Issey Miyake nie żyje. Japoński "książę plis" miał 84 lata

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Issey Miyake, jeden z najpopularniejszych japońskich projektantów mody, zmarł w wieku 84 lat - podał Reuters, powołując się na agencję Kyodo. Znakiem rozpoznawczym jego projektów były plisy, niemnące się tkaniny oraz czarne golfy, które produkował między innymi dla swojego przyjaciela Steve'a Jobsa. 

Issey Miyake zmarł 5 sierpnia, jednak o jego śmierci poinformowano we wtorek - pisze Reuters, powołując się na japońską agencję prasową Kyodo. 84-letni projektant zmagał się z nowotworem wątroby. Reuters zaznacza, że szczegóły dotyczące śmierci Miyakego są nieznane.

Japoński twórca urodził się w 1938 roku w Hiroszimie. Gdy na miasto spadła bomba atomowa, był w szkole. Do tych wydarzeń wracał niechętnie. "Gdy zamykam oczy, nadal widzę rzeczy, których nikt nie powinien doświadczyć" - napisał, dodając, że trzy lata później, z powodu choroby popromiennej, zmarła jego matka. "Starałem się - chociaż nieskutecznie - pozostawić te wspomnienia za sobą i myśleć o rzeczach, które można stworzyć, a nie niszczyć, które są częścią piękna i radości. Zdecydowałem się na projektowanie ubioru, między innymi dlatego, że jest to nowoczesna i optymistyczna forma kreatywności" - wyznał Miyake. 

Współpraca z legendami

Jako dziecko chciał zostać tancerzem bądź lekkoatletą, ale za sprawą magazynów o modzie, które czytała jego siostra, zmienił zdanie. Później, jako projektant mody wracał do tańca i sportu, jako źródła swoich inspiracji.

Studiował projektowanie graficzne w Tokio oraz projektowanie ubioru w Paryżu. Tu pracował między innymi dla takich legend mody jak Guy Laroche czy Hubert de Givenchy. W 1969 roku przeprowadził się do Nowego Jorku, gdzie poznał tamtejszą elitę artystyczną - w tym Christo czy Roberta Rauschenberga. W tym czasie pracował dla wybitnego amerykańskiego kreatora - Geoffrey'a Beenego. Dwie dekady później, Beene publicznie wyrażał zachwyt nad dokonaniami niegdysiejszego asystenta.

Issey MiyakeBertrand Rindoff Petroff/Getty Images

Issey Miyake - symbol japońskiego rozwoju lat 80.

W 1970 roku wrócił do Tokio. Tu założył Miyake Desing Studio. Modę traktował bardzo pragmatycznie, tworząc takie ubrania, które przede wszystkim dawały maksymalną swobodę ruchu. - Projektowanie nie jest dla filozofii, a dla codziennego życia - powiedział w jednym z wywiadów. W swojej twórczości wykorzystywał zdobycze technologii i przemysłu. Często sięgał po tkaniny syntetyczne.

Już w latach 70. ogromny sukces przyniosła mu koncepcja tworzenia ubrań z jednego fragmentu tkaniny. W latach 80. natomiast opracował nowy sposób trwałego plisowania tkanin, co opatentował w 1993 roku. Jest to technika tworzenia ubrań, polegająca na tym, że były najpierw krojone i zszywane, a następnie trwale plisowane. A zatem odwrotnie niż zazwyczaj, bo najpierw plisowano tkaninę, z której wycinane były fragmenty ubrań i zszywane razem. Miyake tłumaczył, że w ten sposób można było uzyskać trwałe rzędy plis pionowych, poziomych bądź ukośnych, które pozostawały ostre jak krawędź noża. "Książę plis" - jak zapisał się na kartach historii mody, stał się symbolem gospodarczego i komercyjnego rozwoju Japonii lat 80.

Miyake zasłynął również jako projektant kostiumów do spektakli baletowych. Współpracował między innymi z Williamem Forsythem. Ale to nie jedyny sposób, w jaki mógł korzystać ze swojej fascynacji tańcem. Zauważył, że jego plisowane projekty świetnie sprawdzają się na scenie tanecznej. Zaczął badać ruchy tancerek i tancerzy, na nich również testował swoje projekty. W ten sposób stworzył jedną z najbardziej rozpoznawalnych linii "Pleats, Please". Łącznie, w ramach Issey Miyake Group stworzył kilkanaście linii ubrań i marek, które obejmowały kolekcje kobiece, męskie, akcesoria - torebki, torby, zegarki oraz perfumy. Te ostatnie szybko stały się jego znakiem rozpoznawczym w Europie i w Stanach Zjednoczonych. 

Od 1994 roku Miyake powoli przekazywał swoim współpracownikom kierownictwo artystyczne nad kolejnymi kolekcjami. I tak w drugiej połowie lat 90. skupił się w całości na prowadzeniu badań nad szeroko pojętym dizajnem, organizowaniem różnych projektów łączących sztukę, modę oraz dizajn.

Miyake był bliskim przyjacielem Steve'a Jobsa, współtwórcy firmy Apple. Jobs zachwycił się czarnymi golfami autorstwa Japończyka. I tak zaczął zamawiać u niego setki sztuk tego samego projektu.

Issey Miyake z "japońskim Noblem"

W 2004 roku stworzył The Miyake Issey Foundation. Jej działalność związana jest z organizowaniem wystaw oraz wydarzeń artystycznych, publikowaniem książek oraz - i chyba przede wszystkim - z prowadzeniem 21_21 Design Sight, które stworzył japoński architekt Tadao Ando wspólnie z Miyakem. Budynek w Tokio oddano do użytku w 2007 roku. 21_21 Design Sight stał się pierwszym japońskim muzeum dizajnu. Jednak zgodnie z ideą, jaka przyświecała Miyakemu, nie jest to tylko muzeum, ale również centrum badawcze, którego działalność skoncentrowana jest wokół dizajnu, jako części codziennego życia.

Issey Miyake był wielokrotnie doceniany.

W 2005 roku za całokształt swoich dokonań otrzymał prestiżową japońską nagrodę Praemium Imperiale, która w świecie sztuki uznawana jest za jeden z odpowiedników Nagrody Nobla. Rok później uhonorowany został Nagrodą Kioto, która określana jest mianem "japońskiego Nobla". Warto dodać, że Nagroda Kioto powstała we współpracy z Komitetem Noblowskim. Przyznawany co cztery lata laur, jest szczególnie ważny w dziedzinach nauki i kultury, które nie są objęte Nagrodą Nobla. Jedynymi Polakami docenionymi Nagrodą Kioto są Witold Lutosławski i Andrzej Wajda.

Autorka/Autor:Tomasz-Marcin Wrona

Źródło: Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Bertrand Rindoff Petroff/Getty Images

Pozostałe wiadomości

Premier Węgier Viktor Orban nie po raz pierwszy realizuje skrupulatnie politykę Władimira Putina w Unii Europejskiej, ponieważ uderza w fundamenty wspólnoty - ocenił w "Kawie na ławę" w TVN24 europoseł PSL Krzysztof Hetman, komentując kwestię azylu politycznego dla posła PiS Marcina Romanowskiego. Europoseł Konfederacji Stanisław Tyszka mówił, o "zdziecinnieniu polskiej polityki, która sprowadza się do relacji interpersonalnych w tym przypadku między Tuskiem a Orbanem, którzy byli kiedyś kumplami, pokłócili się w tym momencie i robią sobie na złość".

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

Źródło:
TVN24, PAP

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

Sprawca piątkowego ataku w Magdeburgu, w wyniku którego zginęło pięć osób, a ponad 200 zostało rannych, został oskarżony o popełnienia morderstwa i usiłowania zabójstwa - poinformowała w niedzielę niemiecka policja. Niemiecki Federalny Urząd do spraw Migracji i Uchodźców przekazał, że otrzymał ostrzeżenie o pochodzącym z Arabii Saudyjskiej mężczyźnie już pod koniec lata 2023 roku za pośrednictwem mediów społecznościowych. W wyniku zamachu zginął 9-letni chłopiec oraz cztery kobiety w wieku od 45 do 75 lat.

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Źródło:
PAP, Reuters

Śmigłowiec pogotowania ratunkowego uderzył w szpital i roztrzaskał się o ziemię. Zginęły cztery osoby. Do tragedii doszło w niedzielę w południowo-zachodniej Turcji.

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Źródło:
Reuters

Agencja Reutera opublikowała nagranie, pokazujące moment uderzenia drona w 37-piętrowy wieżowiec w rosyjskim Kazaniu. Wideo pochodzi z portali społecznościowych. Według strony ukraińskiej, bezzałogowiec uderzył w budynek w wyniku działania rosyjskiego systemu walki radioelektronicznej i obrony powietrznej.

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Źródło:
NV, Tatar-Inform, Kommiersant, tvn24.pl

75-letni mężczyzna strzelił z broni do znajomej siedzącej w aucie na jednej z ulic Przemyśla (woj. podkarpackie). Kobieta z raną postrzałową głowy trafiła do szpitala. Mężczyzna prawdopodobnie usłyszy zarzut usiłowania zabójstwa.

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl

W Kraju Zabajkalskim w Rosji w niedzielę zderzyły się dwa pociągi towarowe. Wykoleiły się 42 wagony z węglem - podała Prokuratura do spraw Transportu Wschodniosyberyjskiego. Przyczyny zdarzenia są wyjaśniane.

Zderzenie pociągów towarowych w Rosji

Zderzenie pociągów towarowych w Rosji

Źródło:
Interfax, tvn24.pl

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Problemy z kręgosłupem wśród dzieci podzieliłbym na dwie grupy. Z jednej strony mówimy o nieprawidłowej pozycji, przebywaniu przez długi czas przed komputerem, nabywaniu wad postawy. Z drugiej mamy niemałą grupę osób, które zgłaszają się z dolegliwościami bólowymi, co może wiązać się z nieprawidłowym ruchem, z jego nadmiarem - mówił w TVN24 lekarz Łukasz Antolak, specjalista ortopedii i traumatologii kręgosłupa. Wskazał, że "zdarza się, że dochodzi do złamania zmęczeniowego kręgu".

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

Źródło:
TVN24

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują też ostrzeżenia przed silny wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Źródło:
IMGW

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

23-centymetrowy żelazny grot z czasów wpływów rzymskich odkryli członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Galicja" w lasach pod Baligrodem w Bieszczadach. Niebawem będzie można go oglądać na wystawie w Muzeum Historycznym w Sanoku.

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Źródło:
RDLP w Krośnie

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Rosnące temperatury sprawiają, że liczba dni, w których możemy cieszyć się opadami śniegu, zmniejszają się z roku na rok. Nie zmienia to jednak faktu, że gdy taki dzień nadchodzi, cieszymy się z każdego płatka śniegu. Można wtedy lepić bałwana, pójść na sanki czy na narty. A wy lubicie gdy otacza nas biała pokrywa śniegu czy raczej preferujecie jesienną aurę? Pokażcie nam wasze zimowe dni! Czekamy na wasze filmy i zdjęcia.

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Źródło:
Kontakt24

Podczas świątecznego dnia przeciętny Polak zje sześć tysięcy kalorii, a niektórzy nawet 10 tysięcy – wskazuje profesor Danuta Figurska–Ciura z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Zapotrzebowanie dla zdrowego, dorosłego człowieka o masie 60-70 kilogramów to około dwa tysiące kalorii dziennie.

Tyle kalorii "przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia"

Tyle kalorii "przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia"

Źródło:
PAP

Sztuczne światło może powodować wyraźne zmiany w nocnym działaniu ekosystemu raf koralowych. Do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu Brystolskiego. Jak przekazał jeden z autorów publikacji, sztuczne naświetlanie naraża morskie organizmy na "niespodziewane niebezpieczeństwo".

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

Źródło:
PAP, Uniwersytet Brystolski
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl