Powieść "Księgi Jakubowe" Olgi Tokarczuk w tłumaczeniu Jennifer Croft cieszy się ogromną popularnością w Stanach Zjednoczonych, gdzie ukazała się 1 lutego. Książka znalazła się na 10. miejscu listy bestsellerów "New York Timesa" oraz na piątym miejscu zestawienia amerykańskich księgarni niezależnych - o czym poinformowała Fundacja Olgi Tokarczuk.
"Księgi Jakubowe" Olgi Tokarczuk ukazały się w Polsce w 2014 roku, zdobywając w kolejnym Nagrodę Literacką Nike oraz nagrodę publiczności tego plebiscytu.
Końcem 2021 roku "Księgi Jakubowe" w tłumaczeniu Jennifer Croft ukazały się w Wielkiej Brytanii, a 1 lutego 2022 roku a w Stanach Zjednoczonych. Fundacja Olgi Tokarczuk poinformowała o sukcesie amerykańskiego wydania książki. "Wybaczcie, ale takimi informacjami musimy się z Wami dzielić" - napisano w informacji, opublikowanej w portalach społecznościowych.
"'Księgi Jakubowe' po 10 dniach od premiery na 10. miejscu listy bestsellerów The New York Times i na 5. wedle zestawienia amerykańskich księgarni niezależnych" - podano.
To kolejny międzynarodowy sukces polskiej pisarki, której twórczość została uhonorowana w 2019 roku Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018. Krytycy literaccy zwracają uwagę nie tylko na kunszt "Ksiąg Jakubowych", ale również na wybitne tłumaczenie na język angielski autorstwa Jennifer Croft.
W uzasadnieniu decyzji zwrócono uwagę, że "Księgi Jakubowe" są "opus magnum" w twórczości Polki . "Pisarka poświęciła kilka lat na szukanie informacji o bohaterze - charyzmatycznym przywódcy XVIII-wiecznej sekty, uważanym przez współwyznawców za Mesjasza. Był kabalistą, poszukiwaczem wartości duchowych, próbującym zjednoczyć żydów, chrześcijan i muzułmanów. To fascynujące, jak Tokarczuk pozwala czytelnikom zajrzeć w umysły postaci, aby stworzyć portret swojego bohatera, który przedstawiany jest z perspektywy innych postaci. To był człowiek o wielu twarzach: mistyk, buntownik, ale też manipulator. (...) Powieść Tokarczuk przedstawia nie tylko tajemnicze życie Jakuba Franka, ale daje też bogatą panoramę niemal zapomnianego rozdziału historii Europy" - stwierdzono wówczas.
W 2018 roku Tokarczuk i Croft nagrodzone zostały Międzynarodową Nagrodą Bookera za powieść "Bieguni". Tokarczuk została pierwszą pisarką z Polski, docenioną jedną z najważniejszych nagród literackich świata. Odbierając nagrodę, noblistka w krótkim wystąpieniu w szczególnych słowach podziękowała Croft, podkreślając, że "jest niesamowite móc pracować razem i znaleźć kogoś, kto okazuje takie oddanie i z taką determinacją szuka wydawców".
Tylko do 2020 roku - według informacji Instytutu Książki - na świecie ukazało się ponad 200 tłumaczeń książek Tokarczuk. Jej twórczość ukazała się w 37 językach, w tym w tych najczęściej używanych: angielskim, arabskim, francuskim, hindi, hiszpańskim, chińskim, japońskim, niemieckim, portugalskim, perskim i rosyjskim.
Źródło: tvn24.pl