Koncerty, przedstawienia teatralne, pokazy kina plenerowego, gry miejskie, a nawet rowerowa Masa Krytyczna – zgodnie z dobrze sprawdzonym od kilku lat scenariuszem, obchody 64. rocznicy Powstania Warszawskiego skierowane będą przede wszystkim do młodego pokolenia.
Organizatorem większości imprez jest niezastąpione Muzeum Powstania Warszawskiego. W tym roku kierownictwo muzeum postanowiło odczytać Powstanie w nowy sposób - zreinterpretować polski zryw w bardziej uniwersalny sposób.
Tak powstał projekt „Odczytać Powstanie”. Jak tłumaczą pomysłodawcy, Powstanie Warszawskie przedstawiane jest zazwyczaj w kontekście typowo polskiego wydarzenia, niezrozumiałego dla świata. - A chodzi o to, aby poprzez teksty historyczne, klasykę, Wiliama Szekspira, Mirona Białoszewskiego zwrócić uwagę, odczytać na nowo powstanie w 1944 roku w Warszawie - tłumaczy Piotr Partyka, koordynator projektu.
Powstał pomysł na dwa plenerowe spektakle – "Księga Eklezjastesa" w reżyserii Piotra Cieplaka oraz „Hamlet 44” w reżyserii Pawła Passiniego. Ten młody twórca w nietypowy sposób postanowił odpowiedzieć na pytanie, czy zryw sprzed sześćdziesięciu czterech lat miał sens. I mówi "tak". - Rzucamy Hamleta w rzeczywistość Powstania, wyjmujemy tego Duńczyka z czaszką z Elsynoru i wstawiamy go w Warszawę 1944, i sprawdzamy, co to oznacza. (...) Wniosek z pracy nad spektaklem jest taki, że wybiegnięcie na ulicę do powstania nie było wyborem "nie być", tylko wyborem "być" - mówi w rozmowie z tvn24.pl Passini. W jego przedstawieniu, obok profesjonalnych aktorów, wystąpią weterani oraz mieszkańcy Warszawy
Premiera
Powstanie Warszawskie przedstawiane jest zazwyczaj w kontekście typowo polskiego wydarzenia, rozumianego albo jako nieznośna polska martyrologia, albo jako doświadczenie uświęcające Polskę w sposób nieporównywalny z żadnym innym narodem Autorzy "Odczytać Powstanie"
Powstanie literackie
Warszawiacy i goście z innych miast będą mogli również obejrzeć "Dwunastu gniewnych" w reż. Piotra Ratajczaka (2 sierpnia, Muzeum), "Budowałem Barykadę" wreż. Bogny Podbielskiej (3 sierpnia, Park Wolności), "Rajza, czyli tułaczki Mirona" wreż. Marcina Wierzchowskiego, (9 sierpnia, Muzeum) i "Pielgrzymka do Warszawy" wreż. Michała Siegoczyńskiego (10 sierpnia, Muzeum).
Wy - "Animuj! Warszawę"
1 sierpnia wystartuje po raz pierwszy konkurs na animowany film o Warszawie. Jego organizatorem jest Muzeum Powstania, a jurorami, oprócz działacza Muzeum, będą znani polscy animatorzy, z legendą tej dyscypliny sztuki - Witoldem Gierszem - na czele. Oprócz niego, filmy oceniać będą Marek Skrobecki, Robert Turło i Mariusz Wilczyński.
Biegiem po Warszawie
Tegoroczne obchody dają również okazję aktywnego "wejścia w historię". 2 sierpnia w Warszawie Piknik rodzinny i Masa na Powstanie, czyli rajd rowerowy ulicami Warszawy śladem powstańców.
3 sierpnia impreza plenerowa na Powiślu „Kukiełki pod Barykadą", upamiętniająca teatrzyk, który działał tam podczas Powstania. 9 sierpnia spod Muzeum Powstania ruszy gra miejska „Twoja klisza z Powstania”, a na ul. Puławskiej będzie można podziwiać inscenizację walk powstańczych „Mokotów ‘44”.
„Powstańcza kartka z kalendarza”
Powstanie Warszawskie to oczywiście nie tylko pierwsze dni sierpnia. Dlatego przez 63 dni, tyle trwało Powstanie, trwać będzie akcja „Powstańcza kartka z kalendarza”. Na wybranych stacjach metra, na wielkoformatowych ekranach, sto razy dziennie emitowane będą kartki z kalendarza dokumentujące kolejne dni Powstania Warszawskiego.
Do końca sierpnia przed kamienicą na Krakowskim Przedmieściu 64 będzie można z kolei podziwiać wystawę "Miasto Feniksa - War* Saw Everything". Osiem fotomontaży łączących obraz zniszczonej Warszawy i tych samych miejsc 60 lat później ma unaocznić zwiedzającym, że Warszawa, niczym mityczny Feniks, naprawdę odrodziła się z popiołów.
Tradycji stanie się zadość
Mimo całego nowatorstwa tegorocznych obchodów, nie zabraknie oczywiście tradycyjnych elementów rocznicy. Główne uroczystości odbędą się w piątek 1 sierpnia - odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza, złożenie wieńców pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej oraz uroczystości na Powązkach. Jak co roku, w "Godzinę W" (tj. o o godz. 17) w Warszawie, a także w innych miastach w Polsce, zawyją syreny. Do oddania hołdu poległym powstańcom nawoływać będzie także Instytut Pamięci Narodowej. - Rozpowszechnimy 30 tys. ulotek przypominających o rocznicy wybuchu Powstania, z apelem o uczczenie chwilą ciszy godziny rozpoczęcia walk - poinformował rzecznik IPN Andrzej Arseniuk. Na ulotkach znajdzie się apel: "Kiedy w całej Polsce zawyją syreny, gdziekolwiek będziesz - zatrzymaj się, uczcij chwilą ciszy tych, którzy walczyli i ginęli za TWOJĄ wolność".
Odwiedzisz Muzeum Powstania?
Rocznica Powstania skłania wiele osób do odwiedzin Muzeum Powstania Warszawskiego. Jego dyrektor, Jan Ołdakowski, szczególnie zachęca do obejrzenia kolekcji bezcennych listów powstańców.
Przesyłajcie zdjęcia na kontakt
Obchody rocznicy Powstania Warszawskiego będziemy relacjonować dla Was na bieżąco portalu tvn24.pl. Chcemy jednak pokazać to szczególne wydarzenie z Waszej perspektywy.
Dlatego też, jeśli wybieracie się na któryś ze spektakli, dołączycie do Masy na Powstanie albo będziecie obserwować inscenizację walk - przyślijcie na kontakt@tvn24.pl swoje relacje i zdjęcia. Z góry dziękujemy! Powstanie Warszawskie trwało 63 dni. Od 1 sierpnia do 3 października zginęło ponad 200 tys. osób - głównie cywilów, a kilkanaście tys. trafiło do niewoli. Po upadku Powstania, Niemcy wypędzili ze stolicy wszystkich mieszkańców i zrównali ją z ziemią.
Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: Archiwum TVN24