"To prawdziwe bohaterki dnia codziennego, które inspirują jak mało kto" - Martyna Wojciechowska tym wpisem na Instagramie ogłosiła, że dziesięć paraolimpijek z Polski i Ukrainy, które marzą o starcie na przyszłorocznej Paraolimpiadzie w Paryżu, otrzyma stypendia przyznawane przez jej fundację Unaweza w ramach programu Corrine Runs For Good. Lipiec obchodzony jest na świecie jako Miesiąc Dumy z Niepełnosprawności.
Założona przez Martynę Wojciechowską fundacja Unaweza wspiera polskie i ukraińskie paraolimpijki od trzech lat. Do tej pory programami stypendialnymi objęła 30 kobiet. "Prawdziwe bohaterki dnia codziennego, które inspirują do walki i pokazują jak wielkie rzeczy można osiągać mimo przeciwności losu. Nigdy się nie poddają", pisze na Instagramie fundacji autorka "Kobiety na krańcu świata".
ZOBACZ TEŻ: Lipiec Miesiącem Dumy z Niepełnosprawności. "Dlaczego mielibyśmy się wstydzić, ukrywać?"
Wojciechowska wspiera paraolimpijki
W filmie z sesji zdjęciowej do programu Corrine Runs For Good, który Wojciechowska zamieściła na mediach społecznościowych, występują Karolina Pęk (paratenis stołowy), Paulina Przywecka-Puziak (parapodnoszenie ciężarów), Kinga Drożdż (paraszermierka) oraz Oliwia Szmigiel i Daria Bujnicka (parabadminton). Jest też Corinne Klajda, "bez której ten projekt by nie powstał". Jej historię Wojciechowska opisała w swojej książce "Co chcesz powiedzieć światu".
Corrine Klajda pochodzi z Mauritiusa. W 1989 roku, na stypendium naukowym w Chinach poznała Polaka, swojego obecnego męża Marka. Od ponad 20 lat mieszka razem z rodziną w Polsce. Od 2005 roku jest dyrektorką generalną Accord Group Polska, międzynarodowej firmy doradczej specjalizującej się w rekrutacji kadry kierowniczej. "A jednak tydzień przed pięćdziesiątymi urodzinami miała wrażenie, że trafiła na ścianę, czuła, że stanęła w miejscu. Dokładnie tak, jakby przed nią wznosił się mur nie do pokonania"- pisze Wojciechowska w "Co chcesz powiedzieć światu". Klajda w dniu 50. urodzin postanowiła zmienić swoje życie, a jednocześnie zrobić coś dobrego dla innych. Wyznaczyła sobie ambitny cel: start w 4 Deserts Run. To cykl ultramaratonów, które uchodzą za najcięższe na świecie. Odbywają się na czterech pustyniach na czterech kontynentach: na Namib, Atakamie, Gobi i Antarktydzie. Uczestnicy na każdej z nich pokonują w ciągu tygodnia 250 km. W ubiegłym roku Klajda przebiegła już pustynie Atakama i Namib. W czerwcu wzięła udział w biegu na Gobi. Po pierwszym etapie była na 23. miejscu w rankingu kobiet, ale potem musiała zrezygnować ze względów zdrowotnych.
Klajda i Wojciechowska, ambasadorka polskich paraolimpijek, współpracują w ramach programu Corrine Runs For Good - to charytatywna zbiórka dla paraolimpijek prowadzona przez Unawezę. "W swoim życiu mam szczęście - jestem otoczona wspaniałymi ludźmi, którzy wspierają mnie w mojej życiowej drodze. Nadszedł czas, abym ja również mogła wspierać inne osoby spoza kręgu mojej najbliższej rodziny i umożliwiać młodym dziewczętom wspaniałą podróż przez życie", mówiła Klajda Wojciechowskiej. Tegoroczny cel zbiórki, 250 tys. zł, został właśnie osiągnięty.
Lipiec Miesiącem Dumy z Niepełnosprawności
Lipiec od 1990 roku jest obchodzony na świecie jako Miesiąc Dumy z Niepełnosprawności (ang. Disability Pride Month). Światowa Organizacja Zdrowia nazywa osoby z niepełnosprawnościami "największą mniejszością świata" - około 15 proc. światowej populacji żyje z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Miesiąc Dumy z Niepełnosprawności jest obchodzony akurat w lipcu na pamiątkę przyjęcia ustawy o niepełnosprawnych Amerykanach z 26 lipca 1990 roku (American With Disabilities Act, ADA). Zakazywała ona dyskryminacji osób ze względu na ich niepełnosprawność na rynku pracy, w transporcie publicznym czy w dostępie do usług państwowych i samorządowych.
ZOBACZ TEŻ: Świetne polskie seriale na podstawie bestsellerowych kryminałów. Czy będą kolejne sezony?
Źródło: Instagram
Źródło zdjęcia głównego: instagram.com/unaweza.foundation