- Na ten dokument trzeba było sobie jakoś zasłużyć. Instytucje kultury w ostatnich latach wykazały się faktycznie dużą sprawnością - mówił w poranku TVN24 minister kultury, Bogdan Zdrojewski. Premier podpisze dziś Pakt dla Kultury. To umowa społeczna, która zakłada m.in. zwiększenie nakładów na kulturę do co najmniej 1 procenta budżetu państwa.
- Instytucje kultury pokazały, że są faktycznie warte inwestowania, a ludzie kultury na tyle się zmobilizowali, że przekonali nie tylko opinię premiera, ale także opinię publiczną, że kultura się liczy, że w tej kulturze nasze sukcesy są rzeczywiście najwyższej próby - powiedział Zdrojewski i dodał, że "granica oszczędności w tej materii nie może być już przekroczona".
- Wszystkie te instytucje, z których jesteśmy tak dumni, które tworzą nasz zasób narodowy, z których cieszymy się patrząc na te sukcesy, udowadniają swoją siłę, możliwości i budują dobre emocje - mówił minister kultury.
Ile to pieniędzy?
Bogdan Zdrojewski dodał, że obecnie środki na kulturę są powiększone o około 11-12 proc. - Rok 2012 to 290 milionów dodatkowo. Po to, żeby zrealizować jeden procent, będzie potrzeba 455 milionów złotych w latach następnych. Skok w latach 2012-2013 jest uzależniony od możliwości budżetu. Ale wydaje mi się, że w ciągu dwóch lat jesteśmy w stanie uzyskać ten jeden procent - ocenił minister.
Rząd bierze się za kulturę
Premier Donald Tusk ma podpisać Pakt w Muzeum Narodowym w Warszawie. W imieniu strony społecznej swoje podpisy złożą przedstawiciele ruchu Obywatele Kultury, który postuluje zmiany zasad finansowania kultury.
- Zaczęło się od hasła rzuconego na kongresie kultury półtora roku temu: jeden procent na kulturę w budżecie państwa, co najmniej jeden procent. To był początek pospolitego ruszenia - tłumaczy Barbara Stasińska z ruchu Obywatele Kultury.
Tusk pytany w czwartek w Sandomierzu o to, czy podpisze dokument odparł: - W niektórych aspektach, elementach tego paktu czuję się jego - w jakiejś niedużej części oczywiście - współautorem. On ma sens wtedy, kiedy rząd chce uczestniczyć w tym przedsięwzięciu. Zakładam i tak się wstępnie umawialiśmy, że w sobotę moglibyśmy podpisać.
Pieniądze i dostęp do kultury
Pakt dla Kultury to umowa społeczna, w której postuluje się m.in. zwiększenie do co najmniej 1 proc. nakładów na kulturę w budżecie państwa, zapewnienie równego dostępu do dóbr kultury wszystkim obywatelom, przyjęcie nowoczesnej ustawy medialnej gwarantującej realizację misji przez media publiczne, a także powołania Zespołu ds. Paktu dla Kultury złożonego z przedstawicieli administracji rządowej, organizacji społecznych, samorządu i Obywateli Kultury.
Pakt ma charakter otwarty - może do niego przystąpić każdy podmiot uznający postanowienia paktu i działający na rzecz kultury. Pakt przygotowany i negocjowany był przez Obywateli Kultury - nieformalny i dobrowolny ruch obywatelski na rzecz zmiany zasad zarządzania i finansowania kultury. Dążenia ruchu wspiera dziś ok. 90 tys. Polaków: artystów, animatorów kultury, organizacji społecznych, praktyków i teoretyków, jak również przedstawicieli rządu. Są to m.in. minister kultury Bogdan Zdrojewski, Wisława Szymborska, Agnieszka Holland, Krzysztof Penderecki, Jacek Żakowski, Marek Raczkowski.
Źródło: PAP, lex.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 (fot. PAP)