Festiwal filmowy w Cannes przełożony

Aktualizacja:
Autor:
akr,
akw
Źródło:
PAP
Nagły wzrost liczby zakażonych brytyjskim wariantem koronawirusa w regionie paryskim
Nagły wzrost liczby zakażonych brytyjskim wariantem koronawirusa w regionie paryskimTVN24
wideo 2/20
Koronawirus w Europie

Zaplanowany na 12-23 maja Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes odbędzie się w innym terminie. Organizatorzy najbardziej prestiżowego festiwalu filmowego na świecie zapowiedzieli, że nowa data zostanie ogłoszona wkrótce, ale pod uwagę brany jest koniec czerwca. We Francji wykryto dotychczas 10995 przypadków koronawirusa. Zmarło 372 zakażonych. Jak świat walczy z pandemią?

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE O KORONAWIRUSIE. RAPORT TVN24.PL >>>

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 22:01

  Dziękujemy za wspólną relację.

 • 21:27

  Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel: 26 marca odbędzie się szczyt Unii Europejskiej w formie wideokonferencji. Tematem będzie kryzys związany z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

 • 21:02

  Francja: zaplanowany na 12-23 maja Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes odbędzie się w innym terminie. Organizatorzy najbardziej prestiżowego festiwalu filmowego na świecie zapowiedzieli, że nowa data zostanie ogłoszona wkrótce, ale pod uwagę brany jest koniec czerwca.

 • 20:53

  Hiszpania: Prezydent Wspólnoty Madrytu Isabel Diaz Ayuso, powiedziała, że ośmiu na dziesięciu mieszkańców hiszpańskiej stolicy zostanie zarażonych koronawirusem. - Będą mieć lekkie objawy - dodała. Stwierdziła, że to będzie stanowić problem dla wrażliwej części populacji, która stanowi 15 procent mieszkańców.

  Zaznaczyła, że w związku z tym władze Madrytu chcą zaoszczędzić czas i zunifikować publiczną i prywatną opiekę medyczną oraz przekształcić "zwykłe łóżka w stanowiska intensywnej opieki medycznej".

 • 20:35

  Belgia: poczta bpost zdecydowała, ze z powodu kryzysu związanego z rozprzestrzenianiem się koronawirusa tymczasowo zawiesza usługę wysyłania paczek i listów poza terytorium Unii Europejskiej. Powodem jest brak lotów do wielu krajów.

 • 20:33

  Włochy: Szef władz regionu Lombardia, najbardziej dotkniętego we Włoszech epidemią koronawirusa, Attilio Fontana ogłosił w czwartek, że poprosi wojsko, by działało jako "element odstraszania", nakłaniając ludzi do przestrzegania przepisów o obowiązku przebywania w domu.

  W ten sposób Fontana zareagował na niepokojące tamtejsze władze zjawisko powszechnego wychodzenia z domu przez mieszkańców regionu, mimo obowiązujących obostrzeń i zakazu przemieszczania się bez wyraźnego powodu. Aby ocenić skalę tego zjawiska, zarząd regionalny przeanalizował dane od operatorów sieci komórkowej. Wynika z nich, że 40 proc. mieszkańców Mediolanu nadal wychodzi z domu. To zdecydowanie za dużo - argumentują władze.

 • 20:31

  Francja: agencja zdrowia publicznego poinformowała w czwartek wieczorem, że w ciągu minionej doby liczba zmarłych osób, zakażonych koronawirusem wzrosła o 108 - do 372. Liczba zakażonych we Francji zwiększyła się o 20 proc. i wynosi 10 995; dzień wcześniej były to 9134 osoby.

 • 19:31

  Wielka Brytania: królowa Elżbieta II oświadczyła, że rodzina królewska odegra swoją rolę w czasie, gdy Wielka Brytania zmaga się z pandemią koronawirusa. Podziękowała też naukowcom, lekarzom i wszystkim służbom publicznym za zaangażowanie w walkę z epidemią.

  "Wszystkim nam zalecono zmienić nasze normalne przyzwyczajenia i regularne wzorce życia dla większego dobra społeczności, w których żyjemy, a w szczególności dla ochrony najbardziej bezbronnych w nich osób. W takich chwilach, jak ta, przypominam sobie, że historia naszego narodu została ukształtowana przez ludzi i wspólnoty, które zjednoczyły swoje wysiłki i skupiały się na wspólnym celu" - napisała brytyjska monarchini.

  "Wielu z nas będzie musiało znaleźć nowe sposoby na kontaktowanie się i zapewnienie bezpieczeństwa bliskim. Jestem pewna, że sprostamy temu wyzwaniu" - czytamy w oświadczeniu 93-letniej monarchini.

  "Możecie być pewni, że moja rodzina i ja jesteśmy gotowi do odegrania naszej roli - podkreśliła.

 • 19:21

  Indie: Władze stanu Maharasztra postanowiły stemplować dłonie osób zobowiązanych do dwutygodniowej kwarantanny w czasie pandemii koronawirusa. W ciągu kilku dni pasażerowie dwóch pociągów donieśli władzom na 10 osób łamiących nakaz.

  Pieczątka z datą zakończenia kwarantanny domowej przybijana jest na wierzchu dłoni. Atrament trudno zmyć - stosuje się go w Indiach podczas wyborów dla oznaczenia wyborcy, który oddał już głos.

 • 19:20

  NATO: "W związku z ostatnimi środkami bezpieczeństwa wprowadzonymi przez władze Belgii, aby ograniczyć przemieszczanie się oraz spotkania, pragniemy poinformować, że dostęp do kwatery głównej nie będzie możliwy do odwołania" - czytamy w komunikacie biura prasowego Sojuszu Północnoatlantyckiego, skierowanym do akredytowanych dziennikarzy.

 • 19:05

  Czad: potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem - podał w czwartek rząd tego afrykańskiego kraju. Zakażona osobą jest Marokańczyk, który przybył do Czadu z Kamerunu.

 • 19:01

  Polska: "Mamy 32 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, potwierdzone pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Potwierdzone przypadki dotyczą: 16 osób z woj. mazowieckiego, 6 osób z woj. śląskiego, 5 osób z woj. lubuskiego i po 1 osobie z woj. wielkopolskiego, podkarpackiego, małopolskiego, zachodniopomorskiego i dolnośląskiego. Z uwagi na powtórzone badania w Białymstoku i Wałbrzychu, które okazały się ujemne, jedna osoba z Białegostoku i jedna z Wałbrzycha zostają wyłączone z dotychczasowych potwierdzonych wyników." - poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

 • 18:53

  Francja: prezydent Emmanuel Macron ogłosił w czwartek, podczas wizyty w Instytucie Pasteura w Paryżu, że podjął decyzję o zwiększeniu budżetu na badania o 5 mld euro w ciągu 10 lat. Ma to związek z pandemią koronawirusa na świecie.

 • 18:36

  Włochy: w ciągu doby zmarło 427 osób, zakażonych koronawirusem. Od momentu wybuchu epidemii w tym kraju zmarło już 3405 osób, u których wykryto obecność wirusa. To o 160 śmiertelnych przypadków więcej niż odnotowano w Chinach.

  Od środy we Włoszech odnotowano 5322 nowe zakażenia. Liczba stwierdzonych przypadków koronawirusa w tym kraju to 41035.

  Szef Obrony Cywilnej Angelo Borrelli przekazał, że ponad 4,4 osób wyzdrowiało.

 • 18:26

  Indie: Premier Narendra Modi zaapelował do obywateli, aby w niedzielę od godziny 7 do 21 przestrzegali godziny policyjnej i pozostali w domach, traktując to jako test gotowości w walce z koronawirusem.

 • 18:14

  Holandia: Minister ds. opieki zdrowotnej Bruno Bruins, odpowiedzialny za walkę z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, zrezygnował w czwartek z powodu wyczerpania. Dzień wcześniej zemdlał podczas debaty parlamentarnej.

  Bruins źle się poczuł w środę wieczorem podczas dyskusji na temat koronawirusa. 56-letni minister powiedział potem, że był wyczerpany po tygodniach intensywnej pracy. Jego obowiązki przejmie minister ds. zdrowia i opieki społecznej Hugo de Jonge.

 • 18:07

  Wielka Brytania: Kolejne 29 osób w Anglii zmarło z powodu koronawirusa - podało w czwartek po południu brytyjskie ministerstwo zdrowia. To oznacza, że liczba osób zakażonych wirusem, które zmarły w całym Zjednoczonym Królestwie wynosi 134.

 • 17:51

  Zobacz pusty Times Square w Nowym Jorku

 • 17:20

  Hiszpania: Siły zbrojne pomagają już na terenie 59 miast w walce z szybko rozprzestrzeniającą się pandemią koronawirusa w tym kraju. W czwartek pierwsi żołnierze ze specjalnej jednostki ratunkowej przybyli do Katalonii.

 • 17:05

  Kuwejt: władze przedłużyły okres zamknięcia szkół i uniwersytetów do 4 kwietnia.

 • 17:03

  Stany Zjednoczone: prezydent USA Donald Trump powiedział w czwartek, że wezwał amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA), aby usprawniła i przyspieszyła swoje procedury w opracowaniu skutecznego leku w walce z koronawirusem. - Musimy usunąć każdą barierę - powiedział Trump podczas konferencji prasowej w Białym Domu. Dodał, że USA jest w stanie wojny o zdrowie, którą trzeba wygrać.

  Szef FDA przekazał, że agencja musi być pewna, że lek na koronawirusa jest bezpieczny i efektywny. Zapowiedział, że agencja chce przeprowadzić badania kliniczne z wykorzystaniem leku na malarię. Chcą sprawdzić, czy będzie też skuteczne przeciw koronawirusowi. Jego zdaniem, uzyskanie szczepionki może zakończyć się w ciągu roku.

 • 16:47

  Wietnam: Z powodu pandemii koronawirusa przełożony został na czerwiec szczyt Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN), który miał się odbyć w dniach 6-9 kwietnia w Wietnamie - poinformowało w czwartek wietnamskie ministerstwo spraw zagranicznych.

 • 16:29

  Formuła 1: Zaplanowane na maj Grand Prix Hiszpanii, Holandii i Monako zostały przełożone z powodu pandemii koronawirusa.

 • 15:59

  Monako: Zakażony koronawirusem jest książę tego kraju, Albert II Grimaldi.

  "Książę Albert kontynuuje swoją pracę z biura w prywatnych apartamentach" - poinformowano w oficjalnym komunikacie.

 • 15:55

  Słowacja: prezydent Słowacji Zuzana Czaputova opublikowała na Facebooku zdjęcie w maseczce chirurgicznej, które oznaczyła hasztagiem: #ruskoniejehanba, czyli "maseczka to nie wstyd".

 • 15:40

  Czad: Kraj potwierdza pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem. Pacjentem jest Marokańczyk, który do Czadu przybył z Kamerunu.

 • 15:38

  Egipt: Rząd informuje, że z powodu pandemii koronawirusa podjęto decyzję o zamknięciu na noce od czwartku do 31 marca wszystkich kawiarni, restauracji, centrów handlowych, klubów sportowych i klubów nocnych.

 • 15:19

  Niemcy: Instytut Roberta Kocha poinformował, że zakażonych koronawirusem w tym kraju jest 10 999 osób.

 • 15:09

  Wielka Brytania: rząd nie planuje w związku z epidemią koronawirusa odcinać Londynu od świata, zamykać całkowicie komunikacji publicznej w stolicy ani używać wojska do utrzymywania porządku w kraju - zapewnił w czwartek rzecznik rządu.

 • 15:05

  Holandia: Liczba zakażeń koronawirusem w ciągu ostatniej doby wzrosła o 409 - do 2460. 18 osób zmarło, podnosząc łączną liczbę przypadków śmiertelnych wśród zainfekowanych do 76 - poinformował w czwartek Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM).

 • 14:51

  Parlament Europejski: zaplanowana na przyszły tydzień nadzwyczajna sesja odbędzie się bez konieczności przyjazdu eurodeputowanych do Brukseli; głosowania mają być przeprowadzane przez e-mail.

  To ustalenie z czwartkowej wideokonferencji przewodniczącego PE Davida Sassolego oraz liderów grup politycznych.

 • 14:46

  Indonezja: Wstrzymano w czwartek masowe zgromadzenie prawie 9 tys. pielgrzymów muzułmańskich i poddano ich kwarantannie, by zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

 • 14:45

  Chorwacja: Zmarł 70-letni mężczyzna zakażony koronawirsuem. Jest to pierwsza śmiertelny przypadek wśród osób, wśród których stwierdzono obecność wirusa w tym kraju - poinformowały w czwartek chorwackie władze medyczne. Od początku epidemii w całym kraju odnotowano 102 przypadki zakażenia koronawirsuem.

 • 14:19

  Hiszpania: Od środowego do czwartkowego popołudnia liczba zmarłych zakażonych koronawirusem w Hiszpanii wzrosła o 209. Liczba zakażonych zwiększyła natomiast się o 3,4 tys. To rekordowa dynamika zgonów i zakażeń w tym kraju.

 • 14:11

  Turcja: 500 tysięcy zestawów do przeprowadzania testów na obecność nowego koronawirusa Turcja przekazała Stanom Zjednoczonym - oznajmił w czwartek turecki minister zdrowia Fahrettin Koca.

  Jak przekazał Koca podczas wystąpienia w tureckim parlamencie, rząd zdecydował się na wysłanie sprzętu na prośbę USA. Dodał, że władze zamierzają szybko zwiększyć liczbę badań wykonywanych w kraju. Docelowo resort zdrowia chce przeprowadzać 10-15 tysięcy testów dziennie. Jak dotąd wykonano ich łącznie niewiele ponad 10 tysięcy.

 • 14:04

  Ukraina: Powstała oddolna inicjatywa podwożenia do pracy pracowników służby zdrowia - relacjonują w czwartek ukraińskie miejscowe portale. W mediach społecznościowych i komunikatorach utworzono grupy, w których pomoc oferują mieszkańcy różnych miast.

 • 14:02

  Estonia: Premier tego kraju Juri Ratas poinformował o uzgodnieniu planu pomocowego dla gospodarki o wartości 2 miliardów euro. Program ma złagodzić gospodarcze koszty epidemii koronawirusa w Estonii.

  Ogłoszony w czwartek przez estoński rząd program zakłada m.in. państwowe gwarancje dla kredytów i pożyczek w wysokości do miliarda euro oraz bezpośrednie dopłaty do pensji pracowników firm najbardziej dotkniętych kryzysem. Łączna wartość pakietu to ok. 7 procent rocznego PKB Estonii.

 • 13:46

  Portugalia: Osadzenie w więzieniu na rok grozi osobom, które nie przestrzegają przepisów o stanie wyjątkowym - zapowiedział gabinet premiera Antonia Costy. Stan wyjątkowy w kraju został ogłoszony w środę wieczorem przez prezydenta Marcelo Rebelo de Sousę z powodu pandemii koronawirusa.

 • 13:42

  Włochy: Wojskowe ciężarówki zaczęły wywozić trumny z ciałami zmarłych z Bergamo na północy Włoch, które jest ogniskiem epidemii koronawirusa, do innych miast w celu poddania ich kremacji. Nocne zdjęcia kolumny pojazdów media określają jako jeden z najbardziej przerażających obrazów. W pierwszym takim "transporcie grozy" - jak go określono - wywieziono 60 trumien.

 • 13:41

  Francja: Po tym, jak minister sprawiedliwości Nicole Belloubet ogłosiła zawieszenie odwiedzin i funkcjonowania tzw. pomieszczeń dla rodzin i krewnych zatrzymanych, doszło do buntu w kilku francuskich więzieniach. Zgodnie z nowymi przepisami, więźniowie mogą wychodzić na spacery, ale tylko na terenie zakładów karnych. Część osadzonych po spacerach odmawia powrotu do cel. Doszło do interwencji regionalnych zespołów ds. bezpieczeństwa (ERIS). Aby złagodzić napięcia w więzieniach, związki zawodowe więziennictwa wystosowały prośbę o dostęp do telewizji i bezpłatnych telefonów stacjonarnych dla więźniów oraz o drobne środki pieniężne, by więźniowie mogli kupić sobie m.in. papierosy.

 • 13:28

  Komisja Europejska: Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen będzie przebadana pod kątem obecności w jej organizmie koronawirusa. Ma to związek z pozytywnym wynikiem testu na obecność tego patogenu w organizmie głównego negocjatora Unii Europejskiej do spraw brexitu Michela Barniera.

 • 13:21

  Pakistan: Bank Światowy i Azjatycki Bank Rozwoju przekażą władzom Pakistanu łącznie 588 milinów dolarów na zwalczanie koronawirusa i ekonomicznych konsekwencji epidemii. W ostatnich dniach w tym kraju odnotowano gwałtowny wzrost liczby zakażeń.

 • 13:05

  Filipiny: MSZ tego kraju poinformowało o zaprzestaniu wydawania wiz dla obcokrajowców, co w praktyce oznacza, że kraj zamyka granice dla obywateli wszystkich krajów. To kolejny krok mający na celu zahamowanie epidemii koronawirusa.

 • 13:04

  Iran: rzecznik ministerstwa zdrowia Kianush Jahanpur napisał na Twitterze, że "z naszych informacji wynika, że co dziesięć minut jedna osoba (w Iranie - przyp. red.) umiera z powodu koronawirusa, a około 50 osób zostaje co godzina zakażonych wirusem".

 • 12:50

  Wieka Brytania: W czwartek w Irlandii Północnej, która dotychczas była ostatnim regionem Zjednoczonego Królestwa bez ofiar śmiertelnych, potwierdzono pierwszy zgon osoby zakażonej koronawirusem.

  Zmarły pacjent był osobą w starszym wieku, mającą - jak podano - także inne dolegliwości zdrowotne.

  Do czwartku w Irlandii Północnej zanotowano 68 przypadków koronawirusa.

 • 12:34

  Komisja Europejska: początkowy budżet na strategiczne zapasy środków medycznych, m.in. respiratorów i masek ochronnych, to 50 milionów euro.

 • 12:30

  Komisja Europejska podjęła decyzję o utworzeniu strategicznych zapasów środków medycznych, takich jak respiratory i maski ochronne, aby pomóc krajom Unii Europejskiej.

 • 12:23

  Czechy: ministerstwo zdrowia poinformowało w czwartek, że od poprzedniego dnia w kraju przybyło 110 przypadków zakażenia koronawirusem, co stanowi największy dotąd przyrost dobowy. Łącznie w Czechach potwierdzono dotąd 572 zakażenia SARS-CoV-2.

 • 12:10
 • 12:07

  Polska: Mamy 20 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych - poinformowało w czwartek po godzinie 12 Ministerstwo Zdrowia.

  "Potwierdzone przypadki dotyczą: 13 osób z woj. dolnośląskiego, 3 osób z woj. kujawsko-pomorskiego, 2 osób z woj. podkarpackiego i po 1 osobie z woj. lubuskiego i warmińsko-mazurskiego. Liczba osób zakażonych koronawirusem: 325/5 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe)" - dodano.

 • 11:42

  Unia Europejska: główny negocjator ds. brexitu Michel Barnier ma koronawirusa

 • 11:28

  Sri Lanka: Planowane na 25 kwietnia wybory parlamentarne nie mogą odbyć się w terminie - zdecydowała w czwartek centralna komisja wyborcza w Sri Lance. Powodem jest zagrożenie związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

 • 11:23

  Brazylia: Rio de Janeiro wyraziło gest solidarności z państwami zmagającymi się z pandemią. Na statui Chrystusa Zbawiciela rozbłysły kolorowe iluminacje przedstawiające flagi krajów dotkniętych pandemią oraz kontynenty, do których dotarł koronawirus. Odbyła się również msza święta.

 • 10:59

  W Polsce trwają dyskusje, czy zaplanowane na maj wybory prezydenckie powinny zostać przełożone, w Rosji - czy przesunąć zaplanowane na kwiecień głosowanie nad zmianami w konstytucji. W obu przypadkach jak dotąd nie zapadła decyzja o zmianie terminu. Rosjanie postanowili na razie tyle, że na plakatach i obwieszczeniach nie będzie drukowana data głosowania.

 • 10:33

  Malezja: 110 nowych przypadków zakażeń koronawirusem wykryto w czwartek w Malezji. Według ministerstwa zdrowia większość chorych to uczestnicy zgromadzenia religijnego w meczecie w Kuala Lumpur.

  W wydarzeniu uczestniczyło 2 tysiące Rohingjów, muzułmańskich uchodźców z Birmy. W całym kraju są oni teraz poszukiwani przez służby. Ponieważ władze Malezji uważają ich za nielegalnych imigrantów, podejrzewa się, że nie będą skłonni do zgłaszania zachorowań.

 • 10:15

  Filipiny: resort zdrowia Filipin poinformował w czwartek o 15 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, co zwiększyło liczbę pacjentów do 217.

  Ministerstwo przekazało również, że jeden pacjent wyzdrowiał - łącznie jest osiem takich osób. Liczba zgonów osób zakażonych koronaiwrusem utrzymuje się na poziomie 17.

 • 9:55

  Francja: Francuski minister finansów Bruno Le Maire powiedział w czwartek, że wkrótce przedstawi prezydentowi Emmanuelowi Macronowi różne plany i możliwości, aby pomóc największym firmom w kraju poradzić sobie z kryzysem związanym z koronawirusem. Rozważane są upaństwowienia.

 • 9:42

  Australia: Władze Australii i Nowej Zelandii zdecydowały w czwartek o zamknięciu swoich granic dla obcokrajowców niemających statusu rezydenta.

  Granice Australii zostaną zamknięte o godzinie 21 czasu lokalnego (11 czasu polskiego) w piątek. Decyzja premier Nowej Zelandii Jacindy Ardern wchodzi w życie w czwartek wieczorem. Restrykcje w obu państwach będą obowiązywać do odwołania.

  Dodatkowe ograniczenia ogłosiły władze stanowe Tasmanii, które wprowadziły stan wyjątkowy. Od czwartku każda osoba odwiedzająca wyspę z pozostałej części Australii będzie musiała poddać się 14-dniowej kwarantannie.

 • 9:38

  Rosja: W Moskwie zmarła 79-letnia pacjentka, u której zdiagnozowano koronawirusa - poinformował w czwartek sztab powołany w stolicy Rosji w związku z pandemią. Jest to pierwszy w Rosji zgon pacjenta zakażonego koronawirusem SARS-CoV-2. Przyczyną zgonu stało się zapalenie płuc. Pacjentka cierpiała na inne poważne schorzenia.

 • 9:13

  Chiny: służby medyczne ogłosiły w czwartek, że poprzedniej doby nie wykryły żadnej nowej lokalnej infekcji koronawirusem.

  Państwowa komisja zdrowia podała, że wszystkie 34 potwierdzone przypadki, które zostały potwierdzone, dotyczą osób, które przyjechały z zagranicy.

  To pierwszy raz, kiedy w Wuhanie, pierwotnym ognisku pandemii, nie odnotowano w ciągu doby żadnej nowej infekcji.

 • 8:59

  Wielka Brytania: wnuczka brytyjskiej królowej Elżbiety II, księżniczka Beatrycze, ze względu na koronawirusa ogranicza swoje plany ślubne i odwołała już planowane przyjęcie, które miało się odbyć w maju w Pałacu Buckingham.

 • 8:58

  Finlandia: Bez ograniczenia kontaktów ludzi epidemia SARS-CoV-2 w Finlandii trwałaby około 100 dni, ale zakaziłoby się wtedy ponad 60 procent osób. Państwowy system zdrowotny nie wytrzymałby tego - wynika z prognozy, którą władze fińskie posłużyły się, wprowadzając w tym tygodniu w kraju stan wyjątkowy.

 • 8:51

  Niemcy: wicekanclerz i minister finansów Niemiec Olaf Scholz przekazał w czwartek na Twitterze, że wynik testu na obecność koronawirusa dał u niego wynik negatywny. Dzień wcześniej poinformował, że z powodu przeziębienia będzie pracował z domu.

 • 8:43

  Polska: Mamy 18 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych - poinformował przed godziną 9 na Twitterze resort zdrowia.

  "Potwierdzone przypadki dotyczą: 6 osób z woj. śląskiego, 6 osób z woj. łódzkiego, 3 osób z woj. lubelskiego i po 1 osobie z woj. opolskiego, wielkopolskiego oraz świętokrzyskiego. Liczba osób zakażonych koronawirusem: 305/5 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe)" - dodano.

 • 8:38

  USA: gubernator Kalifornii Gavin Newsom poinformował w środę (czasu lokalnego), że prognozy wskazują, że w tym stanie wirusem SARS-CoV-2 może się zakazić w ciągu najbliższych 8 tygodni 60 tysięcy bezdomnych.

  Jeśli prognozy się sprawdzą, szpitale w Kalifornii będą przeciążone - dodał.

 • 8:34

  Meksyk: władze tego kraju poinformowały w środę wieczorem (czasu miejscowego) o pierwszej ofierze śmiertelnej wśród chorych na COVID-19 w tym kraju. Zmarły chorował na cukrzycę.

  Pierwsze symptomy choroby wywołanej koronawirusem wystąpiły u niego 9 marca - podał resort zdrowia w komunikacie na Twitterze.

 • 8:19

  USA: gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo poinformował, że władze federalne podejmą "kroki nadzwyczajne" i wyślą statek szpitalny, aby wesprzeć władze i szpitale stanowe.

 • 8:17
 • 7:48

  Włochy: na uniwersytecie medycznym w Rzymie diagnozę, która potwierdza, czy zapalenie płuc jest wywołane przez koronawirusa, otrzymuje się w 20 sekund. Uzyskuje się ją dzięki tomografii komputerowej. System sprowadzony z Chin po raz pierwszy używany jest poza Azją.

  Dziennik "Il Messaggero" podał, że takie nowatorskie w Europie badanie z użyciem sztucznej inteligencji można przeprowadzać na uczelni Campus Bio-Medico. Ten prywatny uniwersytet medyczny w Wiecznym Mieście postanowił oddać kupiony w Chinach system badań do dyspozycji włoskich szpitali.

  "To pierwsze takie urządzenie poza Azją" - powiedział dyrektor generalny Polikliniki uniwersyteckiej Paolo Sormani. Poinformował, że system ten był testowany na tysiącach pacjentów w chińskim mieście Wuhan, czyli epicentrum epidemii koronawirusa. Jest w stanie wykryć wywołane przez ten patogen zapalenie płuc, a także obliczyć poziom ich niewydolności.

 • 7:44

  USA: prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump podpisał w środę pakiet pomocowy na czas epidemii koronawirusa. Przewiduje on między innymi darmowe testy na COVID-19 i płatny, 10-dniowy urlop chorobowy dla niektórych zatrudnionych zakażonych.

  W USA trwa także dyskusja nad kolejnymi krokami. Następny pakiet dotyczyć ma małych przedsiębiorstw, przemysłu oraz gospodarstw domowych.

  Prawdopodobnie będą w nim zawarte również bezpośrednie transfery pieniężne dla Amerykanów. Reuters, powołując się na dokument ministerstwa finansów, pisze o czekach na 250 dolarów. Amerykańska administracja nie potwierdzała żadnych kwot.

 • 7:38

  Szkocja: Lokalny rząd, powołując się na epidemię koronawirusa, zrezygnował z przeprowadzenia referendum niepodległościowego w tym roku. W liście przesłanym w środę do rządu w Londynie oficjalnie poinformował o wstrzymaniu przygotowań w tej sprawie.

  Minister do spraw konstytucyjnych w szkockim rządzie Mike Russell napisał:

  "Z powodu kryzysu rząd szkocki wstrzymał prace nad przygotowaniem do tegorocznego referendum w sprawie niepodległości. Napisaliśmy również do Komisji Wyborczej, aby wyraźnie poinformować, że nie oczekujemy od niej opinii w kwestii pytania referendalnego, dopóki okoliczności dotyczące zdrowia publicznego nie pozwolą na taką działalność. Pozwoli nam to skoncentrować wszystkie dostępne zasoby na obecnych i przyszłych potrzebach w tych niespotykanych dotąd okolicznościach. Wynika z tego, że referendum nie odbędzie się w tym roku"

Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi całodobową infolinię (tel. 800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Infolinia NFZ dotycząca koronawirusaKancelaria Prezesa Rady Ministrów

Autor:akr, akw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości