TVN24 | Kultura i styl

Ceremonia rozdania Oscarów przełożona z powodu pandemii

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
pp/ks
Źródło:
PAP

Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej poinformowała, że ceremonia rozdania Oscarów za 2020 rok została z powodu pandemii COVID-19 przełożona. Gala odbędzie się 25 kwietnia 2021 roku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

93. gala Oscarów odbędzie się o osiem tygodniu później niż zakładano również ze względu na wpływ pandemii na przemysł filmowy, a filmy będą mogły się zakwalifikować do konkursu do 28 lutego 2021 roku.

Odłożone zostaje również - do 30 kwietnia 2021 roku - otwarcie Muzeum Akademii Filmowej.

"Dajemy filmowcom szansę na dokończenie filmów"

"Mamy nadzieję, że przesuwając termin, w którym zakwalifikować mogą się filmy i datę (rozdania - red.) naszych nagród, dajemy filmowcom szansę na dokończenie filmów i ich dystrybucję, bez ponoszenia konsekwencji czegoś, nad czym nikt nie ma kontroli" - napisali w oświadczeniu prezes Akademii David Rubin i jej dyrektor wykonawcza Dawn Hudson.

CZYTAJ TAKŻE: "Parasite" tworzy historię. Relacja z 92. oscarowej gali

Jak komentuje AP, pandemia zmusiła Akademię także do zmiany regulaminu, zgodnie z którym konkursem objęte są wyłącznie filmy, które miały kinową dystrybucję. Tylko w tym roku, ze względu na kwarantannę, w ramach której zamknięto kina, w wyścigu do Oscarów wystartują też produkcje, które do kin nie trafiły.

93. gala Oscarów odbędzie się w kwietniu 2021 rokuRichard Harbaugh / ©A.M.P.A.S.

Pandemia wpłynęła na festiwale filmowe

Festiwal filmowy w Cannes, który miał rozpocząć się 13 maja i potrwać dziesięć dni, został w marcu odwołany ze względu na pandemię COVID-19.

W kwietniu zapadła decyzja o odłożeniu 55. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach, który ma się odbyć w przyszłym roku w dniach 2-10 lipca.

Pod koniec maja, mimo epidemii, rozpoczęły się przygotowania do tegorocznej, 77. edycji festiwalu filmowego w Wenecji, który odbędzie się we wrześniu.

Autor:pp/ks

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Richard Harbaugh / ©A.M.P.A.S.

Pozostałe wiadomości