Katarzyna Konewecka-Hołój, założycielka i szefowa Stowarzyszenia Piękne Anioły, została tegoroczną laureatką Nagrody imienia Aliny Margolis-Edelman. Nagroda przyznawana jest od 2011 roku osobom zasłużonym w działalności na rzecz pomocy dzieciom.
Uroczysta gala wręczenia nagrody odbyła się w czwartek w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Zwycięzcę oraz finalistów nagrody spośród zgłoszonych osób wyłania 12-osobowa kapituła, składająca się z autorytetów życia społecznego, kulturalnego, naukowego oraz rodziny i przyjaciół Aliny Margolis-Edelman. W skład kapituły wchodzą: Aleksander Edelman, Anna Edelman, Bożena Grzywaczewska, Marianna Grzywaczewska, Agnieszka Holland (przewodnicząca kapituły), Urszula Hibner, Maria Keller-Hamela, Tamara Kołakowska, Janina Sonik, Liliana Sonik, Barbara Toruńczyk, Zofia Winawer, Edyta Wróblewska.
Tysiące dzieci pod opieką Aniołów
Tytuł laureatki, statuetkę i nagrodę finansową w wysokości 5 000 złotych otrzymała Katarzyna Konewecka-Hołój, założycielka i prezeska Stowarzyszenia Piękne Anioły. Laureatka w swojej działalności koncentruje się na pomocy dzieciom, które znajdują się w skrajnie trudnej sytuacji materialnej i życiowej.
Powołana przez nią organizacja pomaga w tworzeniu i remontowaniu najbardziej osobistej i potrzebnej dziecku przestrzeni: dziecięcych pokojów, najczęściej w małych miejscowościach. W ciągu pięciu lat działalności stowarzyszenie wsparło blisko cztery tysiące dzieci. Każde dziecko, które trafia pod opiekuńcze skrzydła Aniołów dostaje nie tylko zdrowe i bezpieczne miejsce do rozwoju i nauki, ale też szansę i siłę do realizowania swojego potencjału.
- Nie zapomnę nigdy widoku pierwszego "pokoju", pokazanego nam przez pracownika socjalnego. Zimno, zapach stęchlizny i wilgoci. Mnogość następstw życia dziecka w ubóstwie i złych warunkach lokalowych jest ogromna: wykluczenie rówieśnicze, szkodliwy wpływ na stan zdrowia ogólnego i psychicznego dziecka, brak motywacji, a nawet chęci do życia. Największą satysfakcją jest dla nas to, kiedy dziecięce pokoje stają się ich prawdziwymi "oazami", które powodują kolejne dobre zmiany w ich życiu - opowiadała Katarzyna Konewecka-Hołój.
Dwójka wyróżnionych
Kapituła nagrody wyróżniła ponadto dwóch finalistów: Tisę Żawrocką-Kwiatkowską, prezeskę Fundacji Gajusz i interwencyjnego ośrodka preadopcyjnego Tuli Luli, oraz Adriana Drdzenia ze Stowarzyszenia Moc Wsparcia.
Tisa Żawrocka-Kwiatkowska jest założycielką i prezeską Fundacji Gajusz, która od 1998 roku pomaga dzieciom chorym oraz ich rodzicom poprzez prowadzenie hospicjów dla dzieci: stacjonarnego, domowego oraz perinatalnego, dla rodzin spodziewających się narodzin dziecka z wadą letalną. Od półtora roku, w ramach działalności fundacji, dodatkowo prowadzony jest także Ośrodek Preadopcyjny Tuli Luli, w którym schronienie znajdują dzieci do pierwszego roku życia.
Z kolei Adrian Drdzeń od wielu lat działa w obszarze profilaktyki krzywdzenia dzieci. Swoją działalność prowadzi między innymi w ramach Stowarzyszenia Moc Wsparcia, które powołało do życia Centrum Profilaktyki i Psychoterapii Więzi na Śląsku. Pracuje ono z dziećmi krzywdzonymi, w tym z dziećmi wykorzystywanymi seksualnie. Adrian Drdzeń jest też autorem projektów z zakresu ochrony dzieci przed krzywdzeniem, między innymi programu profilaktycznego Kraina Świetlików. Jest również inicjatorem powstania Regionalnej Śląskiej Koalicji na Rzecz Przeciwdziałania Przemocy.
"Alina Margolis-Edelman zawsze działała na rzecz dzieci"
Celem Nagrody imienia Aliny Margolis-Edelman jest promocja sylwetek i dokonań osób, które pomagają dzieciom. Nagroda jest też sposobem motywowania do podejmowania działań na rzecz dzieci, między innymi w zakresie zapobiegania krzywdzeniu ich.
Patronką nagrody jest Alina Margolis-Edelman, wybitna pediatra i działaczka społeczna. Była założycielką Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, największej organizacji w Polsce, która pomaga dzieciom krzywdzonym, a także współtwórczynią organizacji Lekarze Świata, z ramienia której przebywała na misjach medycznych w wielu państwach świata. Postać patronki nagrody ma być inspiracją do aktywności na rzecz najmłodszych i ochrony ich praw.
- Alina Margolis-Edelman, której imię nosi przyznawana z inicjatywy Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę od 2011 roku nagroda, zawsze działała na rzecz dzieci i w ich najlepszym interesie. Laureaci oraz finaliści, którzy otrzymują tę nagrodę, w głębokim przekonaniu członków Kapituły Nagrody kontynuują jej ideę. Poprzez własne inicjatywy dają dzieciom siłę, poczucie bezpieczeństwa oraz realnie wpływają na zmianę ich losu - podkreśliła Maria Keller-Hamela, wiceprezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę i członkini Kapituły Nagrody imienia Aliny Margolis-Edelman.
Alina Margolis-Edelman - pediatra, działaczka społeczna
Doktor Alina Margolis-Edelman była lekarką i działaczką społeczną. W 1991 roku założyła Fundację Dzieci Niczyje. Była także prezesem Association Cahiers Litteraires, pierwszego wydawcy kwartalnika "Zeszyty Literackie".
Urodziła się w 1922 roku w Łodzi w rodzinie lekarskiej pochodzenia żydowskiego. Stała się pierwowzorem Ali z "Elementarza" Mariana Falskiego, zaprzyjaźnionego z jej rodzicami. W czasie wojny, jako nastolatka, była pielęgniarką w warszawskim getcie, z którego udało jej się uciec tuż przed likwidacją. Podczas okupacji uratowała życie swojemu przyszłemu mężowi, ostatniemu dowódcy powstania w warszawskim getcie, Markowi Edelmanowi. Lata wojenne opisała we wspomnieniach "Ala z elementarza".
Po wojnie została lekarzem pediatrą w Łodzi. Po wydarzeniach marca 1968 roku i rozpętanej przez ówczesne władze kampanii antysemickiej wyjechała z dziećmi do Francji. Tam zaangażowała się w działalność organizacji humanitarnych - najpierw Lekarzy bez Granic, a po 1980 roku, gdy organizację opuścił Bernard Kouchner, współtworzyła z nim organizację Lekarze Świata.
Pracowała między innymi na statkach-szpitalach, wyławiających na Morzu Południowochińskim uciekinierów z komunistycznego Wietnamu, a także w szpitalach w Salwadorze, Czadzie, Afganistanie i Bośni, gdzie podczas wojny domowej współtworzyła m.in. ośrodek wsparcia dla ofiar gwałtów. W czasach stanu wojennego w Polsce organizowała pomoc dla "Solidarności".
W 1999 roku została odznaczona Orderem Uśmiechu. Zmarła w 2008 roku w Paryżu, w wieku 86 lat.
Autor: tmw / Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24