Jarosław Modzelewski, współtwórca słynnej Gruppy, należy do czołówki polskiego malarstwa ostatnich dekad. W warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski otwarta została pierwsza retrospektywna wystawa jego twórczości.
"Kraj nad Wisłą" to pierwsza tak duża wystawa prac Jarosława Modzelewskiego, jednego z czołowych przedstawicieli polskiego neoekspresjonizmu. Ekspozycja przygotowana została w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. "Kraj nad Wisłą" została tak zaprojektowana, że przestrzeń tworzy nawiązanie do Rodła - symbolu wymyślonego przez Związek Polaków w Niemczech na początku lat 30. ubiegłego wieku - który Modzelewski wykorzystał w jednym ze swoich obrazów. Kształt tego symbolu nawiązuje do kształtu przebiegu Wisły na mapie Polski wraz z zaznaczonym Krakowem.
To właśnie Wisła z obrazu "Bez tytuły [Rodło]" z 1980 roku, w którym symbol się pojawia, stanowi spoiwo łączące różne tematy i nurty w twórczości artysty, laureata między innymi Paszportu "Polityki" z 1998 roku.
Kim jest Jarosław Modzelewski?
Artysta urodził się w 1955 roku w Warszawie. Dyplom z malarstwa uzyskał w 1980 roku na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Stefana Gierowskiego. Był współtwórcą słynnej Gruppy - kolektywu artystycznego działającego w latach 1982-92. Do 2020 roku prowadził jedną z pracowni malarstwa na warszawskiej ASP.
W 2004 roku uhonorowany został Nagrodą im. Jana Cybisa, a dziesięć lat później doceniony Nagrodą im. Kazimierza Ostrowskiego. Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą, a także w zbiorach publicznych, między innymi w muzeach narodowych w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Narodowej Galerii Sztuki Zachęta i Muzeum Sztuki w Łodzi.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: CSW Zamek Ujazdowski