Grzegorz Rosiński, autor legendarnego "Kapitana Żbika" oraz współtwórca "Thorgala", do wielu nagród, które zdobył za kunszt rysownika, może dodać kolejne wyróżnienie - belgijski Order Leopolda II. Przyznał mu go król Albert II.
- Komiksy są formą sztuki, która dociera do szerokich kręgów społeczeństwa - mówił podczas uroczystości wręczenia odznaczenia ambasador Belgii Jan Luykx, podkreślając, że Rosiński jako polsko-belgijski artysta w wyjątkowy sposób zbliża oba kraje.
Luykx przypomniał, że w latach 70. Rosiński wyjechał z Polski, by osiąść w Belgii - jak zaznaczył - ojczyźnie komiksu. - Mój kraj stał się pana krajem, w którym nadal rozwijał pan swą sztukę, stając
Komiksy są formą sztuki, która dociera do szerokich kręgów społeczeństwa Jan Luykx
- W nowej Europie bez granic stał się pan bardziej niż kiedykolwiek symbolem kontynentu, który wreszcie odzyskał swą jedność - dodał Luykx.
Wejście "Kapitana Żbika"
Urodzony w Stalowej Woli Grzegorz Rosiński jest absolwentem Liceum Sztuk Plastycznych i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Po ukończeniu studiów projektował okładki płyt, rysował ilustracje do podręczników i książek dla dzieci. W świat komiksu wkroczył popularnymi seriami "Kapitan Żbik", "Pilot śmigłowca" oraz cyklem "Legendarna historia Polski".
W 1976 r. został dyrektorem artystycznym komiksowego magazynu "Relax". Publikując krótkie humoreski w belgijskich magazynach, poznał scenarzystę Jeana Van Hamme'a i wspólnie rozpoczęli pracę przy sadze o "Thorgalu". Komiks w wydaniu albumowym pojawił się w 1980 r. roku i jest jednym z najpoczytniejszych w Europie.
Stan wojenny wygnał go z Polski
Kolejną serią autorstwa Rosińskiego był komiks science-fiction pt. "Hans", w Polsce znany jako "Yans". Po wprowadzeniu stanu wojennego Rosiński został na stałe za granicą.
W 1986 r. w duecie z Jeanem Van Hammem stworzył komiks "Szninkiel". W pierwszej połowie lat 90. skupił się na pracy z Jeanem Dufaux przy "Skargach Utraconych Ziem". Ostatnie prace Rosińskiego to "Western" i "Zemsta hrabiego Skarbka".
Za swoje działa Rosiński był wielokrotnie nagradzany na festiwalach komiksowych. W 2006 r. otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski przyznany "za wybitne osiągnięcia artystyczne i zasługi dla kultury polskiej". Od roku 1992 mieszka w Szwajcarii, gdzie wykłada sztukę komiksu na uczelni w Sion.
Źródło: PAP, lex.pl