Dokument "Ludzie Duchy" Martyny Wojciechowskiej i Marka Kłosowicza (produkcja TVN) został nagrodzony "Złotą Nimfą" na festiwalu w Monte Carlo. Przedstawia historię albinosów z Tanzanii, którzy są zwierzyną łowną dla ludzi wierzących w magiczną moc chorych na bielactwo. - Wierzę, że to jest moment w moim życiu zawodowym, że ta moja praca ma sens - powiedziała w TVN24 Martyna Wojciechowska.
- To bardzo cenne wyróżnienie. Powiedziałabym, że w naszej dziedzinie telewizyjnej to jest taki odpowiednik Oscara - powiedziała w TVN24 Martyna Wojciechowska. - O ile wiem ostatni raz Polacy w tej kategorii otrzymali nagrodę 20 lat temu - dodała.
Film pokazuje problem handlu częściami ciał albinosów w Tanzanii. Ekipa wyjechała do tego kraju w lipcu 2014 roku, aby zrealizować jeden z odcinków programu "Kobieta na krańcu świata" dla telewizji TVN. Po nagraniu podjęto decyzję o realizacji 45-minutowego filmu dokumentalnego. Według Światowej Organizacji Zdrowia w Tanzanii żyje ok. 300 tys. osób chorych na bielactwo. W tym kraju wierzy się, że albinosi mają magiczną moc, a eliksir przygotowany z części ciała zapewniają szczęście i dobrobyt.
- Wierzę, że to jest moment w moim życiu zawodowym, że ta moja praca ma sens. Teraz to poczułam. Stojąc wczoraj na scenie powiedziałam, że oczywiście ta nagroda jest cudowna, ale najlepsze jest to, że mogę mówić w imieniu 17-letniej Kabuli, bohaterki mojego filmu, że mogę mówić w imieniu wszystkich ludzi chorych na albinizm - powiedziała dziennikarka.
"Musimy wywierać nacisk"
Jak powiedziała, teraz może ten temat nagłaśniać. - Musimy wywierać nacisk na rząd Tanzanii, która wydawałoby się jest otwartym turystycznie krajem. Jeśli chcą, żebyśmy tam jeździli to powinni rozwiązać ten problem - podkreśliła Wojciechowska.
Jak powiedziała, to są pokolenia, które trzeba wychować i edukować. Tłumaczyć, że nie można mieć szczęścia i dobrobytu, tylko dlatego, że kupi się talizman wytworzony z ciała albinosa. To jest bardzo długi i powolny proces - powiedziała dziennikarka.
Wyjaśniła, że dzisiaj jedynym pomysłem rządu Tanzanii jest to, żeby zamykać dzieciaki chore na albinizm w ośrodkach za wysokim murem i drutem kolczastym.
Dziennikarka zapytana, dlaczego zrealizowała właśnie ten temat, powiedziała, że historia Kabuli jest dla niej najważniejsza. - Gdybyś zobaczyła na własne oczy te dzieciaki, zostawiłabyś tam serce na zawsze - powiedziała Martyna Wojciechowska.
Dokument "Ludzie Duchy" produkcji TVN został nagrodzony podczas 55. Międzynarodowego Festiwalu Produkcji Telewizyjnej w Monte Carlo. Spośród kilkuset nadesłanych filmów, jury wybrało pięć do głównego konkursu. 18 czerwca 2015 roku wybrano zwycięzcę.
Autor: js/ / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: TVN