Czy Władysław Sikorski zginął w katastrofie samolotu? Czy może został zamordowany? Na te pytania stara się odpowiedzieć film i serial „Generał: zamach na Gibraltarze”.
Dwa ostatnie odcinki TVN pokaże w poniedziałek i we wtorek o 20:50. Premiera telewizyjna filmu odbędzie się w środę o 20:50
Według oficjalnej, głoszonej przez lata wersji, generał Sikorski zginął w katastrofie lotniczej lecąc w 1943 roku z Gibraltaru do Londynu. Film fabularny oraz telewizyjny serial dokumentalno – fabularny obalają tę wersję. Akcja serialu toczy się w Londynie, w Egipcie i na Gibraltarze. Wszędzie tam, gdzie generał Sikorski wraz ze swoją ekipą w ostatnich miesiącach swojego życia pełnił misję Naczelnego Wodza.
Fabuła i dokument
Serial ma 4 odcinki, po 50 minut każdy, i łączy dwie formy: fabularną i dokumentalną. W części fabularnej grają ci sami aktorzy, którzy wystąpili w wersji kinowej filmu, m.in.: Krzysztof Pieczyński, Kamilla Baar, Tomasz Sobczak, Marieta Żukowska.
Każdy z czterech odcinków opowiadany jest przez pryzmat jednej postaci. Szerzej niż film przedstawia losy córki Sikorskiego – Zofii, której życie i śmierć ciągle owiane są tajemnicą. Przybliża sylwetkę Edwarda Prchala, zaufanego pilota Sikorskiego, jedynego człowieka, który przeżył wypadek samolotu oraz porucznika Ludwika Łubieńskiego, podwójnego agenta, przez lata uważanego za jedynego świadka tamtych wydarzeń. Czwartym bohaterem jest kurier Jan Gralewski, człowiek, którego oskarżono o udział w zamachu. Jego losy historyk i współtwórca filmu Dariusz Baliszewski przeanalizował dzięki listom, które kurier przez całą swoją misję wysyłał do ukochanej żony.
Historyk kontra dziennikarz
Część dokumentalna ma dwóch prowadzących: historyka Dariusza Baliszewskiego i dziennikarza, dyrektora programowego TVN, Edwarda Miszczaka. Pomiędzy nimi toczy się dyskusja. Baliszewski przedstawia swoją wersję wydarzeń gibraltarskich, pokazuje zgromadzone przez lata dowody na poparcie swoich tez - niepublikowane dotąd dokumenty, zdjęcia, wywiady z ludźmi, którzy byli świadkami katastrofy gibraltarskiej, a także z osobami z bliskiego otoczenia Generała. Prowadzący dyskutują, sprzeczają się, udowadniają swoje racje.
Źródło: TVN
Źródło zdjęcia głównego: tvn