Kariera barwniejsza niż film

Aktualizacja:
 
W słynnej scenie "Chinatown" Polański rozciął Nicholsonowi noskadr z filmu

Cztery nominacje i jeden Oscar, Złota Palma, nagrody BAFTA, Cezary, Niedźwiedzie - to perły w koronie niezliczonej ilości nagród, jakie Roman Polański dostał w czasie swojej ponad 50-letniej kariery filmowca. Przypominamy najważniejsze filmy w dorobku tego najbardziej utytułowanego polskiego reżysera.

Filmowy świat usłyszał o Romanie Polańskim już na początku jego kariery. W 1958 roku etiuda "Dwaj ludzie z szafą" zrealizowana w łódzkiej filmówce zdobywa trzecią nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Filmów Eksperymentalnych w Brukseli (warto dodać, że Grand Prix festiwalu zdobyła wtedy polska animacja "Dom" Jana Lenicy i Waleriana Borowczyka), a potem kolejne laury m.in. w San Francisco i Oberhausen. I choć tym artystycznym obrazem, nawiązującym formalnie do dokonań małżeństwa Themersonów, Polański dał się poznać jako oryginalny twórca kina autorskiego, to sławę zdobędzie dzięki swoim głośnym produkcjom pełnometrażowym. I już niedługo.

"Nóż" otwiera przed nim świat

W 1962 na ekrany kin trafia "Nóż w wodzie" i z miejsca przynosi reżyserowi rozgłos. Jeszcze w tym roku Polański dostaje nagrodę FIPRESCI na festiwalu filmowym w Wenecji, a dwa lata później zostaje nominowany do Oscara. "Nóż..." otwiera przed Polańskim drzwi do światowej ekstraklasy, a on natychmiast przez nie przechodzi i wyjeżdża z Polski.

W latach 1965-66 Polański w Wielkiej Brytanii realizuje kolejne dwa ważne filmy - "Wstręt" i w "Matni". Te przynoszą mu między innymi berlińskie Srebrnego i Złotego Niedźwiedzia. Dzięki tym produkcjom o Polańskiego zaczyna się upominać Hollywood.

 
"Dziecko Rosemary" 

Roman jedzie do Hollywood

W Fabryce Snów polski reżyser kręci szaloną komedię "Nieustraszeni pogromcy wampirów". Poznaje wtedy Sharon Tate, która gra jedną z głównych ról (obok samego Polańskiego) w filmie, a potem w życiu reżysera. W 1968 roku pobierają się.

W tym samym roku do kin wchodzi pierwszy z amerykańskich filmów Polańskiego, który odniesie spektakularny sukces na całym świecie. "Dziecko Rosemary" z brawurową rolą Mii Farrow wchodzi do kanonu światowego kina, a Polańskiemu przynosi kolejną nominację do Oscara, tym razem za scenariusz. Pasmo zawodowych sukcesów brutalnie przecina wstrząsająca tragedia.

Rozpacz

9 sierpnia 1969 roku pod dom Polańskiego i Tate podjeżdżają Susan Atkins, Patricia Krenwinkel, Linda Kasabian i Charles Watson. Na polecenie Charlesa Mansona wdzierają się do domu i mordują Sharon Tate będącą w zaawansowanej ciąży. Giną wtedy również jej i Polańskiego przyjaciele Abigail Folger, Jay Sebring i Wojciech Frykowski. Reżyser popada w rozpacz.

Uporać się z tragedią pozwala Polańskiemu kino. W "Tragedii Makbeta" z 1971 roku reżyser rozprawia się ze swoimi demonami, rok później kręci zwariowane "Co?", a w 1974 wraca na szczyt.

 
"Gorzkie gody" 

Najpiękniejsze kazirodztwo w historii

W "Chinatown", historii korupcji, przemocy i kazirodztwa - spotykają się dwie z najbardziej wyrazistych postaci w historii Hollywood. Dzięki mistrzowskiej grze Jacka Nicholsona i doskonałej reżyserii Polańskiego, film zostaje uznany za jedno z najwspanialszych dzieł w historii kina. Zdobywa 11 nominacji do Oscara, ale zostaje największym przegranym gali w 1975 roku. Choć nominowani byli tak Polański, jak i Nicholson oraz odtwórczyni głównej roli kobiecej Faye Dunaway, to statuetkę Złotego Rycerza odbiera jedynie Robert Towne za najlepszy scenariusz oryginalny.

Kolejnym wielki sukces w filmografii Polańskiego przychodzi w 1979 roku wraz z kostiumowym melodramatem "Tess". Polański ponownie jest nominowany do Oscara i po raz kolejny musi obejść się smakiem. Na pocieszenie, nagrody akademii wędrują do ekipy "Tess" za zdjęcia, scenografię, i kostiumy. Porażka na oscarowej gali musiała reżysera dotknąć mocno, bo nadchodzące lata będą dla niego najgorsze w karierze.

Chude lata

W latach 80. o Polańskim prawie nie słychać. Do lepszej formy wraca w końcu tej dekady, kiedy do działania mobilizuje go kolejna kobieta jego życia, Emmanuelle Seigner. W 1988 roku Polański reżyseruje słynny "Frantic", w którym Seigner gra u boku Harrisona Forda. Cztery lata później o Polańskim znowu jest głośno za sprawą kontrowersyjnych "Gorzkich godów", w których ponownie lśni żona reżysera. Sama postać Polańskiego po tej produkcji jednak ponownie gaśnie.

 
"Pianista" / Syrena EG 

Wygrał sobie Oscara

Paradoksalnie największy sukces Romana Polańskiego przychodzi, kiedy niewielu spodziewało się już po nim arcydzieła. "Pianista" z 2002 roku to symboliczny powrót reżysera do Polski. Obsadzony w roli Władysława Szpilmana Adrien Brody mistrzowsko odgrywa rolę polskiego Żyda, cudem przeżywającego gehennę II wojny światowej. W scenach przedstawiających życie Szpilmana w warszawskim getcie trudno nie doszukiwać się postaci 18-letniego Polańskiego zamknięte w getcie w Krakowie. Za reżyserię "Pianisty" reżyser otrzymuje upragnionego Oscara, a oprócz niego w Kodak Theatre uhonorowany zostaje Brody i scenarzysta Ronald Harwood.

Ostatnie lata kariery Romana Polańskiego były mniej owocne. "Oliver Twist" z 2005 roku nie zdobył wielkiego uznania. W 2010 roku ukazać miał się najnowszy film reżysera, znajdujący się już w fazie post-produkcji "The Ghost".

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: kadr z filmu

Pozostałe wiadomości

W niedzielę odbyły się przedterminowe wybory do niemieckiego Bundestagu. Pod wieloma względami są historyczne. Ich zwycięzcą został konserwatywny blok CDU/CSU. Lider ugrupowania Friedrich Merz pretenduje do stanowiska kanclerza federalnego. Wyniki wskazują na najwyższą od kilkudziesięciu lat frekwencję, na sukces skrajnie prawicowej Alternatywy dla Niemiec AfD i najsłabszy w powojennych Niemczech wynik socjaldemokratów. Oto co warto wiedzieć po wyborach w Niemczech.

Pod wieloma względami historyczne. Co warto wiedzieć po wyborach w Niemczech

Pod wieloma względami historyczne. Co warto wiedzieć po wyborach w Niemczech

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W poniedziałek rano w Alejach Jerozolimskich zderzyło się siedem samochodów osobowych. Nie ma osób poszkodowanych. Są spore utrudnienia w kierunku wyjazdu z Warszawy.

Karambol w Alejach Jerozolimskich

Karambol w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt24
Tysiące alarmów, miasta obrócone w ruinę, setki zabitych dzieci. Skala rosyjskiej agresji  

Tysiące alarmów, miasta obrócone w ruinę, setki zabitych dzieci. Skala rosyjskiej agresji  

Źródło:
tvn24.pl
Premium

To było okropne. Był w najgorszym stanie, w jakim go kiedykolwiek widziałem - mówił były asystent księcia Williama Jason Knauf. W zeszłym roku podano do wiadomości publicznej, że z chorobą nowotworową zmagają się żona księcia Walii, księżna Kate i jego ojciec, król Karol III.

Były asystent księcia Williama: nigdy nie widziałem go w gorszym stanie

Były asystent księcia Williama: nigdy nie widziałem go w gorszym stanie

Źródło:
BBC

Czy na pewno otoczenie prezydenta postawiło we właściwej sytuacji głowę państwa, wysyłając go na tego rodzaju spotkanie? - pytał w programie "W kuluarach" dziennikarz "Faktów" TVN Piotr Kraśko, odnosząc się do rozmowy Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem na marginesie prawicowej konferencji. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska przekazała, że Pałac Prezydencki dwukrotnie przez ostatnie pół roku starał się o doprowadzenie do rozmowy obu przywódców. Duda miał jednak warunek, by doszło do niej w Białym Domu lub rezydencji Trumpa. Dodała, że po informacji o planowanej wizycie Emmanuela Macrona w Waszyngtonie w poniedziałek, "ktoś przekonał prezydenta, że to on powinien być pierwszy".

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Źródło:
TVN24

Jedną rzecz chcemy zrobić. Chcemy pokazać polskiemu społeczeństwu, ale też polskim przedsiębiorcom, których jest ponad trzy miliony w naszym kraju, że potrafimy zorganizować w sposób absolutnie profesjonalny coś, co do tej pory nie udało nikomu. Dlaczego? Trudno by urzędnicy deregurowali sami siebie - powiedział Rafał Brzoska, prezes InPostu, szef zespołu do spraw deregulacji, w programie "Rozmowa Piaseckiego" w TVN24.

Rafał Brzoska o deregulacji: chcemy zrobić jedną rzecz

Rafał Brzoska o deregulacji: chcemy zrobić jedną rzecz

Źródło:
tvn24.pl

W Niemczech odbyły się przedterminowe wybory do Bundestagu. W poniedziałek mijają trzy lata od rosyjskiego ataku na Ukrainę. Prezydent Wołodymyr Zełenski deklaruje, że "jest gotowy odejść" dla pokoju w Ukrainie lub przyjęcia jej do NATO. Stan papieża Franciszka nadal jest krytyczny. Donald Trump chwali Andrzeja Dudę po ich spotkaniu. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć 24 lutego.

Trzy lata wojny, deklaracja Zełenskiego, Niemcy wybrali, stan papieża

Trzy lata wojny, deklaracja Zełenskiego, Niemcy wybrali, stan papieża

Źródło:
tvn24.pl

Samolot z Nowego Jorku do Nowego Delhi wylądował na lotnisku w Rzymie z powodu alarmu bombowego. Po kilku godzinach sprawdzania maszyny stwierdzono, że alarm był fałszywy. Na pokładzie samolotu było 199 osób.

Alarm na pokładzie i awaryjne lądowanie

Alarm na pokładzie i awaryjne lądowanie

Źródło:
PAP

Papież Franciszek pozostaje w stanie krytycznym - poinformował Watykan. Papież jest w szpitalu od 14 lutego. Trafił tam z powodu problemów z oddechem.

Papież wciąż w stanie krytycznym

Papież wciąż w stanie krytycznym

Źródło:
Reuters, TVN24, PAP

W Regułach pod Warszawą doszło do zderzenia pociągu Warszawskiej Kolei Dojazdowej z samochodem osobowym.

Samochód wjechał pod pociąg WKD

Samochód wjechał pod pociąg WKD

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przywódca niemieckiej FDP Christian Lindner ogłosił zakończenie kariery politycznej. "Teraz wycofuję się z aktywnej polityki" - poinformował Lindner po tym, jak jego partia - według wstępnych wyników - nie przekroczyła pięcioprocentowego progu w niedzielnych wyborach do Bundestagu.

"Porażka". Były minister wycofuje się z polityki

"Porażka". Były minister wycofuje się z polityki

Źródło:
PAP

Na okupowanym Zachodnim Brzegu od ponad miesiąca trwa intensywna operacja antyterrorystyczna Izraela. Minister obrony Israel Kac ogłosił w niedzielę, że z objętych działaniami terenów przesiedlono już 40 tysięcy Palestyńczyków. Armia potwierdziła, że po raz pierwszy od 2002 roku skierowała tam czołgi.

Po ponad dwudziestu latach znowu wjechały czołgi

Po ponad dwudziestu latach znowu wjechały czołgi

Źródło:
PAP

Dziś mijają trzy lata od rozpoczęcia inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. W trzecią rocznicę agresji w Kijowie odbędzie się wspólne posiedzenie kolegium komisarzy europejskich z ukraińskim rządem pod przewodnictwem przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen i prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

"Stawką jest nie tylko los Ukrainy". Von der Leyen i Costa są już w Kijowie

"Stawką jest nie tylko los Ukrainy". Von der Leyen i Costa są już w Kijowie

Źródło:
PAP

Dokładnie dziś mijają trzy lata od ataku rosyjskich wojsk na Ukrainę. Od początku wojny zginęło niemal 15 tysięcy cywilów, a prawie siedem milionów Ukraińców zostało zmuszonych do opuszczenia swojego kraju. Prezydent Wołodymyr Zełenski deklaruje, że jest gotowy ustąpić ze stanowiska, jeśli to zagwarantuje Ukrainie pokój albo członkostwo w NATO.

Trzecią rocznicę wojny poprzedził brutalny atak

Trzecią rocznicę wojny poprzedził brutalny atak

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Senator Marek Borowski stwierdził w "Faktach po Faktach" w niedzielę, że spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem w sobotę "trochę nie wyszło". Zaznaczył jednak, że takie próby trzeba podejmować.

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

Źródło:
TVN24

Poparcie Elona Muska dla skrajnie prawicowej partii AfD w Niemczech nie jest tajemnicą. Sam przyznawał jednak, że do pewnego czasu nie znał w pełni tej formacji. Według mediów zmieniło się to, po tym jak zaczął wchodzić w interakcje z niemiecką prawicową influencerką i aktywistką Naomi Seibt. 24-latka mówiła w wywiadzie dla Reutersa, że miliarder i współpracownik Donalda Trumpa napisał do niej w czerwcu, chcąc dowiedzieć się więcej o partii. - Wyjaśniłam mu, że AfD nie jest podobna do ideologii nazistowskiej ani Hitlera - powiedziała Seibt. Media wyliczają, że przez ostatnie miesiące wielokrotnie reagowali wzajemnie na swoje treści w serwisie X.

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

Źródło:
Reuters, The Guardian, PAP, The Independent

Bardzo dobre, doskonałe - tak określił spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą Donald Trump. Dodał, że "to fantastyczny facet", a "Polska to wspaniały przyjaciel". Ich rozmowa trwała około 10 minut i odbyła się w sobotę na marginesie konferencji konserwatystów pod Waszyngtonem.

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

Źródło:
tvn24.pl

Jestem gotowy odejść ze stanowiska prezydenta, jeśli przyniesie to pokój w Ukrainie lub doprowadzi do przyjęcia jej do NATO - powiedział w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski. Odniósł się również do udziału prezydenta USA Donalda Trumpa w negocjacjach pokojowych z Rosją.

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

Źródło:
Reuters, PAP

Skrajnie prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec (AfD), według wstępnych wyników, uzyskała w niedzielnych wyborach do Bundestagu wynik 20,8 procent. To najlepszy rezultat tego ugrupowania w historii. - Nasza ręka będzie zawsze wyciągnięta do wspólnego utworzenia rządu - mówiła po ogłoszeniu wyników liderka partii Alice Weidel. Wybory, według tych wstępnych danych, wygrał chadecki blok CDU/CSU, ale będzie musiał szukać koalicjantów. Przed wyborami główne niemieckie ugrupowania odżegnywały się od pomysłów utworzenia rządu z AfD.

AfD z najlepszym wynikiem w historii

AfD z najlepszym wynikiem w historii

Źródło:
Reuters, PAP

Drogowcy z powiatu radomskiego w ostatnich tygodniach zebrali blisko 200 starych opon porzuconych w rowach wzdłuż dróg powiatowych. Podejrzewają, że prawdopodobnie pozbywają się ich w ten sposób zakłady wulkanizacyjne lub przedsiębiorcy, chcący uniknąć kosztów utylizacji.

Setki opon przy drogach powiatowych. Drogowcy zapowiadają użycie fotopułapek i dronów

Setki opon przy drogach powiatowych. Drogowcy zapowiadają użycie fotopułapek i dronów

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W jednym z tuneli w Bostonie doszło do bardzo poważnej sytuacji. Ze stropu oderwał się osłabiony przez zmiany pogody duży kawał betonu.

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Źródło:
CNN, cbsnews.com

Kobieta jest w ósmym miesiącu ciąży, ale nie chciała korzystać z noclegowni, bo musiałaby się rozdzielić ze swoim mężem. Dlatego rozbili namiot w jednym z łódzkich parków. Tam mieszkali, nawet podczas mrozów. Dzięki strażnikom miejskim, urzędnikom i wolontariuszom mają już dach nad głową.

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Źródło:
tvn24.pl

Trzeba było wyciąć 29 klonów i topoli rosnących wzdłuż drogi powiatowej w Kisielicach (Warmińsko-Mazurskie). Ktoś podciął drzewa w taki sposób, że mogły przewrócić się na jezdnię. Policja szuka sprawcy. 

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Źródło:
PAP

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News

Nadchodzące dni przyniosą przewagę chmur, choć niewykluczone są miejscowe przejaśnienia lub rozpogodzenia. Lokalnie będą pojawiać się mgły ograniczające widzialność. Będzie cieplej.

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Źródło:
tvnmeteo.pl