Nie żyje William Klein. Amerykański fotograf, malarz i grafik miał 96 lat

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP

W wielu 96 lat zmarł fotograf, malarz i grafik William Klein – poinformował w poniedziałek jego syn, Pierre. Śmierć artysty zbiegła się z jego retrospektywną wystawą w International Center of Photography w Nowym Jorku.

"Pan Klein, którego uderzające obrazy niepokoju i przemocy życia miejskiego, pomogły zrewolucjonizować fotografię, pracował również w filmie i modzie, zmarł 'spokojnie'" – cytuje "Le Monde" oświadczenie syna fotografika, Pierre’a. William Klein zmarł w sobotę. Miał 96 lat.

Sylwetka fotografa, malarza i grafika Williama Kleina

Przez dziesięciolecia żonglował komercyjnymi zadaniami na całym świecie, a także osobistymi projektami w zakresie fotografii, filmu, malarstwa i publikacji.

Klein urodził się w ortodoksyjnej rodzinie żydowskiej. Był asystentem Federico Felliniego przy "Nocach Cabirii". Sam wyreżyserował m.in. ponad 250 filmów reklamowych oraz dokument "Daleko od Wietnamu".

- Kiedy robiłem (książkę o) Nowym Jorku moje motto brzmiało "Wszystko się toczy". To zawsze się udaje. Żadnych zasad, żadnych zakazów, żadnych ograniczeń – cytuje Kleina AFP.

Ekspozycja twórczości Kleina w Nowym Jorku

Śmierć artysty zbiegła się z jego retrospektywną wystawą w International Center of Photography w Nowym Jorku. Ekspozycja nosi tytuł "William Klein: TAK – Fotografie, Obrazy, Filmy, 1948-2013".

"Fotograf uliczny. Fotograf mody. Malarz. Grafik. Fotograf abstrakcyjny. Pisarz. Filmowiec. Twórca książek. Niewiele osób zmieniło tak wiele dziedzin sztuki i kultury jak William Klein" – podkreślają organizatorzy wystawy.

Charakteryzując jago twórczość zwracają uwagę na jej różnorodność. "Od jego szalenie pomysłowych studiów fotograficznych Nowego Jorku, Rzymu, Moskwy i Tokio po śmiałe i dowcipne fotografie mody, od fotografii abstrakcyjnej po ikoniczne portrety celebrytów; od filmów dokumentalnych o Muhammadzie Alim, Little Richardzie i Festiwalu Panafrykańskim w Algierze po filmy fabularne o przemyśle kosmetycznym, imperializmie i kulturze konsumpcyjnej" - wyliczają.

International Center of Photography przypomina, że urodzony na Manhattanie w 1928 roku Klein jako nastolatek odwiedzał miejskie muzea sztuki i tęsknił za wyjazdem do Europy. W 1948 roku był w Paryżu, gdzie studiował na Sorbonie, pracował krótko pod okiem artysty Fernanda Legera i gdzie zamieszkał.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości