednakowo i widzów i krytyków. Kolejne nagrody - m.in. Złota Żaba na Camerimage, festiwale w Mińsku, Gijón, a nawet w Pusan w Korei Płd. potwierdziły to. Zachwycali się filmem wielcy literaccy nobliści, jak Mario Vargas Llosa i J.M. Coetzee i tacy filmowcy jak Alfonso Cuarón, twórca "Grawitacji” czy Aleksander Payne, reżyser „Bezdroży”. Przed tygodniem Pedro Almodovar uznał "Idę" za najlepszy film na świecie mijającego roku. "The Hollywood Reporter" i "The Wall Street Journal" pisały o objawieniu w kinie europejskim.

Film zwrócił uwagę najbardziej wpływowych krytyków filmowych na całym świecie. W grudniu „Ida” znalazła się na top listach większości pism filmowych, zdobywając m.in. najbardziej prestiżowe nagrody krytyków z Los Angeles , Nowego Jorku i Bostonu. Nominacja do „Złotego Globu” w kategorii najlepszy film nieobcojęzyczny była ich konsekwencją. Polski film rywalizuje z 4 innymi tytułami. Ukoronowaniem sukcesów była Europejska Nagroda Filmowa dla najlepszego filmu na Starym kontynencie (prócz tego 3 inne nagrody EFA) oraz miejsce na tzw. oscarowej short liście, na która trafiło 9 z 83 zgłoszonych tytułów.

15 stycznia ogłoszenie oscarowych nominacji – poznamy ostateczne pięć tytułów z tej listy. 22 lutego zaś oscarowa gala, z której po raz pierwszy w historii Polska ma realną szansę opuszczać jako zwycięzca prestiżowej kategorii: najlepszy film nieanglojęzyczny.

Na "Bogów" Palkowskiego poszło do kin ponad 2 mln widzówNext Film

Po drugie "Bogowie" i 2 mln widzów

Choć nie sposób zestawiać sukcesów "Idy" z jakimkolwiek innym polskim tytułem inne polskie filmy również radziły sobie świetnie. Tegoroczny zwycięzca festiwalu filmowego w Gdyni - film Łukasza Palkowskiego "Bogowie", opowieść o trzech lata z życia słynnego kardiochirurga prof. Zbigniewa Religii, w niespełna dwa miesiące obejrzało ponad 2 mln widzów. To nie zdarzyło się od 2011 roku. Przekraczając magiczną barierę 2 mln widzów, "Bogowie" dołączyli do wąskiego grona 9 (wraz z filmem Palkowskiego) tytułów, którym udała się ta sztuka po 1989 roku. (Były to m.in. "Ogniem i mieczem", "Pan Tadeusz" i "Katyń") czyli jak widać kino historyczne, choć w 2011 r hitem frekwencyjnym były współczesne "Listy do M", produkcja TVN, (2,5 mln widzów), a w 2008 "Lejdis" Andrzeja Saromonowicza (także 2,5 mln).

Za "Bogami", którzy nadal są obecni w kinach i widzów wciąż przybywa, stoi jednak nie tylko frekwencyjny ale i artystyczny sukces. Film Palkowskiego również świetnie sobie radzi za granicą i zbiera znakomite recenzje. M.in. prestiżowy, brytyjski "The Guardian" napisał: "Nie pomyślelibyście, że film o kardiologii w Polsce lat 80. może dać takiego kopa", i ocenił go na cztery gwiazdki (z pięciu możliwych). "Bogowie" zostali też wyróżnieni nagrodą Project London jako film "o największym potencjale zagranicznym". To właśnie zapewniło im dystrybucję w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

2014 rok okazał się też rekordowy, gdy mowa o widowni w polskich kinach. I to nie hollywoodzkie mega produkcje przyciągnęły widownię, ale właśnie polskie, zwykle z dość skromnymi budżetami miały swój największy udział we wspomnianej rekordowej liczbie 40 mln sprzedanych biletów do kin. Drugie miejsce na liście najchętniej oglądanych produkcji zajęło bowiem z równie imponującą liczbą 1 mln i ponad 700 tys. widzów "Miasto 44" Jana Komasy, co cieszy szczególnie, niezwykle chętnie oglądane przez młodą widownię. Na 3. miejscu znalazł się "Jack Strong" Władysława Pasikowskiego (1 mln 175 tys widzów).

Kadr z filmu "Papusza"fot. K.Ptak i W.Staroń | materiały prasowe

Po trzecie: doceniają nas za granicą

W obliczu szaleństwa jakie rozpętało się wokół "Idy" niewiele mówiło się o nagrodach dla innych, również ocenionych wysoko na świecie polskich filmów. Nie sposób pominąć choćby wspaniały fresk historyczny o cygańszczyźnie małżeństwa Krauzów. Obraz otrzymał m.in. nagrodę publiczności w greckich Salonikach oraz prestiżowe nagrody – za najlepszą reżyserię dla Joanny Kos-Krauze i Krzysztof Krauzego i za kreację aktorską dla Zbigniewa Walerysia w Valladolid w Hiszpanii.

Niezmiennie pokazywane są też na świecie rodzime filmy z pogranicza eksperymentu, trudne w odbiorze, adresowane do wymagającego widza jak "Psie pole" Lecha Majewskiego i "Huba” małżeństwa Sasnalów. Warto też baczniej przyjrzeć się twórcom tworzącym poza fabułą. Doskonale przyjęty był też nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej w dziedzinie animacji film "Lato 2014" Wojciecha Sobczyka.

Aneta Kopacz, reżyserka nominowanej do Oscara Joannyarchiwum prywatne reżyserki

Pamiętajmy też, że nasze oscarowe szanse nadchodzącego roku nie kończą się na "Idzie" i na filmie fabularnym. W listopadzie na short listę oscarową trafiły także dwa polskie dokumenty krótkometrażowe: "Nasza klątwa" Tomasza Śliwińskiego z Warszawskiej Szkoły Filmowej i "Joanna" Anety Kopacz z Wajda Studio. Ważne nagrody na festiwalach w Lipsku i Krakowie zdobył też dokument "Efekt domina" Elwiry Niewiery oraz Piotra Rosołowskiego, a "15 stron świata" Zuzanny Solakiewicz nagrodzono w Locarno.

Niedawno do przyszłorocznej edycji festiwalu w Sundance zakwalifikowały się dwa filmy młodych twórców ze Studia Munka: "Punkt wyjścia" w reżyserii Michała Szcześniaka i "Obiekt" Pauliny Skibińskiej.

Nowy, 2015 rok zaczynamy więc od wielkich nadziei na kolejne sukcesy naszych filmowców.

Pożegnanie

Choć rok 2014 był dla polskiego kina czasem wyjątkowo radosnym, jego końcówka okazała się niezwykle smutna. W wigilię Bożego Narodzenia, przed tygodniem, odszedł po długiej walce z chorobą jeden z najważniejszych twórców współczesnego, polskiego kina: Krzysztof Krauze. Twórca tak wybitnych i nagradzanych w kraju i na świecie filmów jak "Gry uliczne" i "Dług", czy zrealizowane wspólnie z żoną Joanną Kos Krauze "Plac Zbawiciela" i "Mój Nikifor".

Był artystą zupełnie wyjątkowym, u którego między życiem i twórczością istniała absolutna jedność. Jak żaden inny polski filmowiec dokonywał w swoich obrazach gruntownej wiwisekcji naszej rzeczywistości. Tropił mechanizm rodzenia się zła, a pytany o to, co w jego kinie najważniejsze, odpowiadał: "Filmy warto robić jedynie w obronie czegoś".

Dwukrotny zdobywca Złotych Lwów Gdyńskich (za "Dług" i "Plac Zbawiciela"), czterokrotny laureat Polskich Orłów, wreszcie Kryształowego Globu za "Mojego Nikifora" w Karlowych Warach i wielu jeszcze prestiżowych nagród, zdążył jeszcze rozpocząć zdjęcia do kolejnej, zapowiadającej się na równie ważną produkcji "Ptaki śpiewają w Kigali". Punktem wyjścia dla filmu, który ponownie, realizował wspólnie z żoną Joanną Kos-Krauze, było opowiadanie Wojciecha Albińskiego o ludobójstwie w Ruandzie. Nie zdołał go jednak już dokończyć.

Autor: Justyna Kobus / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe

Pozostałe wiadomości

33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to 1683 sztaby - w tym 95 w 24 krajach świata, aukcje internetowe, koncerty, pikniki i wydarzenia sportowe i tradycyjne Światełko do Nieba. 33. Finał WOŚP to także 120 tysięcy wolontariuszy i wolontariuszek. A wszystko to dla hematologii i onkologii dziecięcej. Jak gra Orkiestra? Ile zebrano już pieniędzy? 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy relacjonujemy na żywo w tvn24.pl i na antenie TVN24 oraz w TVN24 GO.

Orkiestra gra po raz 33. Dziś Finał WOŚP

Orkiestra gra po raz 33. Dziś Finał WOŚP

Źródło:
tvn24.pl

W trakcie interwencji w jednym z mieszkań w Siedlcach w sobotę wieczorem ratownik medyczny został zaatakowany ostrym narzędziem - przekazała policja. Po przewiezieniu do szpitala zmarł. Sprawcę ataku na medyka zatrzymano.

Nie żyje ratownik medyczny. Został zaatakowany podczas interwencji

Nie żyje ratownik medyczny. Został zaatakowany podczas interwencji

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rusza 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Donald Trump przemawiał w Las Vegas. Zmarł ratownik medyczny ugodzony nożem w Siedlcach. Na Białorusi odbędą się zorganizowane przez reżim Łukaszenki "wybory". Meksyk nie pozwolił na lądowanie samolotu z imigrantami deportowanmi z USA. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 26 stycznia.

"Wybory" na Białorusi, atak w Siedlcach, sprzeciw Meksyku

"Wybory" na Białorusi, atak w Siedlcach, sprzeciw Meksyku

Źródło:
PAP, TVN24

W niedalekiej przyszłości staniemy się większym krajem - zapowiedział w sobotę prezydent USA Donald Trump podczas wiecu w Las Vegas, czyniąc aluzję do wysuwanych przez niego roszczeń terytorialnych. Trump stwierdził też, że może odwrócić swoją decyzję o wyjściu ze Światowej Organizacji Zdrowia. Postawił jednak warunek.

Trump: wkrótce USA staną się większym krajem

Trump: wkrótce USA staną się większym krajem

Źródło:
PAP, Reuters

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało w sobotę SMS-owy alert, w którym ostrzega przed niebezpieczną pogodą mieszkańców kilku województw. Przypominamy, że ostrzeżenie wciąż obowiązuje.

Alert RCB wciąż w mocy. Warto przygotować oświetlenie zastępcze

Alert RCB wciąż w mocy. Warto przygotować oświetlenie zastępcze

Aktualizacja:
Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Jest zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez Karola Nawrockiego, a to w kampanii prezydenckiej nie najlepsza wiadomość dla kandydata. Sam Nawrocki, namaszczony przez PiS, w sobotę znowu musiał się tłumaczyć, bo dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej postanowiła przypomnieć pewne fakty. 

Muzeum podważa słowa Nawrockiego. Jest zawiadomienie do prokuratury

Muzeum podważa słowa Nawrockiego. Jest zawiadomienie do prokuratury

Źródło:
Fakty TVN

W Niemczech odbyły się w sobotę wielotysięczne demonstracje przeciwko prawicowemu ekstremizmowi. Według policji w Kolonii zebrało się około 40 tysięcy osób. W Berlinie przed Bramą Brandenburską było według organizatorów około 100 tysięcy ludzi, policja informowała o 35 tysiącach - podał portal rbb24.

"Morze świateł" w Berlinie. Sprzeciwiają się prawicowemu ekstremizmowi

"Morze świateł" w Berlinie. Sprzeciwiają się prawicowemu ekstremizmowi

Źródło:
PAP

Wszystkie autostrady międzystanowe, drogi szybkiego ruchu oraz mosty zostały ponownie otwarte - poinformowały służby w Nowym Orleanie w amerykańskim stanie Luizjana. Wcześniej z powodu ekstremalnej burzy śnieżnej większość dróg była nieczynna przez kilka dni.

Atak zimy. Po kilku dniach znów mogą wyjechać na drogi

Atak zimy. Po kilku dniach znów mogą wyjechać na drogi

Źródło:
NOLA, NWS

IMGW wydał alarmy pierwszego i drugiego stopnia. Synoptycy ostrzegają przed silnym wiatrem, który miejscami może rozpędzać się do 100 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy zachować ostrożność.

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW na południu kraju. Uważajmy

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW na południu kraju. Uważajmy

Źródło:
tvnmeteo.pl

Amerykański Senat zatwierdził w sobotę kandydaturę gubernator Dakoty Południowej Kristi Noem na ministra bezpieczeństwa krajowego. W niedzielę rano przekazała informację o swoim zaprzysiężeniu. Resort zajmuje się między innymi ochroną granic USA. To kluczowe stanowisko dla realizacji planów prezydenta Donalda Trumpa dotyczących ograniczenia nielegalnej migracji.

To ona zadba o "bezpieczeństwo krajowe" USA

To ona zadba o "bezpieczeństwo krajowe" USA

Źródło:
PAP

Jerzy Owsiak czuje się lepiej. W niedzielę powinien być w niezłej formie - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Bohdan Maruszewski, kardiochirurg dziecięcy i współtwórca WOŚP. Środki zebrane podczas 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zostaną przeznaczone na potrzeby hematologii i onkologii dziecięcej. Profesor Wojciech Młynarski, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej, podkreślił, że "cały czas potrzebujemy nowego sprzętu, bo postęp w zakresie onkologii w ogóle, ale pediatrycznej przede wszystkim, jest bardzo duży".

Jak się czuje Jerzy Owsiak? "Postąpił racjonalnie"

Jak się czuje Jerzy Owsiak? "Postąpił racjonalnie"

Źródło:
TVN24

To nie jest dobry moment, żeby zostawiać Biuro Bezpieczeństwa Narodowego - tak rezygnację Jacka Siewiery skomentowała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Aleksandra Leo z Polski 2050-Trzeciej Drogi. Bartosz Arłukowicz z Koalicji Obywatelskiej mówił, że ma "duży dystans do tego, co prezentuje sobą Siewiera". - Jeżeli ktoś próbuje budować wizerunek mieszaniny Sylvestra Stallone'a i profesora Zolla, to to musi eksplodować - stwierdził.

Rezygnacja Siewiery. "Pojawia się pytanie o prawdziwy powód"

Rezygnacja Siewiery. "Pojawia się pytanie o prawdziwy powód"

Źródło:
TVN24

Na ulice Słowacji wyszły dziesiątki tysięcy ludzi. Protestujący jasno pokazują premierowi Robertowi Fico, że nie akceptują jego podróży do Moskwy. Premier z kolei pokazuje, że nie akceptuje tych, którzy jego nie akceptują. Opowiada o prowokacjach inspirowanych z Ukrainy oraz z USA i straszy służbami specjalnymi. 

Protesty na Słowacji. "To niebezpieczne i haniebne, że premier wykorzystuje służby specjalne, by siać panikę"

Protesty na Słowacji. "To niebezpieczne i haniebne, że premier wykorzystuje służby specjalne, by siać panikę"

Źródło:
Fakty TVN

Urzędnicy prezydenta USA Donalda Trumpa polecili Pentagonowi zniesienie ograniczeń na dostawy ciężkich bomb lotniczych dla Izraela - podał w sobotę portal Axios za źródłami. Poprzednia administracja prezydenta Joe Bidena zablokowała jeden z kontraktów w obawie o los cywilów w Strefie Gazy.

Izrael otrzyma 1800 bomb z USA. Trump odblokował dostawy

Izrael otrzyma 1800 bomb z USA. Trump odblokował dostawy

Źródło:
PAP

1067 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja zbrojna na Ukrainę. Siły rosyjskie zrzuciły bomby kierowane na obwody chersoński i sumski. Projekt DeepState monitorujący sytuację na froncie poinformował o dalszych postępach Rosjan w Donbasie. Z miasta Pokrowsk ewakuowano wszystkie dzieci - poinformowały tamtejsze władze. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Bomby spadły na dwa obwody, Rosjanie zajmują kolejne wsie w Donbasie

Bomby spadły na dwa obwody, Rosjanie zajmują kolejne wsie w Donbasie

Źródło:
PAP, Ukraińska Prawda, NV, tvn24.pl

Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i Jacek Siewiera przy okazji spotkań dotyczących bezpieczeństwa państwa rozmawiali także o planach szefa BBN - przekazał w sobotę rzecznik resortu obrony Janusz Sejmej. Dodał, że "bezwzględnie ważne" jest, by wiedza Siewiery "została wykorzystana", ale jest "za wcześnie, by mówić o konkretach".

"Wiedza i doświadczenie, które warto wykorzystać". MON po decyzji Siewiery

"Wiedza i doświadczenie, które warto wykorzystać". MON po decyzji Siewiery

Źródło:
PAP

Deportacja idzie bardzo dobrze - mówi prezydent Donald Trump, choć Meksyk nie zgodził się na lądowanie amerykańskiego samolotu z imigrantami na swoim terenie. Obławy na ludzi nielegalnie przebywających w Stanach Zjednoczonych trwają nie tylko w domach, ale i w zakładach pracy. Według nowych przepisów mogą być też prowadzone w szkołach i świątyniach.

Deportacje w USA. Burmistrz Newark ostrzega przed powrotem "do niebezpiecznych czasów"

Deportacje w USA. Burmistrz Newark ostrzega przed powrotem "do niebezpiecznych czasów"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Czy Kanał Panamski przejęli Chińczycy? I czy USA mają prawo go "odebrać"?

Czy Kanał Panamski przejęli Chińczycy? I czy USA mają prawo go "odebrać"?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Nie żyje Jan Hernik, który od dwóch lat zmagał się z glejakiem. W 2024 roku zdjęcie autorstwa jego żony, którego był bohaterem, zostało wyróżnione w konkursie Grand Press Photo.

"Odleciał na swoich warunkach". Nie żyje Jan Hernik

"Odleciał na swoich warunkach". Nie żyje Jan Hernik

Źródło:
tvn24.pl

Alert powodziowy został ogłoszony w północnej Francji na skutek przejścia burzy Eowyn. W sobotę szczególnie niebezpiecznie było na północy kraju, gdzie ulice zmieniły się w rzeki. Meteorolodzy ostrzegają - groźnie będzie także w niedzielę.

"Jeszcze nie widziałem takich podtopień". Alerty w pięciu regionach, na horyzoncie kolejna burza

"Jeszcze nie widziałem takich podtopień". Alerty w pięciu regionach, na horyzoncie kolejna burza

Źródło:
TF1 Info, Meteo France, L'Internaute

Prezydent Andrzej Duda powiedział w wywiadzie dla telewizji Al Jazeera, że Donald Trump nie jest sceptyczny wobec NATO - poinformowała kancelaria prezydenta. Udzielony w szwajcarskim Davos wywiad stacja wyemitowała w sobotę.

Duda: Trump doprowadzi do zakończenia rosyjskiej agresji. Jestem o tym przekonany

Duda: Trump doprowadzi do zakończenia rosyjskiej agresji. Jestem o tym przekonany

Źródło:
PAP

Radosław Sikorski zareagował na słowa Marcina Przydacza z PiS, który stwierdził, że gdyby rozmowa szefa polskiej dyplomacji z jego amerykańskim odpowiednikiem Marco Rubio była dobra, "to Departament Stanu wydałby komunikat". Taki komunikat pojawił się jeszcze w czwartek. Sikorski opublikował jego zdjęcie w mediach społecznościowych. "Co racja, to racja" - skomentował.

"Co racja, to racja". Sikorski odpowiada w sprawie "kurtuazyjnej rozmowy" z Rubio

"Co racja, to racja". Sikorski odpowiada w sprawie "kurtuazyjnej rozmowy" z Rubio

Źródło:
tvn24.pl, RMF FM

W amerykańskim mieście Phoenix trwa jeden z najdłuższych okresów bez opadów. Ostatni raz deszcz spadł tam 22 sierpnia ubiegłego roku. Jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie w najbliższych dniach, zostanie pobity rekord sprzed ponad 50 lat.

"Pobiliśmy wszelkie rekordy zeszłego lata". Za kilka dni może paść kolejny

"Pobiliśmy wszelkie rekordy zeszłego lata". Za kilka dni może paść kolejny

Źródło:
The Guardian
Remont dzisiaj, wczoraj, niemal zawsze. Autostrada A4 - czemu jest tak droga?

Remont dzisiaj, wczoraj, niemal zawsze. Autostrada A4 - czemu jest tak droga?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy trafiło jedno z najsłynniejszych zdjęć w historii Polski - fotografia sprzed kina Moskwa, wykonana z ukrycia przez Chrisa Niedenthala w czasie stanu wojennego. Fotoreporter opowiadał o historii zdjęcia w TVN24. - To jest odruch fotoreportera, że co by nie było, ale trzeba coś zrobić - mówił. Dziennikarka Natalia Szewczak, której dzieci przekazały wspólnie z Niedenthalem słynne zdjęcie na aukcję WOŚP, opowiedziała o historii bliźniaków, które urodziły się jako skrajnie wcześniaki. - Czerwone serduszka widzieliśmy wszędzie - mówiła.

"Adrenalina siedziała w naszych ciałach". Historia legendarnego zdjęcia na aukcji WOŚP

"Adrenalina siedziała w naszych ciałach". Historia legendarnego zdjęcia na aukcji WOŚP

Źródło:
TVN24

"Karma wróciła" - tak polscy internauci komentują rozpowszechniany w mediach społecznościowych antyukraiński przekaz, jakoby w pożarach w Los Angeles spłonęły domy generałów z Ukrainy. Rosyjska propaganda wykorzystuje nawet tragedię w Kalifornii, by zdyskredytować ukraińską armię.

Ośmiu ukraińskich generałów "straciło swoje wille"? Propaganda Kremla o pożarach w Los Angeles

Ośmiu ukraińskich generałów "straciło swoje wille"? Propaganda Kremla o pożarach w Los Angeles

Źródło:
Konkret24

Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska nazwała wybory prezydenckie w swoim kraju, które mają się odbyć w niedzielę, "inscenizacją" i "maskaradą". W wywiadzie dla dziennika "Le Figaro" podkreśliła, że "one nic nie zmienią", bo "Białorusini odrzucili Łukaszenkę w 2020 roku". Cichanouska mówiła, że najważniejsze jest teraz uwolnienie więźniów politycznych i przerwanie represji.

Cichanouska o "maskaradzie" zorganizowanej przez Łukaszenkę

Cichanouska o "maskaradzie" zorganizowanej przez Łukaszenkę

Źródło:
PAP

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to również setki najróżniejszych aukcji internetowych. Wśród nich są te przygotowane przez dziennikarzy i dziennikarki TVN24, TVN, TTV oraz gwiazdy znane z produkcji TVN Warner Bros. Discovery. Sprzątanie domu, wspólne gotowanie w hollywoodzkim stylu, autorskie obrazy, kolekcjonerskie pamiątki - to tylko niektóre wyjątkowe przedmioty i atrakcje, które trafiły "pod młotek". Grupa TVN Warner Bros. Discovery ponownie zaprasza na rodzinną przygodę w Harry Potter Studio w Londynie.

WOŚP 2025. Aukcje dziennikarzy i gwiazd TVN Warner Bros. Discovery

WOŚP 2025. Aukcje dziennikarzy i gwiazd TVN Warner Bros. Discovery

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Zdjęcie "Czas Apokalipsy" Chrisa Niedenthala zapisało się w historii Polski i Europy. Teraz fotografia trafia na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Legendarny fotoreporter wspólnie z czteroletnimi bliźniętami Leną i Filipem Sosnowskimi przekazali na nią odbitkę numer 9. Niedenthal w rozmowie z rodzicami małych darczyńców - Natalią Szewczak (Business Insider Polska) i Mateuszem Sosnowskim (TVN24) - opowiedział o niesamowitej historii zdjęcia i o tym, jak niemal cudem, dzięki pomocy nieznajomego, udało się je wywieźć z Polski i pokazać światu.

To, że wydostało się z Polski, to niemal cud. Legendarne zdjęcie do wylicytowania

To, że wydostało się z Polski, to niemal cud. Legendarne zdjęcie do wylicytowania

Źródło:
tvn24.pl

Tegoroczny Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już 26 stycznia. Zgromadzone podczas niego środki wesprą onkologię i hematologię dziecięcą. Do udziału w akcji włączyli się dziennikarze i dziennikarki TVN i TVN24. Monika Olejnik oferuje ręcznie malowaną chustę góralską i śniadanie.

"W Hotelu Bristol albo w barze mlecznym". Wyjątkowa aukcja Moniki Olejnik dla WOŚP

"W Hotelu Bristol albo w barze mlecznym". Wyjątkowa aukcja Moniki Olejnik dla WOŚP

Źródło:
TVN24

Sprzedaż domów na amerykańskim rynku wtórnym spadła w 2024 roku do najniższego poziomu od 30 lat. Astronomiczne ceny i wysokie oprocentowanie kredytów hipotecznych zniechęciły kupujących - wskazał portal stacji CNN.

Ostatni raz sprzedaż domów była na tym poziomie w 1995 roku

Ostatni raz sprzedaż domów była na tym poziomie w 1995 roku

Źródło:
CNN