Amerykański magazyn filmowy "The Hollywood Reporter" opublikował ranking najlepszych zagranicznych szkół filmowych świata. Na drugim miejscu, zaraz za uczelnią z Londynu, znalazła się łódzka Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera, popularnie zwana Filmówką. Polska uczelnia wyprzedziła m.in. słynną, paryską Le Femis i praską FAMU.
W sierpniowym numerze najsłynniejszego amerykańskiego magazynu filmowego "The Hollywood Reporter" ukazał się ranking uczelni filmowych z całego świata: "Study Abroad: The Top 15 International Film Schools". Na drugim miejscu po londyńskiej National Film and Television School znalazła się szkoła filmowa w Łodzi. PWSFTViT wyprzedziła m.in. takie giganty jak paryską Le Femis i praską FAMU, której absolwentką jest m.in. polska reżyser Agnieszka Holland.
"PWSFTviT, założona w 1948 r., wykształciła panteon wielkich ludzi kina, wśród których jest zdobywca Oskara Roman Polański" - pisze m.in. w swoim artykule "The Hollywood Reporter". -Tym, co wyróżnia naszą szkołę spośród innych, jest możliwość pracy na profesjonalnej taśmie filmowej 35 mm - mówi w rozmowie z amerykańskim magazynem Krzysztof Brzezowski, pełnomocnik rektora ds. promocji i współpracy zagranicznej uczelni. - Co roku w Zakładzie Produkcji Filmów Szkolnych powstaje ponad 300 filmów studenckich, z czego połowa realizowana jest na taśmie 35 mm. W programie nauczania od zawsze kładzie się nacisk na stronę praktyczną. Nasi polscy i zagraniczni studenci uczą się od absolwentów szkoły, którzy po sukcesach zawodowych wracają do nas i pracują jako wykładowcy w twórczej atmosferze - dodaje.
Za Londynem, przed Paryżem
Jak podkreśla "The Hollywood Reporter", z łódzkiej uczelni wyszli tacy mistrzowie kina, jak Jerzy Skolimowski, Krzysztof Zanussi, Zbigniew Rybczyński, Krzysztof Kieślowski, Adam Holender, Witold Sobociński, Sławomir Idziak, Paweł Edelman - laureaci Oscarów i nagród na Festiwalach w Cannes, Berlinie oraz Wenecji. Wszyscy oni sa dobrze znani amerykańskim kinomanom.
Miejsce pierwsze w rankingu przypadło brytyjskiej National Film and Television School, mieszczącej się pod Londynem. Wielu jej absolwentów na stałe pracuje w Hollywood, co zapewne miało wpływ na zwycięstwo w rankingu. Jej dyrektorem jest Nik Powel, jeden z najbardziej znanych anglojęzycznych producentów, twórca takich hitów jak m.in. "Mona Lisa" czy "Gra pozorów”.
Na miejscu trzecim, tuż za polską uczelnią, znalazła się słynna paryska La Femis, alma mater takich sław jak wielki Louis Malle czy współczesny nam Francois Ozon.
Łyk historii
Łódzka Filmówka, powstała w 1958 r. w wyniku połączenia dwóch łódzkich uczelni – Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej i Państwowej Wyższej Szkoły Aktorskiej.
Po scaleniu obu szkół w 1958 rozpoczął się najświetniejszy okres jej działalności. Łódzka Filmówka stała się czymś w rodzaju laboratorium sztuki nowoczesnej, w której - wokół działalności związanej bezpośrednio z filmem i teatrem - rozwijały się także muzyka, literatura i malarstwo. Było tak w np. w przypadku dwóch studentów wydziału operatorskiego (Jerzy Matuszkiewicz, Witold Sobociński), którzy byli jednocześnie jednymi z pierwszych muzyków jazzowych w Polsce.
Do legendy tego okresu przeszły burzliwe dyskusje artystyczno-światopoglądowe, organizowane w czasie przerw między zajęciami na słynnych schodach pałacyku Kona. Wokół Romana Polańskiego, który od 1956 zaczął studia na wydziale reżyserskim, skupiła się nieformalna grupa muzyków, aktorów i operatorów, z których wielu zrobiło kariery za granicą.
Sukcesy tego okresu wynikają niewątpliwie z atmosfery i programu nauczania stworzonego przez rektora szkoły Jerzego Toeplitza. Okres ten zakończył się w 1968 r., gdy na skutek perturbacji politycznych Jerzy Toeplitz utracił stanowisko rektora uczelni, a z nim odeszła większość najwybitniejszych wykładowców. Po 1970 r. szkoła odzyskała jednak swój charakter, głównie dzięki kolejnemu rektorowi wybitnemu reżyserowi Wojciechowi Hasowi.
W latach 70. uczelnię ukończyła cała plejada aktorów, reżyserów i operatorów, którzy do dzisiaj są aktywni w filmie, telewizji i teatrze w Polsce i za granicą. Absolwenci Filmówki otrzymali prestiżowe polskie i zagraniczne nagrody filmowe - m.in. Zbigniew Rybczyński (Oscar 1982), Roman Polański (Oscar 2002 i Złota Palma 2002 w Cannes), Krzysztof Zanussi (Złoty Lew w Wenecji i Złote Lwy), Krzysztof Kieślowski (Europejska Nagroda Filmowa 1988 i Złoty Lew), Andrzej Wajda (Oskar 2000 i Złota Palma 1981).
Szkoła filmowa w Łodzi to jedna z najstarszych uczelni filmowych na świecie.
Autor: Justyna Kobus/kka / Źródło: "The Hollywood Reporter",tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe