Kariera barwniejsza niż film

 
W słynnej scenie "Chinatown" Polański rozciął Nicholsonowi nos
Źródło: kadr z filmu

Cztery nominacje i jeden Oscar, Złota Palma, nagrody BAFTA, Cezary, Niedźwiedzie - to perły w koronie niezliczonej ilości nagród, jakie Roman Polański dostał w czasie swojej ponad 50-letniej kariery filmowca. Przypominamy najważniejsze filmy w dorobku tego najbardziej utytułowanego polskiego reżysera.

Filmowy świat usłyszał o Romanie Polańskim już na początku jego kariery. W 1958 roku etiuda "Dwaj ludzie z szafą" zrealizowana w łódzkiej filmówce zdobywa trzecią nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Filmów Eksperymentalnych w Brukseli (warto dodać, że Grand Prix festiwalu zdobyła wtedy polska animacja "Dom" Jana Lenicy i Waleriana Borowczyka), a potem kolejne laury m.in. w San Francisco i Oberhausen. I choć tym artystycznym obrazem, nawiązującym formalnie do dokonań małżeństwa Themersonów, Polański dał się poznać jako oryginalny twórca kina autorskiego, to sławę zdobędzie dzięki swoim głośnym produkcjom pełnometrażowym. I już niedługo.

"Nóż" otwiera przed nim świat

W 1962 na ekrany kin trafia "Nóż w wodzie" i z miejsca przynosi reżyserowi rozgłos. Jeszcze w tym roku Polański dostaje nagrodę FIPRESCI na festiwalu filmowym w Wenecji, a dwa lata później zostaje nominowany do Oscara. "Nóż..." otwiera przed Polańskim drzwi do światowej ekstraklasy, a on natychmiast przez nie przechodzi i wyjeżdża z Polski.

W latach 1965-66 Polański w Wielkiej Brytanii realizuje kolejne dwa ważne filmy - "Wstręt" i w "Matni". Te przynoszą mu między innymi berlińskie Srebrnego i Złotego Niedźwiedzia. Dzięki tym produkcjom o Polańskiego zaczyna się upominać Hollywood.

"Dziecko Rosemary"
"Dziecko Rosemary"

Roman jedzie do Hollywood

W Fabryce Snów polski reżyser kręci szaloną komedię "Nieustraszeni pogromcy wampirów". Poznaje wtedy Sharon Tate, która gra jedną z głównych ról (obok samego Polańskiego) w filmie, a potem w życiu reżysera. W 1968 roku pobierają się.

W tym samym roku do kin wchodzi pierwszy z amerykańskich filmów Polańskiego, który odniesie spektakularny sukces na całym świecie. "Dziecko Rosemary" z brawurową rolą Mii Farrow wchodzi do kanonu światowego kina, a Polańskiemu przynosi kolejną nominację do Oscara, tym razem za scenariusz. Pasmo zawodowych sukcesów brutalnie przecina wstrząsająca tragedia.

Rozpacz

9 sierpnia 1969 roku pod dom Polańskiego i Tate podjeżdżają Susan Atkins, Patricia Krenwinkel, Linda Kasabian i Charles Watson. Na polecenie Charlesa Mansona wdzierają się do domu i mordują Sharon Tate będącą w zaawansowanej ciąży. Giną wtedy również jej i Polańskiego przyjaciele Abigail Folger, Jay Sebring i Wojciech Frykowski. Reżyser popada w rozpacz.

Uporać się z tragedią pozwala Polańskiemu kino. W "Tragedii Makbeta" z 1971 roku reżyser rozprawia się ze swoimi demonami, rok później kręci zwariowane "Co?", a w 1974 wraca na szczyt.

"Gorzkie gody"
"Gorzkie gody"

Najpiękniejsze kazirodztwo w historii

W "Chinatown", historii korupcji, przemocy i kazirodztwa - spotykają się dwie z najbardziej wyrazistych postaci w historii Hollywood. Dzięki mistrzowskiej grze Jacka Nicholsona i doskonałej reżyserii Polańskiego, film zostaje uznany za jedno z najwspanialszych dzieł w historii kina. Zdobywa 11 nominacji do Oscara, ale zostaje największym przegranym gali w 1975 roku. Choć nominowani byli tak Polański, jak i Nicholson oraz odtwórczyni głównej roli kobiecej Faye Dunaway, to statuetkę Złotego Rycerza odbiera jedynie Robert Towne za najlepszy scenariusz oryginalny.

Kolejnym wielki sukces w filmografii Polańskiego przychodzi w 1979 roku wraz z kostiumowym melodramatem "Tess". Polański ponownie jest nominowany do Oscara i po raz kolejny musi obejść się smakiem. Na pocieszenie, nagrody akademii wędrują do ekipy "Tess" za zdjęcia, scenografię, i kostiumy. Porażka na oscarowej gali musiała reżysera dotknąć mocno, bo nadchodzące lata będą dla niego najgorsze w karierze.

Chude lata

W latach 80. o Polańskim prawie nie słychać. Do lepszej formy wraca w końcu tej dekady, kiedy do działania mobilizuje go kolejna kobieta jego życia, Emmanuelle Seigner. W 1988 roku Polański reżyseruje słynny "Frantic", w którym Seigner gra u boku Harrisona Forda. Cztery lata później o Polańskim znowu jest głośno za sprawą kontrowersyjnych "Gorzkich godów", w których ponownie lśni żona reżysera. Sama postać Polańskiego po tej produkcji jednak ponownie gaśnie.

"Pianista" / Syrena EG
"Pianista" / Syrena EG

Wygrał sobie Oscara

Paradoksalnie największy sukces Romana Polańskiego przychodzi, kiedy niewielu spodziewało się już po nim arcydzieła. "Pianista" z 2002 roku to symboliczny powrót reżysera do Polski. Obsadzony w roli Władysława Szpilmana Adrien Brody mistrzowsko odgrywa rolę polskiego Żyda, cudem przeżywającego gehennę II wojny światowej. W scenach przedstawiających życie Szpilmana w warszawskim getcie trudno nie doszukiwać się postaci 18-letniego Polańskiego zamknięte w getcie w Krakowie. Za reżyserię "Pianisty" reżyser otrzymuje upragnionego Oscara, a oprócz niego w Kodak Theatre uhonorowany zostaje Brody i scenarzysta Ronald Harwood.

Ostatnie lata kariery Romana Polańskiego były mniej owocne. "Oliver Twist" z 2005 roku nie zdobył wielkiego uznania. W 2010 roku ukazać miał się najnowszy film reżysera, znajdujący się już w fazie post-produkcji "The Ghost".

Źródło: tvn24.pl

Czytaj także: