"Nie wiem, gdzie, jak, ani nawet dlaczego, ale zrobimy to!". Gala nagród Emmy odbędzie się mimo pandemii

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
momo//rzw
Źródło:
Reuters
Gala rozdania nagród Emmy odbędzie się mimo pandemiiArchiwum Reutera
wideo 2/37
Archiwum Reutera Gala rozdania nagród Emmy odbędzie się mimo pandemii

Gala wręczenia nagród Emmy, zwanych "telewizyjnymi Oscarami" - jedno z najważniejszych wydarzeń w showbiznesowym kalendarzu - odbędzie się zgodnie z planem we wrześniu – poinformowała amerykańska stacja ABC. Gospodarzem ceremonii ma być słynny komik i gwiazdor telewizyjny Jimmy Kimmel.

72. gala rozdania nagród Emmy ma odbyć się 20 września. Do wtorku nie było jasne, czy tegoroczna ceremonia dojdzie do skutku z uwagi na ograniczenia dotyczące dużych zgromadzeń i obowiązek utrzymywania dystansu społecznego, wprowadzone w związku z trwającą pandemią.

Stacja ABC, należąca do firmy Walt Disney, we wtorkowym oświadczeniu poinformowała, że szczegóły dotyczące organizacji wydarzenia zostaną ogłoszone wkrótce. Jak donosi magazyn branżowy "Variety", rozważane scenariusze obejmują przeprowadzenie gali całkowicie wirtualnie lub w wersji hybrydowej – przez połączenie elementów osobistego uczestnictwa oraz wykorzystania wcześniej nagranych przemówień i występów online.

"Zrobimy to i ja będę gospodarzem!"

"Nie wiem gdzie ani jak, ani nawet dlaczego to robimy, ale robimy to i ja będę gospodarzem!" – napisał na Twitterze Jimmy Kimmel, który ma poprowadzić galę.

"Wiemy, że Jimmy Kimmel zgotuje nam wyjątkowo zabawny, rozrywkowy i poruszający show" - stwierdziła w oświadczeniu Karey Burke, prezes ABC Entertainment. 52-letni Kimmel ma w tym duże doświadczenie. Był gospodarzem gali Emmy w 2012 i 2016 roku, dwukrotnie prowadził także ceremonię rozdania Oscarów - w 2017 i 2018 roku.

Jimmy Kimmel na gali oscarowej w 2017 roku | PAP/EPA

Prestiżowe nagrody Emmy, nazywane "telewizyjnymi Oscarami", to jedna z czterech najważniejszych nagród kulturalnych w USA, obok Oscara (film), Tony Award (teatr) i Grammy Award (muzyka). Gala rozdania Emmy zazwyczaj odbywa się w Los Angeles z udziałem największych gwiazd amerykańskiego showbiznesu.

Nagroda EmmyShutterstock

Pandemia na czerwonym dywanie

Emmy to jednak wyjątek w showbiznesowym kalendarzu. W poniedziałek Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej (AMPAS) poinformowała, że ceremonia rozdania Oscarów za 2020 rok została odłożona z powodu pandemii i odbędzie się 25 kwietnia 2021 roku. 93. gala Oscarów odbędzie się o osiem tygodni później, niż zakładano również ze względu na wpływ pandemii na przemysł filmowy. Produkcje będą mogły się zakwalifikować do konkursu do 28 lutego 2021 roku.

Koronawirus zmusił Akademię również do zmiany regulaminu, zgodnie z którym konkursem objęte są wyłącznie filmy, które miały kinową dystrybucję. Tylko w tym roku, ze względu na kwarantannę, w ramach której zamknięto kina, w wyścigu do Oscarów wystartują też produkcje, które nie trafiły do kin. Odłożone zostanie również - do 30 kwietnia 2021 roku - otwarcie Muzeum Akademii Filmowej.

Festiwal filmowy w Cannes, który miał rozpocząć się 13 maja i potrwać do 23 maja, został w marcu odwołany ze względu na pandemię koronawirusa. W kwietniu zapadła decyzja o odłożeniu 55. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach, który ma się odbyć w przyszłym roku, w dniach 2-10 lipca. Pod koniec maja, mimo epidemii, rozpoczęły się natomiast przygotowania do tegorocznej, 77. edycji festiwalu filmowego w Wenecji, który odbędzie się zgodnie z planem, we wrześniu.

Autor:momo//rzw

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego:  | Mark Suban/A.M.P.A.S.