Spielberg, Scorsese, Pawlikowski i inni, czyli filmy, na które czekamy w 2018 roku

[object Object]
Od "Kształtu wody po "Zimną wojnę" - filmy, na które czekamy najbardziej w br.Imperial - Cinepix
wideo 2/2

"Czwarta władza" Spielberga z Meryl Streep i Tomem Hanksem, "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego czy oscarowy faworyt i zarazem zdobywca Złotego Lwa w Wenecji - "Kształt wody" Guillerma del Toro to trzy z dziesięciu filmów, które naszym zdaniem obowiązkowo trzeba obejrzeć w tym roku. Za każdy z wybranych tytułów bierzemy pełną odpowiedzialność.

Podczas gdy w Ameryce trwa przedoscarowa gorączka, a część nominowanych do nagrody filmów - chociażby "Kształt wody" Guillerma del Toro czy "Czwarta władza" Spielberga dopiero trafią do naszych kin - warto pamiętać, że w tym roku dla kinomaniaków szykują się nie lada atrakcje. Wybraliśmy 10 tytułów, o których już mówi się najwięcej i najlepiej.

Powrót von Triera. Każde jego dzieło to wydarzenie

Pięć lat po ostatniej premierze, występie w Cannes, gdzie po wyrażeniu współczucia Hitlerowi w atmosferze skandalu został wyrzucony z festiwalu, w końcu po wyznaniach o ciężkiej depresji i zapowiedziach przejścia na emeryturę, von Trier powraca. Twórca głośnej "Nimfomanki" (wcale nie pornograficznej, mimo zapowiedzi) zdecydował się na zupełnie inny klimat - kryminalny dramat. "The House That Jack Built" to historia 12 lat życia seryjnego mordercy, który każdą zbrodnię traktuje jak dzieło sztuki. W głównej roli zapomniany już nieco Matt Dillon, dla którego rola w filmie Duńczyka to szansa na wielki powrót.

Kadr z filmu "Kształt wody" - Sally Hawkins i Olivia SpencerImperial - Cinepix

O miłości i innych demonach

"Kształt wody" - najbardziej utytułowane dzieło minionego roku zrealizowane za Oceanem, docenione już w Europie (Złoty Lew w Wenecji) rozgrywa się w czasach zimnej wojny i - jak to bywa u del Toro - przybiera formę baśniowej opowieści, a dokładniej baśniowej love story. To chyba najbardziej wzruszający film tego reżysera od czasów "Labiryntu fauna". Czegóż w nim nie ma! Czerpiąc motywy z "Pięknej i bestii" del Toro łączy elementy kina szpiegowskiego z klasycznym musicalem. Całość w surrealistycznej scenerii, która na koniec zamienia się w krwawy thriller. Znakomite kreacje Sally Hawkins, Octavii Spencer i Richarda Jenkinsa sprawiają, że nic w tym karkołomnym zestawie nie szwankuje, a wyłącznie zachwyca.

Czy to będzie Oscar dla najlepszego filmu roku? Być może, zwłaszcza że Akademia w czasach chaosu i przesilenia lubi uciekać do świata iluzji, w którym miłość i dobro kładą na łopatki demony zła.

"Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego dzieje się w latach 50. i 60 XX wieku. Sytuacja polityczna jest tłem dla opowieści o wielkiej i trudnej miłości, przepuszczonej przez młyn historii. To wedle słów reżysera: "historia dwojga ludzi, którzy choć się kochają, nie są w stanie żyć z sobą ani też żyć osobno". Scenariusz Paweł Pawlikowski napisał wspólnie ze zmarłym w ub.r. Januszem Głowackim. W głównych rolach zobaczymy - obok ulubionych aktorek reżysera: Agaty Kuleszy i Joanny Kulig - m.in. Tomasza Kota i Borysa Szyca.

Zdjęcia do filmu podobnie jak w przypadku "Idy" robił nominowany do Oscara Łukasz Żal. Film ma mieć premierę w maju na festiwalu w Cannes. Kiedy zobaczymy go w Polsce, jeszcze nie wiadomo.

Już w lutym natomiast trafi do naszych kin "Niemiłość" - najbardziej dziś uznanego rosyjskiego filmowca Aleksieja Zwiagincewa. To jeden z tegorocznych oscarowych faworytów w kategorii: film nieanglojęzyczny. Opowiada o ludziach, w których dawno wypaliła się miłość, ale wciąż nie przestają za nią tęsknić i nie potrafią bez niej żyć. Zwiagincew otrzymał już za film Nagrodę Jury w Cannes, a niedawno nominację do Złotego Globu.

Kadr z filmu "Tamte dni,tamte noce"mat.prasowe

Między Proustem a Viscontim

O uczuciach opowiada także w swoim drugim filmie "Tamte dni, tamte noce" Luca Gaudagnino. Opowieść rodem z Prousta i Viscontiego to historia wzajemnej fascynacji dwóch mężczyzn - nastolatka i młodego naukowca. Osadzona na bajecznej włoskiej prowincji, w świecie ludzi kultury. Film, wedle scenariusza brytyjskiego mistrza Jamesa Ivory'ego, jest ekranizacją głośnej powieści André Acimana.

Aktorski duet - znany Armie Hammer i młodziutki Timothé Chalamet (od miesięcy kosi nagrody i nominacje za rolę w tym filmie) sprawił, że będzie to jeden z najpoważniejszych rywali "Kształtu wody" na drodze do Oscara. Opowieść o delikatności uczuć i naturze pożądania pulsuje erotyzmem i zmysłowością. W końcu nikt tak jak Włosi nie potrafi opowiadać o urodzie świata.

Zwiastun filmu "Tamte dni, tamte noce"
Zwiastun filmu "Tamte dni, tamte noce"UIP

"Nić widmo" - Daniel Day-Lewis przed emeryturą

Kolejny z oczekiwanych w napięciu filmów to dzieło duetu, który pracował przy arcydziele "Aż poleje się krew". Mowa oczywiście o jednym z najciekawszych dziś amerykańskich reżyserów - Paulu Thomasie Andersonie, który w filmie "Nić widmo" ponownie w głównej roli obsadził jedynego w historii trzykrotnego zdobywcę Oscara za rolą pierwszoplanową: Daniela Day-Lewisa. Wyjątkowość tego filmu polega też i na tym, że brytyjski aktor zapowiedział nieodwołalne rozstanie z kinem i przejście na emeryturę. Jest więc to jego pożegnanie z X Muzą.

"Nić widmo" to także kolejny tytuł z naszej dziesiątki, którego akcja rozgrywa się w latach 50. Tym razem w Londynie, gdzie słynny krawiec Reynolds Woodcock (Daniel Day-Lewis) wraz z siostrą współtworzy centrum brytyjskiej mody. Ubierają się u niego gwiazdy filmowe, rodzina królewska i miejscowa socjeta. Przez życie Woodcocka przewija się mnóstwo kobiet, inspirują go, towarzyszą w pracy, a on wciąż pozostaje kawalerem. Aż do momentu, w którym pojawia się Alma (Vicky Krieps). Staje się jego muzą i kochanką i burzy uporządkowane życie artysty.

Obraz miał swoją światowa premierę w święta Bożego Narodzenia, a recenzenci za Oceanem okrzyknęli go "najbardziej zaskakującą love story roku".

Kadr z filmu "Nić widmo"United International Pictures Polska

"Irlandczyk", czyli Netflix po Oscara

W przypadku tego filmu same nazwiska twórców są najlepszą rekomendacją: Martin Scorsese, Robert De Niro, Al Pacino, Joe Pesci i Harvey Keitel. Realizację "Irlandczyka" Scorsese zapowiadał od lat, ale dopiero w minionym roku słowo stało się ciałem. Znajdziemy w nim wszystko to, co sam reżyser i jego fani lubią najbardziej - kino gangsterskie i obsadę marzeń.

Dla porządku - film Scorsese to historia Franka "Irlandczyka" Sheerana, płatnego zabójcy mafii. Mężczyzny, który przyznał się do zastrzelenia słynnego związkowca Jimmy'ego Hoffy i chwalił się, że wie, kto zabił Kennedy'ego.

"Iralndczyk" może okazać się przełomem nie tylko ze względu na historię, reżysera i aktorów. Choć z wielkimi nazwiskami i potężnym budżetem nie jest to dzieło którejś z hollywoodzkich wytwórni, lecz najbardziej prestiżowy jak dotąd projekt Netflixa. Platforma wydała na film ponad 100 milionów dolarów. W zamian jej szefowie liczą na pierwszego w historii Oscara dla najlepszego obrazu. Prace nad filmem trwają w tak wielkiej tajemnicy, że do mediów nie trafiają nawet zdjęcia z planu.

A skoro jesteśmy przy największych amerykańskich mistrzach, to musi być o najnowszym filmie Stevena Spielberga "Czwarta władza" z Meryl Streep i Tomem Hanksem. Aż trudno uwierzyć, że ten duet dotąd nie spotkał się na planie filmowym.

Dziennikarze kontra Pentagon

Inspirowana autentyczną historią fabuła opowiada o wydarzeniach w redakcji "The Washington Post", która w latach 70. ujawniła tajemnice skrywane przez amerykański rząd. Chodzi o tak zwane "Papiery z Pentagonu", czyli poufne dokumenty, które były dowodem na to, że administracja prezydenta Johnsona okłamywała obywateli i Kongres w sprawie zaangażowania w wojnę wietnamską.

Streep i Hanks grają wydawców dziennika, którzy decydują się na starcie z Pentagonem, walcząc o ujawnienie prawdy. Jak zwykle w przypadku produkcji Spielberga za kamerą stanął Janusz Kamiński.

Film ma znakomite recenzje, choć krytycy zarzucają reżyserowi, że "został ewidentnie skrojony pod Oscara dla liberalnych demokratów".

Plakat promujący "Czwartą władzę" Spielbergamat. prasowe

Ekscentrycy i buntownicy

Tytuł tego filmu - "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri" Martina McDonagha nie jest dziwacznym tłumaczeniem oryginału, co zdarza się polskim dystrybutorom. Oryginalny brzmi bowiem równie ekscentrycznie, a jednak celnie oddaje istotę rzeczy. Ta opowieść z wielką oscarową kreacją Frances McDormand jest i czarną komedią, i po trosze nowoczesną odmianą westernu, choć nazwanie jej kryminalnym dramatem również nie będzie błędem. Bo takie właśnie, przenikające się gatunkowo i nastrojowo kino robi McDonagh, a Frances McDormand - niezapomniana policjantka z "Fargo" braci Coenów, ze swoim sposobem bycia, wielkim poczuciem humoru i "nienachalną urodą", wpisuje się w nie idealnie.

Fabuła skupia się na samotnej, żądnej zemsty matce, której nastoletnia córka została zgwałcona i zamordowana, a miejscowa policja nie potrafiła znaleźć sprawcy. Mildred wynajmuje tytułowe trzy billboardy, na których pisze, że stróże prawa to niedołęgi. Szeryfowi (znakomity Harrelson) wytyka nieudolność i lenistwo. Policjanci od nowa zaczynają badać sprawę, tyle że teraz wszystko toczy się w nieprzewidywalnym kierunku. I choć finalnie dostajemy opowieść o przeżywaniu żałoby, mnóstwo w niej humoru (często absurdalnego) i budującego przesłania, że w ludziach jest o wiele więcej dobra niż zła.

Pierwszy film z mnóstwem nagród

Mowa o "Lady Bird" - debiucie Grety Gerwig - młodej utalentowanej aktorki znanej głównie z filmów Noah Baumbaha (przede wszystkim z "Frances Ha").

Kadr z filmu "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri"Imperial - Cinepix

Gerwig opowiada o roku życia zbuntowanej dziewczyny, która uczy się w katolickim liceum. Znalazł się w naszym zestawieniu między innymi dlatego, że to najlepiej oceniana produkcja w historii serwisu Rotten Tomatoes - 250 wyłącznie pozytywnych recenzji, jedna średnia, zero krytycznych. Ale oprócz wysokich ocen mamy tu kapitalny scenariusz, świetne dialogi i naprawdę robiące wrażenie aktorstwo Saoirse Ronan. "Lady Bird"(czyli po prostu "biedronka", jak mówi o sobie bohaterka), to prawdziwy diament na tle setek podobnych produkcji o nastolatkach. Kto zna filmy z Gerwig - aktorka specjalizuje się w rolach nieokiełznanych, pełnych energii postaciach - zaskoczony nie będzie. O takiej właśnie bohaterce traktuje bowiem jej reżyserski debiut.

Na film spadł deszcz nagród - począwszy od Nagrody Gotham dla panny Ronan, poprzez serię nagród stowarzyszeń amerykańskich krytyków, aż po cztery nominacje do Złotego Globu i to w najważniejszych kategoriach. W przypadku debiutu i to małego, niezależnego filmu już można mówić o wielkim sukcesie.

"Lady Bird" Grety Gerwig podbija serca widzów i krytykówUnited International Pictures Polska

10 filmów na które najbardziej czekamy w 2018 r.

"The House That Jack Built" - Lars von Trier

"Kształt wody" - Guillermo del Toro

"Tamte dni, tamte noce" - Luca Guadagnino

"Trzy billboardy za Ebbing, Missouri" Martin McDonagh

"Lady Bird" - Greta Gerwig

"Czwarta władza" - Steven Spielberg

"Zimna wojna - Paweł Pawlikowski

"Niemiłość" - Aleksiej Zwiagincew

"Nić widmo" - Paul Thomas Anderson

"The Irishman" - Martin Scorsese

Autor: Justyna Kobus\gd / Źródło: "Variety", "The Guardian", tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe

Pozostałe wiadomości

Joe Biden, na dwa miesiące przed zakończeniem swojej prezydentury, dał Ukrainie zielone światło na użycie dostarczonej przez USA broni dalekiego zasięgu do uderzeń w głębi Rosji - poinformował "New York Times", powołując się na amerykańskich urzędników. Dziennik pisze, że taki krok stanowi "poważną zmianę" w polityce Białego Domu, jeśli chodzi o wojnę w Ukrainie. "Pociski przemówią same za siebie" - skomentował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

"Poważna zmiana" w polityce USA. "Pociski przemówią same za siebie"

"Poważna zmiana" w polityce USA. "Pociski przemówią same za siebie"

Aktualizacja:
Źródło:
New York Times, Reuters, PAP

Radosław Sikorski, szef polskiej dyplomacji, obiecał na spotkaniu z mieszkańcami Pruszkowa, że jeśli zostanie prezydentem, to zmniejszy liczbę swoich doradców. Zadeklarował także obcięcie budżetu Kancelarii Prezydenta o 20 procent. Wcześniej w niedzielę Sikorski miał spotkanie Przysieku w województwie kujawsko-pomorskim. - To ja pomagałem Donaldowi Tuskowi wrócić do polskiej polityki, a byli tacy, którzy starali się temu zapobiec - mówił szef MSZ.

Obietnica Sikorskiego. "Obetnę o 20 procent"

Obietnica Sikorskiego. "Obetnę o 20 procent"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

W niedzielę w Obórkach (województwo kujawsko-pomorskie) zderzyły się dwa samochody osobowe. Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu poinformowała, że w wyniku wypadku zginęły trzy osoby.

Tragiczny wypadek. Nie żyją trzy osoby

Tragiczny wypadek. Nie żyją trzy osoby

Źródło:
tvn24.pl

- Do tej pory sojusznicy Iranu zniechęcali Izrael do potencjalnego ataku. Teraz, gdy znaleźli się w defensywie, i to dość głębokiej, funkcji tego straszaka już pełnić nie mogą - mówi Marcin Krzyżanowski, orientalista z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Czy zatem Teheran mocniej postawi teraz na rozwój swojego programu nuklearnego? Izraelscy politycy przyznają w kuluarach, że czas, w którym można było go zatrzymać, minął.

Strategia w regionie się nie sprawdziła. To może broń nuklearna? 

Strategia w regionie się nie sprawdziła. To może broń nuklearna? 

Źródło:
tvn24.pl

Szefowa Forum Ukraińskiego w think tanku Chatham House Orysia Łucewicz oceniła, że zmasowane rosyjskie ataki rakietowe na Ukrainę są wiadomością dla Waszyngtonu, że koszt wspierania Kijowa będzie za wysoki. Dodała, że są także jasnym sygnałem dla Ukraińców, że "Putin chce ich zamrozić w ciągu zimy".

"Wiadomość dla Waszyngtonu" i nie tylko

"Wiadomość dla Waszyngtonu" i nie tylko 

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Boris Epshteyn, urodzony w Moskwie prawnik prezydenta elekta USA Donalda Trumpa, zaproponował, że zostanie specjalnym wysłannikiem Waszyngtonu ds. wojny w Ukrainie i mediatorem między Kijowem a Rosją - poinformował "The New York Times", powołując się na źródła zaznajomione ze sprawą. Dziennik pisze, że Epshteyn szybko "stał się jedną z najbardziej wpływowych osób" w początkowym etapie przekazywania władzy w Białym Domu.

Zaskakująca propozycja od "strażnika Trumpa". "Kilka osób było zszokowanych"

Zaskakująca propozycja od "strażnika Trumpa". "Kilka osób było zszokowanych"

Źródło:
New York Times, PAP

Na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w miejscowości Kałuże w województwie łódzkim w samochód osobowy uderzył przejeżdżający pociąg. 77-letni kierowca auta zmarł - przekazała aspirant sztabowa Katarzyna Grela, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Wieluniu.

Wypadek na niestrzeżonym przejeździe. Kierowca nie żyje

Wypadek na niestrzeżonym przejeździe. Kierowca nie żyje

Źródło:
TVN24

Naukowcy przedstawili pierwsze szczegółowe wyniki badań próbek z niewidocznej strony Księżyca dostarczonych przez chińską sondę Chang'e 6. Analiza ich składu wskazała, że między trzema a czterema miliardami lat temu trwała tam aktywność wulkaniczna. To kluczowe informacje dla zrozumienia wyraźnych różnic między półkulami Srebrnego Globu.

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Źródło:
PAP, CNN, tvnmeteo.pl

Chciałbym zaapelować do wszystkich zainteresowanych stron, żeby ponad podziałami włączyli się w swojego rodzaju lobbing na rzecz naszych poszkodowanych gmin - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 burmistrz Lądka-Zdroju Tomasz Nowicki, odnosząc się do walki ze skutkami wrześniowej powodzi. Paweł Szymkowicz, burmistrz Głuchołaz, mówił, że "wąskim gardłem" w jego mieście jest niewystarczająca ilość pracowników socjalnych.

"Chcielibyśmy, żeby o nas nie zapominać". Apel burmistrza

"Chcielibyśmy, żeby o nas nie zapominać". Apel burmistrza

Źródło:
TVN24

- Musimy zrobić wszystko, aby Europa nie zapomniała o Ukrainie - podkreśliła w "Faktach po Faktach" europosłanka Joanna Scheuring-Wielgus (Nowa Lewica). Razem z europosłem Michałem Kobosko (Polska 2050) komentowała także rozmowę telefoniczną kanclerza Niemiec z Władimirem Putinem i zgodę prezydenta USA Joe Bidena na użycie przez Ukraińców dostarczonej przez USA broni dalekiego zasięgu do uderzeń w głębi Rosji.

Scholz "próbuje zabłysnąć"

Scholz "próbuje zabłysnąć"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Nadchodzi załamanie pogody. W najbliższym tygodniu przez Polskę przetoczą się fronty atmosferyczne z opadami deszczu, deszczu ze śniegiem, a także samego śniegu. W południowo-wschodnich regionach będzie sypać obficie. Spodziewamy się też bardzo porywistego wiatru, a nawet burz.

Śnieżyce, burze i wichury. "Sytuacja będzie poważna"

Śnieżyce, burze i wichury. "Sytuacja będzie poważna"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem w powiatach nadmorskich. W porywach może wiać nawet do 80 kilometrów na godzinę. Niebezpiecznie będzie przez cały poniedziałek.

Bardzo silne porywy wiatru. IMGW ostrzega

Bardzo silne porywy wiatru. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Najem krótkoterminowy w wielu europejskich krajach jest powodem niezadowolenia lokalnych społeczności. Uważany jest za jedną z głównych przyczyn wysokich cen na rynku najmu. Szereg krajów już zdecydowało się na wprowadzenie ograniczeń prawnych, takich jak choćby konieczność uzyskania licencji czy maksymalną liczbę dni najmu mieszkania w tym systemie. Inne dopiero pracują nad takimi rozwiązaniami.

Fala rozlewa się na całą Europę. Kolejne państwa reagują

Fala rozlewa się na całą Europę. Kolejne państwa reagują

Źródło:
PAP

Napływ cudzoziemców na polski rynek pracy jest niezbędny do rozwoju gospodarczego - uważa Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Jego zdaniem problem najmocniej uderzy w przemysł. Za dziesięć lat do obsadzenia wszystkich stanowisk zabraknie około 400 tysięcy osób. Jednocześnie - jak stwierdził - sama imigracja czy aktywizacja zawodowa nie wystarczą, by poradzić sobie z narastającą zapaścią demograficzną.

Polsce grozi potężna luka na rynku pracy. "Zapaść"

Polsce grozi potężna luka na rynku pracy. "Zapaść"

Źródło:
PAP

Szef MSZ Radosław Sikorski zapowiedział, że jeśli zostanie prezydentem, pierwszego dnia urzędowania odbierze Antoniemu Macierewiczowi Order Orła Białego. Dodał też, że Pałac Prezydencki "nie będzie azylem dla przestępców".

Radosław Sikorski o tym, co zrobi pierwszego dnia urzędowania jako prezydent

Radosław Sikorski o tym, co zrobi pierwszego dnia urzędowania jako prezydent

Źródło:
PAP

- To są emocje, które mogą zrozumieć tylko rodzice wcześniaków - tak o doświadczeniach opieki nad takimi dziećmi mówiła Natalia Szewczak. Dziennikarka i mama wcześniaków podzieliła się swoją osobistą historią, która zainspirowała ją do napisania reportażu. Po nim rozpoczęły się prace nad ustawą o dodatkowym urlopie, którą lada dzień zajmie się Sejm. Pomogła w tym Fundacja Koalicja dla Wcześniaka. - Od momentu, kiedy napisałam petycję po naszym spotkaniu, zaczęła się wielka, piękna akcja współdziałania - wspominała wiceprezeska instytucji Elżbieta Brzozowska.

"Który rodzic to przeżył?". Po reportażu zaczęła się "magia". Podpisały się tysiące osób

"Który rodzic to przeżył?". Po reportażu zaczęła się "magia". Podpisały się tysiące osób

Źródło:
TVN24
"W sporcie nie ma bogów. Wszyscy mamy swoje wady i zalety". One są wcześniakami 

"W sporcie nie ma bogów. Wszyscy mamy swoje wady i zalety". One są wcześniakami 

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Premier Donald Tusk przeprowadził w mediach społecznościowych prawyborcze ankiety dla internautów. Choć pytanie było to samo, to wyniki różnią się w zależności od platformy, na której zostało opublikowane. "Fascynujące! Na X i na Instagramie, przy rekordowej frekwencji, identyczne proporcje, ale różni zwycięzcy" - skomentował szef rządu. "Ale to dopiero rozgrzewka. A już jutro wielki sondaż wśród ogółu wyborców" - dodał. W przyszłym tygodniu w Koalicji Obywatelskiej zapadnie decyzja, kto będzie kandydatem klubu na prezydenta - Radosław Sikorski czy Rafał Trzaskowski.

"Fascynujące!". Donald Tusk o 24-godzinnych sondach

"Fascynujące!". Donald Tusk o 24-godzinnych sondach

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Spór wokół ogrodzenia postawionego przez katolicką szkołę salezjanów w Toruniu a mieszkańcami. Zdaniem społeczników doszło do złamania prawa, ponieważ płot powstał na terenie zielonym, gdzie rosną rośliny będące pod ochroną. Potwierdziły to wyniki kontroli przeprowadzonej przez inspektorów ochrony środowiska. Prezydent Torunia powiadomił prokuraturę.

Rodzice i księża postawili płot, część mieszkańców protestuje. Sprawę bada prokuratura

Rodzice i księża postawili płot, część mieszkańców protestuje. Sprawę bada prokuratura

Źródło:
tvn24.pl

Arktyczne zimno z północy dotrze do nas w dwóch falach. Jaka pogoda będzie w drugiej połowie listopada i na początku grudnia? Sprawdź długoterminową prognozę na 16 dni, przygotowaną przez przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: zima zrobi pierwszy krok w stronę Polski

Pogoda na 16 dni: zima zrobi pierwszy krok w stronę Polski

Źródło:
tvnmeteo.pl

Te listy do Mikołaja chwytają za serce, bo mieszkańcy DPS-ów proszą albo o dużo - o skrócenie cierpienia czy zdrowie, albo o bardzo mało - brakuje im bluzki z długim rękawem, pary butów czy kredek. Listów z roku na rok jest coraz więcej. W mediach społecznościowych na profilu akcji jest instrukcja, jak przygotować paczkę dla wybranego seniora. Można też przesłać datek.

Mieszkańcy łódzkich DPS-ów napisali listy do świętego Mikołaja. Proszą w nich o książki, kawę czy słodycze

Mieszkańcy łódzkich DPS-ów napisali listy do świętego Mikołaja. Proszą w nich o książki, kawę czy słodycze

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W sobotę ruszyła 24. edycja Szlachetnej Paczki, która co roku pomaga kilku tysiącom rodzin przed świętami. - 2,5 miliona Polaków żyje w skrajnym ubóstwie, w tym pół miliona dzieci - powiedziała na antenie TVN24 Joanna Sadzik, prezeska Stowarzyszenia Wiosna. W tym roku "weekend cudów", kiedy dary powędrują do potrzebujących, zaplanowano na 14 i 15 grudnia.

Zbliża się "weekend cudów". Kilka tysięcy rodzin czeka na pomoc

Zbliża się "weekend cudów". Kilka tysięcy rodzin czeka na pomoc

Źródło:
TVN24