"Wall Street Journal" zaliczył "The Auschwitz Volunteer: Beyond Bravery" Witolda Pileckiego do pięciu najlepszych publikacji poświęconych tajnym misjom wojennym. Podkreśla, że pośmiertnie wydany raport Polaka jest jednym z pierwszych odsłaniających "okropności wojny".
Gazeta zwraca uwagę na niemal niewyobrażalnie brawurową misję Pileckiego. Jak dodaje, w roku 1940 roku celowo dał się złapać nazistom i przewieźć do Auschwitz, aby stworzyć tam grupę oporu i zgromadzić informacje o obozie dla wywiadu.
Bohaterskie poświęcenie Polaka
Wydawany w Nowym Jorku dziennik przypomina, że Polak od razu padł ofiarą brutalności hitlerowców. Tuż po tym, jak trafił do Auschwitz, został pobity ciężkim drągiem w głowę i stracił dwa zęby, bo wbrew poleceniom nieprawidłowo trzymał numer obozowy. "Ten pośmiertnie opublikowany raport, a także inne przemycone przez Pileckiego przed jego zuchwałą ucieczką, były jednymi z pierwszych odsłaniających okropności 'ostatecznego rozwiązania'” – akcentuje "Wall Street Journal". Na pierwszym miejscu swej listy gazeta umieszcza ogłoszoną w roku 1960 książkę "Seven Men at Daybreak" Alan Burgessa.
Na kolejnych wymienia: raport Pileckiego wydany przez Aquila Polonica Publishing w Los Angeles, "Operation Mincemeat" Bena Macintyre, "At Dawn We Slept" Gordona W. Prange oraz "Ghost Soldiers" Hamptona Sidesa.
Książka Polaka spotkała się w mediach amerykańskich z entuzjastycznym przyjęciem. "New York Times” zaliczył ją do polecanych przez redaktorów (Editors 'Choice) i określił jako dokument historyczny największej wagi. Pileckiego portretował jako jednego z największych bohaterów XX wieku.
Autor: tmw/ja / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: materialy prasowe