Nagroda Literacka Nike 2021 zostanie przyznana 3 października. Przybliżamy siedem finałowych książek. Grzegorz Piątek w reportażu "Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944 - 1949" opisuje, jak z oceanu gruzów w powojennej Warszawie miała powstać nowoczesna metropolia. Sięga po wyobraźnię i entuzjazm architektów z Biura Odbudowy Stolicy, chcieli stworzyć miasto swoich marzeń.
Jak na gruzach zbudować najlepsze miast świata? Komu powierzyć coś, co na początku zawsze jest impresją, pewnym szkicem, wyobrażeniem? Jak - patrząc na zgliszcza - zauważyć piękno tego, co na nich powstanie? Reportaż Grzegorza Piątka "Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944 - 1949" nie jest o ludziach, a o ich wyobraźni - czymś nieuchwytnym, czego nie potrafimy zdefiniować.
- Przez tę książkę nauczyłem się odwagi od swoich bohaterów. Nauczyłem się odważnie pisać i nie przejmować się w jakim piszę gatunku: czy to jest monografia naukowa, reportaż, publicystyka, czy to jest krytyka. Nauczyłem się mieszać gatunki, jak również swoje role jako narratora-autora. Nie przejmować się, w jakiej kategorii to się mieści. Mówię swoim językiem - mówi Grzegorz Piątek.
Grzegorz Piątek urodził się w Warszawie w 1980 roku. Jest architektem, krytykiem i historykiem architektury. W latach 2005-2011 był redaktorem miesięcznika "Architektura-Murator". Jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.
W swoim dorobku ma wiele wystaw i projektów artystycznych, których był kuratorem. Ponadto ma na swoim koncie dwie inne książki. Doceniony został m.in. Doroczną Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za 2008 rok, dyplomem Ministra Spraw Zagranicznych za promocję Polski na świecie (2009), Nagrodą Literacką m.st. Warszawy.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24