Muzeum Sztuki Nowoczesnej udowodniło, że jest potrzebne i ważne. Jego pierwszą wystawę doceniło międzynarodowe środowisko artystyczne.
Według prestiżowych magazynów artystycznych "Artforum" i "Frieze" pierwsza wystawa zorganizowana przez warszawskie muzeum, to jedno z najważniejszych wydarzeń 2008 roku. "Kiedy rano otwieram oczy, widzę film. Eksperyment w sztuce Jugosławii lat 60. i 70." znalazła się w dorocznych rankingach 10 najlepszych wystaw na świecie.
Centrum przemian
Wystawa była podróżą do fascynującego czasu wielkiej przemiany w sztuce. I podróżą do nieistniejącego już kraju, gdzie ta przemiana miała szczególnie ciekawy przebieg. Przełom lat 60. i 70. był czasem eksperymentowania we wszystkich dziedzinach sztuki. Unikalnym polem takiego eksperymentu artystycznego była titowska Jugosławia.
Sztuka jugosłowiańska czerpała inspiracje z całej, gwałtownie się zmieniającej ówczesnej kultury – swobodny dostęp do zjawisk zachodzących w Stanach Zjednoczonych, Europie Zachodniej, a zarazem bliskie kontakty (dziś zapomniane) z artystami z Polski i innych krajów naszego regionu owocowały sztuką, która była błyskawicznym komentarzem do rzeczywistości.
Została wybrana na temat pierwszej wystawy w tymczasowej siedzibie MSN przy ulicy Pańskiej, bo placówka chce zajmować się właśnie sztuką okresu transformacji w naszej części Europy. Zespół muzeum przekonuje, że świat jest tej sztuki ciekaw i właśnie dlatego MSN jest potrzebne i wyczekiwane nie tylko w Polsce. Nominacje prestiżowych czasopism potwierdzają te opinie.
Kłopoty muzeum
Muzeum mieści się obecnie w tymczasowej siedzibie przy ulicy Pańskiej 3. Za 6 lat ma przenieść się do nowej siedziby przy Pałacu Kultury. Niestety jej budowa wciąż nie jest pewna. Miasto nie porozumiało się jeszcze z Ministerstwem Kultury i architektem w sprawie ostatecznego projektu muzeum.
Spotkania i wykłady
Mimo problemów z budową nowej siedziby, muzeum działa bardzo prężnie. Obecnie prezentuje wystawę "Sztuka cenniejsza niż złoto" - to zbiór pierwszych eksponatów przekazanych muzeum przez artystów z Polski i nie tylko. W najbliższych dniach odbędą się spotkania poświęcone poszczególnym pracom prezentowanym na ekspozycji. Osoby reprezentujące różne obszary wiedzy - krytycy, artyści, socjolodzy, pisarze - przedstawią własne interpretacje poszczególnych dzieł i zakreślają dla nich nowe konteksty.
Ta działalność doceniana jest także w Warszawie - "Gazeta Stołeczna" nominowała właśnie muzeum i jej dyrektor Joannę Mytkowską do swojej nagrody dla miejsca roku i człowieka roku.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Zdj. TVN Warszawa