Nowa książka Olgi Tokarczuk już w styczniu. O czym będzie "Pan Wyrazisty"

Autor:
az
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Olga Tokarczuk z tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego
Olga Tokarczuk z tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu WrocławskiegoTVN24
wideo 2/5
TVN24Olga Tokarczuk z tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego

Już 25 stycznia nakładem wydawnictwa Format ukaże się "Pan Wyrazisty" - nowa książka Olgi Tokarczuk, skierowana do młodszych czytelników. To efekt współpracy noblistki z cenioną ilustratorką Joanną Concejo. Podróż do fikcyjnego świata, łudząco przypominającego jednak rzeczywistość, w której żyjemy.

"Pan Wyrazisty" będzie drugą książką Olgi Tokarczuk po otrzymaniu Literackiej Nagrody Nobla. Pierwszą była powieść "Empuzjon", która ukazała się 1 czerwca 2022 roku. Pomiędzy nią a "Księgami Jakubowymi" upłynęło osiem lat. Zarazem nowy tytuł będzie kolejnym - po opublikowanej w 2017 r. "Zagubionej duszy" - skierowanym do młodych czytelników. To powieść graficzna, w której autorka wraz z ilustratorką Joanną Concejo zabierają czytelników do fikcyjnego świata, łudząco przypominającego jednak rzeczywistość, w której żyjemy. Najbardziej cenione w nim wartości to narcyzm, kult młodości, imperatyw bycia szczęśliwym i obsesja autoprezentacji.

Wyrazisty nie miał wyboru i wyciągnął z kieszeni wszystkie oszczędności swojego życia. Nie mógł przecież żałować pieniędzy na własną twarz. Głos z cienia wymienił sumę - była zawrotna. Wyrazisty szybko policzył w myślach i wyszło mu czarno na białym, że nie wystarczy pozbyć się kolekcji starych zapalniczek, drugiego telefonu z najlepszą kamerą, roweru, motolotni, kajaka i oszczędności w banku. To wszystko było za mało. Musiałby sprzedać mieszkanie oddziedziczone po rodzicach i wszystko, co ma. Zrobił kilka kroków w tył, w jeszcze głębszy mrok i zrozumiał: nie ma innego wyjścia.

Kim jest "Pan Wyrazisty"

Wydawnictwo podaje więcej szczegółów o nowym bohaterze powieści graficznej Olgi Tokarczuk. "Twarz Pana Wyrazistego natychmiast zapada w pamięć. Jest rozpoznawany błyskawicznie - wystarczy, że pojawi się na ulicy i wszyscy z daleka się do niego uśmiechają. Kiedyś zagrał nawet w reklamie - gratulowano mu sukcesu i chwalono, że jego twarz tak dobrze sprzedała produkt. Pan Wyrazisty bardzo podoba się sam sobie. Kupił supertelefon i z upodobaniem robi tysiące selfie. Jego niepoliczalne wizerunki wędrują po sieci. Pewnego dnia staje jednak przed lustrem i z przerażeniem zauważa, że jego rysy się zatarły, a twarz stała się rozmytą plamą. Z każdym kolejnym zdjęciem blednie wyrazistość Pana Wyrazistego".

Problem, przed jakim staje bohater tej skierowanej do młodych czytelników opowieści, to czy zdoła on odzyskać swój najcenniejszy skarb - nieskazitelnie piękną twarz - i czy świat znów będzie go podziwiał. Autorką ilustracji jest ceniona polska graficzka, ilustratorka, autorka książek wizualnych Joanna Concejo. Tytuły z jej ilustracjami ukazywały się m.in. we Włoszech, Francji, Hiszpanii, Szwajcarii i Polsce.

Premiera "Pana Wyrazistego" 25 stycznia, książka ukaże się nakładem wydawnictwa Format.

Olga Tokarczuk, "Pan Wyrazisty" (wyd. Format)materiały prasowe

ZOBACZ TEŻ: Olga Tokarczuk na Kongresie Kobiet: prawa kobiet nie zostały dane raz na zawsze

Autor:az

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: XIV Ogólnopolski Kongres Kobiet

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości