Poruszające świadectwo walki o prawa Afroamerykanów w USA za moment w polskich kinach. W "Nie jestem twoim murzynem" Raoul Peck wykorzystał niepublikowane dotąd fragmenty książki "Remember This House" Jamesa Baldwina. Prezentujemy fragment filmu.
"Nie jestem twoim murzynem" (pisownia oryginalna dystrybutora - red.) do kin trafi 1 grudnia – w 30. rocznicę śmierci powieściopisarza i eseisty.
Baldwin nie zdążył skończyć swojej książki. Zmarł w 1987 roku. Peck w "Nie jestem twoim murzynem" wykorzystał poza 30 stronami tekstu Baldwina – przekazanymi reżyserowi przez jego spadkobierców - bogaty zasób archiwalnych zdjęć i filmów.Narratorem filmu jest Samuel L. Jackson.
I książka "Remember This House", i film przedstawiają historie następujących po sobie zabójstw trzech przyjaciół Baldwina i zarazem słynnych afroamerykańskich aktywistów: Medgara Eversa, Malcolma X i Martina Luthera Kinga.
- Proza Baldwina pozostaje aktualna. Jego przemyślenia nie tracą nic ze swej pierwotnej mocy, a jego analizy, oceny i wyroki uderzają dzisiaj z jeszcze większą siłą – mówi Raoul Peck, reżyser dokumentu. - Spirala przemocy i nieporozumień piętnowana przez Baldwina trwa dalej, marginalizowana i wypaczana pod wpływem prasy, telewizji, Hollywood i polityki partyjnej – podkreśla.
"Nie zginęli za coś, co zrobili. Byli na to za młodzi"
- Jedną z najgorszych rzeczy jest fakt (...), że jestem Amerykaninem. Moją szkołą były ulice Nowego Jorku. Moimi wzorcami byli Jerzy Waszyngton i John Wayne. Ale byłem dzieckiem, a kiedy dziecko patrzy na świat, widzi to, co jest. Kształtuje nas to, co widzimy, nasze wybory – mówi w wykorzystanym materiale archiwalnym Baldwin.
- Wiem, jak to jest patrzeć, w miarę dorastania, i nie mówię w przenośni, na stosy ciał braci i sióstr. Nie zginęli za coś, co zrobili. Byli na to za młodzi. Ale człowiek w końcu rozumie, kiedy próbuje powstać i spojrzeć światu w twarz, mówiąc, że ma prawo tu być, że rzucił wyzwanie całej strukturze zachodniego świata - mówi dalej pisarz.
"Nie jestem twoim murzynem", którego światowa premiera miała miejsce podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto we wrześniu 2016 roku, gdzie film zdobył nagrodę publiczności dla najlepszego filmu dokumentalnego. Obraz zdobył również szereg nagród na całym świecie, w tym wyróżnienie Jury Ekumenicznego i Nagrodę Publiczności w sekcji Panorama na MFF w Berlinie w 2017 roku. "Nie jestem twoim murzynem" był również nominowany do Oscara w kategorii najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego.
Autor: tmw / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Against Gravity