Drag queen na scenie, tęczowe flagi nad nią. Muzyczne święto różnorodności

Źródło:
tvn24.pl, Eurovision

Dwadzieścia lat temu Michał Wiśniewski śpiewał na Eurowizji "Keine Grentzen", czyli "żadnych granic". Polska wstępowała wtedy do Unii Europejskiej, a wokalista "Ich Troje" nawiązywał do otwierania granic państwowych. Dziś tamto hasło w kontekście konkursu Eurowizji interpretować można znacznie szerzej. Festiwal znany jest z podkreślania i celebracji ludzkiej różnorodności, co w tym roku uwypuklono szczególnie wyraźnie.

Po zakończeniu konkursowej części czwartkowego półfinału Eurowizji, gdy trwało zliczanie głosów widzów, na scenę w Liverpoolu wyszły trzy drag queen w strojach naśladujących kreacje prowadzących. Zaprezentowały publiczności show o wymownym tytule "Be Who You Wanna Be" (pol. - Bądź, kim chcesz być). W trakcie występu dołączyło do nich kilkadziesiąt osób mających symbolizować ludzką różnorodność, a na telebimie pojawiały się hasła takie jak "We Got Love" (Mamy miłość) czy "Free Yourself" (Uwolnij siebie).

Wydźwięk sześciominutowego występu był jasny - Eurowizja ma promować poszanowanie różnorodności. Przekaz ten wybrzmiał najwyraźniej właśnie podczas widowiska przygotowanego przez brytyjskie drag queen, jednak akcenty celebrujące równość i tolerancję pojawiły się również we właściwej części konkursu.

ZOBACZ TEŻ: Blanka zakwalifikowała się do finału Eurowizji

Eurowizja a LGBTQ+

Różnorodność doskonale widoczna jest już wśród samych uczestników. W Eurowizji 2023 startuje m.in. kilkoro przedstawicieli społeczności LGBTQ+. Reprezentujący Belgię Gustaph, podobnie jak reprezentujący Serbię Luke Black, są gejami. Z kolei faworytka do zwycięstwa w całym konkursie, Szwedka Loreen, podobnie jak reprezentantka Norwegii Alessandra Melle, to osoby biseksualne.

Ich obecność w Liverpoolu nie jest zaskoczeniem, bo Konkurs Piosenki Eurowizji to impreza tradycyjnie przyjazna mniejszościom seksualnym. Eurowizyjna scena od dawna wita z otwartymi ramionami ich przedstawicieli, a na widowni co roku powiewają tęczowe flagi. W przeszłości konkurs wygrywały m.in. drag queen Conchita Wurst oraz Wierka Serdiuczka, wykreowana przez ukraińskiego komika Andrija Mychajłowycza Danyłko. Ze sceny wielokrotnie płynęły też wprost wyrazy wsparcia dla społeczności LGBTQ+. Tak było choćby w 2013 roku, gdy reprezentująca Finlandię Krista Siegfrids pocałowała na oczach widzów inną kobietę.

Języki Eurowizji

Na tegorocznej Eurowizji dominują piosenki śpiewane w języku angielskim, wielu wykonawców wykonuje jednak swoje utwory w rodzimych językach, podkreślając w ten sposób bogactwo kulturowe Europy. To między innymi reprezentanci krajów bałkańskich: Albanka Albina Kelmendi, Serb występujący pod pseudonimem Luke Black oraz chorwacki zespół punk-rockowy Let 3.

Kelmendi swój utwór "Duje" w czwartek wykonała wraz z rodzeństwem i rodzicami, a ich sceniczne widowisko utrzymane było w albańskich czerwono-czarnych barwach. Chorwaccy punkowcy dwa dni wcześniej zaprezentowali natomiast publiczności typowe bałkańskie szaleństwo z kabaretowym zabarwieniem i efektowną oprawą wizualną. Występ Let 3 odbił się szerokim echem w całej Europie także ze względu na swój antywojenny wydźwięk. Internauci nie mają wątpliwości, że prześmiewcze stroje Chorwatów były szpilką wbijaną w prowokujących do wojny dyktatorów. Dość czytelne nawiązania znaleźć można również w tekście chorwackiej piosenki.

W ojczystym języku swoje eurowizyjne propozycje wykonują również przedstawiciele państw Półwyspu Iberyjskiego. Portugalska wokalistka Mimicat ze swoją piosenką "Ai Coração" zakwalifikowała się do finału. Wystąpi w nim też reprezentująca Hiszpanię Paloma Blanca, którą komentatorzy ze względu na nawiązujący do muzyki flamenco styl często porównują do popularnej na całym świecie Rosalii. Również Francuzi tradycyjnie przyjechali na Eurowizję z utworem wykonywanym w rodzimym języku - "Évidemment" w wykonaniu La Zarra.

W tym roku na konkurs piosenkę napisaną w języku ojczystym wysłali nawet Finowie, którzy na Eurowizji śpiewali zwykle po angielsku. Efekt jest bardzo dobry, a 29-letni Käärijä, wykonujący w Liverpoolu pełne energii "Cha Cha Cha", to jeden z faworytów do końcowego triumfu.

Różnorodność na Eurowizji

Na kulturową różnorodność wprost postawili natomiast w tym roku reprezentanci Ukrainy. Częścią reprezentującego ich duetu TVORCHI jest pochodzący z Nigerii Jeffrey Kenny. Zarazem to jeden z czworga tegorocznych uczestników, którzy urodzili się poza granicami reprezentowanego przez siebie kraju. Rodzice Andrew Lambrou reprezentuje Cypr, z którego pochodzą jego rodzice, choć on sam na świat przyszedł w Australii. Wspomniana Francuzka La Zarra, czyli Fatima-Zahra Hafd, urodziła się w Kanadzie, w rodzinie o marokańskich korzeniach. Reprezentująca Norwegię Allesandra Mele urodziła się natomiast i dorastała we Włoszech.

Eurowizja 2023 - kiedy finał?

W gronie finalistów Eurowizji 2023 znalazła się także reprezentująca Polskę Blanka. O tym, kto wygra tegoroczną Eurowizję, zdecydują w głosowaniu telewidzowie oraz jurorzy. Na reprezentantkę Polski, tradycyjnie, nie mogą jednak głosować Polacy w kraju - na terenie swojego państwa można oddać jedynie głos na przedstawicieli innego kraju.

Zgodnie z obowiązującymi zasadami tegoroczną Eurowizję powinien organizować zeszłoroczny zwycięzca. Rok temu wygrała Ukraina, ale ze względu na trwającą w tym kraju wojnę było to niemożliwe. Dlatego organizację Eurowizji 2023 powierzono Wielkiej Brytanii, której reprezentant w Turynie zajął drugie miejsce.

ZOBACZ TEŻ: Eurowizja 2023. Jak będzie wyglądał wielki finał? Wiadomo, która wystąpi Blanka

Autorka/Autor:kgo//mm

Źródło: tvn24.pl, Eurovision

Pozostałe wiadomości

Mądry chłopak, ale nie odnajdywał się wśród innych uczniów - tak dawni znajomi ze szkoły opisują Thomasa Matthew Crooksa, sprawcę zamachu na Donalda Trumpa. Jego motyw wciąż nie jest znany. Co o nim wiemy?

Dobry z matematyki samotnik. Co wiemy o sprawcy zamachu

Dobry z matematyki samotnik. Co wiemy o sprawcy zamachu

Źródło:
BBC, CNN, PAP

W hali magazynowej przy ulicy Oliwskiej w Gdańsku wybuchł pożar. W płomieniach stanęła hala o wymiarach 100 na 100 metrów znajdująca się przy nabrzeżu. W akcji gaśniczej uczestniczą 53 zastępy straży pożarnej. - To jeden z największych pożarów w ostatnich latach w Gdańsku - podkreśla kpt. Andrzej Piechowski z Komendy Miejskiej PSP w Gdańsku. Akcję komplikuje fakt, że płomienie dotarły do miejsca, gdzie składowane były substancje ropopochodne.

Największy pożar w Gdańsku od lat

Największy pożar w Gdańsku od lat

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

"Pozwólcie mi zabrać buty" - prosił agentów chwilę po postrzeleniu Donald Trump. Skąd to wiadomo? Portal stacji CNN opublikował transkrypcję zapisu audio nagranego w czasie strzelaniny i tuż po niej. Dowiadujemy się dzięki temu, jakie komunikaty wymieniali między sobą oraz w kierunku byłego prezydenta agenci Secret Service.

Minuta i 25 sekund akcji. Jakie słowa padły w kluczowym momencie

Minuta i 25 sekund akcji. Jakie słowa padły w kluczowym momencie

Źródło:
CNN

50-letni strażak Corey Comperatore to ofiara śmiertelna ataku, do jakiego doszło w czasie sobotniego wiecu Donalda Trumpa w Pensylwanii. Gubernator tego stanu Josh Shapiro przekazał na niedzielnej konferencji prasowej, że Comperatore "zginął jako bohater", próbując "zasłonić swoją rodzinę przed kulami".

"Zasłonił rodzinę przed kulami". Zginął na wiecu Trumpa

"Zasłonił rodzinę przed kulami". Zginął na wiecu Trumpa

Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

Dzieci wraz z ojcem usiłowały dostać się w dmuchanych kołach na drugi brzeg Pilicy. Porwał je nurt rzeki. Z pomocą ruszyli ratownicy z WOPR w Białobrzegach (Mazowieckie). "Pompowane zabawki nie zapewniają bezpieczeństwa w rzekach" – przypominają i apelują o rozsądek nad wodą.

W dmuchanych kołach z ojcem próbowały dostać się na drugi brzeg rzeki. Nurt porwał czwórkę dzieci

W dmuchanych kołach z ojcem próbowały dostać się na drugi brzeg rzeki. Nurt porwał czwórkę dzieci

Źródło:
PAP

Czy taka kłamliwa, propagandowa deklaracja może być skuteczna? Niestety, bywa - przyznał w "Faktach po Faktach" były prezydent Bronisław Komorowski, komentując oświadczenie Kremla po zamachu na Donalda Trumpa. Moskwa usiłowała przekonać w nim, że "potępia" przemoc "w ramach walki politycznej". - Wszyscy w jakiejś mierze się z tego wewnętrznie śmiejemy - ddodał Komorowski, podkreślając, że "na naszych oczach rosyjski diabeł się ubiera w ornat".

Reakcja Kremla? "Na naszych oczach rosyjski diabeł się ubiera w ornat"

Reakcja Kremla? "Na naszych oczach rosyjski diabeł się ubiera w ornat"

Źródło:
TVN24, PAP

Nie żyje amerykańska aktorka Shannen Doherty, najbardziej znana z roli Brendy Walsh - uczennicy szkoły średniej w popularnym serialu z lat 90. "Beverly Hills, 90210". Zmarła po wieloletniej chorobie - podał w niedzielę magazyn People. Miała 53 lata.

Nie żyje Shannen Doherty, serialowa Brenda Walsh

Nie żyje Shannen Doherty, serialowa Brenda Walsh

Źródło:
Reuters

Na wakacjach rezydent zajmuje się wszystkim, od wymiany brudnych ręczników po załatwianie formalności, gdy turysta nagle umrze. - To nie jest praca dla wszystkich. Niektórzy chcą wracać w trakcie sezonu - stwierdza pracownica biura podróży. Ale są też tacy, którzy nie wyobrażają sobie innego życia.

Praca marzeń? "Ludzie zachowują się, jakby przestali używać mózgu"

Praca marzeń? "Ludzie zachowują się, jakby przestali używać mózgu"

Źródło:
tvn24.pl

Księżna Walii Kate pojawiła się na niedzielnym finale Wimbledonu, aby obejrzeć mecz obrońcy tytułu Hiszpana Carlosa Alcaraza z serbskim tenisistą Novakiem Djokovicem. Księżna, która w marcu poinformowała, że zdiagnozowano u niej nowotwór, została powitana owacjami na stojąco.

Księżna Kate powitana owacjami na stojąco

Księżna Kate powitana owacjami na stojąco

Źródło:
CNN, PAP

Pięcioletni Bruno choruje na dystrofię mięśniową Duchenne'a i jest pierwszym dzieckiem w Polsce zakwalifikowanym do nowej terapii genowej w Stanach Zjednoczonych. Koszt to blisko 16 milionów złotych, bo lek nie jest jeszcze zarejestrowany i dostępny w Europie. Jeśli chłopiec nie dostanie go teraz, potem będzie za późno. Takich dzieci jest więcej.

Koszt terapii dla chorego na dystrofię mięśniową Bruna to prawie 16 milionów złotych. Trwa wyścig z czasem

Koszt terapii dla chorego na dystrofię mięśniową Bruna to prawie 16 milionów złotych. Trwa wyścig z czasem

Źródło:
Fakty TVN

Dzień po zamachu na Donalda Trumpa jego żona Melania opublikowała oświadczenie, w którym podziękowała agentom ryzykującym życie, by ochronić byłego prezydenta. Złożyła też kondolencje rodzinom ofiar i wezwała Amerykanów do jedności.

Melania Trump zabrała głos. Pisze o "potworze"

Melania Trump zabrała głos. Pisze o "potworze"

Źródło:
tvn24.pl

Szefowa Secret Service została wezwana na specjalne wysłuchanie w komisji Kongresu na 22 lipca. Republikanie zapowiedzieli, że rozpoczną dochodzenie w sprawie uchybień w zakresie bezpieczeństwa na wiecu wyborczym w Pensylwanii. Portal TMZ dotarł do nagrania, które pokazuje sprawcę zdarzenia leżącego na dachu pobliskiego budynku z karabinem w ręku.

Widzieli zamachowca z karabinem w ręku, nagrali moment strzałów

Widzieli zamachowca z karabinem w ręku, nagrali moment strzałów

Źródło:
TVN24, TMZ

17-latek został zaatakowany maczetą na kąpielisku Zakrzówek w Krakowie. Chłopak miał rany głowy i ręki. Przeszedł operację, nie udało się uratować kciuka lewej dłoni. Policja wyjaśnia okoliczności ataku.

17-latek zaatakowany maczetą na kąpielisku. W szpitalu przeszedł operację, stracił kciuk

17-latek zaatakowany maczetą na kąpielisku. W szpitalu przeszedł operację, stracił kciuk

Źródło:
tvn24.pl

Pleń został zaobserwowany w Dolinie Roztoki. Za to niezwykłe i wciąż słabo poznane zjawisko odpowiedzialne są larwy ziemiórki pleniówki. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Pełznąca masa w Dolinie Roztoki. Dokąd się kieruje?

Pełznąca masa w Dolinie Roztoki. Dokąd się kieruje?

Źródło:
Kontakt 24, Lasy Państwowe, tvnmeteo.pl

1,5 złotego za komentarz, ale przy dłuższej współpracy stawka może być podwojona. Im więcej ocenionych telefonów lub tabletów, tym wyższe zarobki. Tak wygląda kupowanie fałszywych opinii o produktach, usługach czy miejscach wypoczynku. Jak informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w ostatnich latach nieuczciwi przedsiębiorcy oferowali publikowanie zmyślonych ocen zarówno w mediach społecznościowych, wyszukiwarkach, jak i serwisach, które pozwalają porównywać ceny albo rezerwować terminy do lekarza czy mechanika. 

Plaga fałszywych komentarzy. "Odpowiedź zwaliła mnie z nóg"

Plaga fałszywych komentarzy. "Odpowiedź zwaliła mnie z nóg"

Źródło:
TVN24

Do tragicznego wypadku doszło w Otmuchowie (Opolskie). 69-letni mężczyzna wyszedł z domu, by udrożnić przydomowy rów. Kiedy długo nie wracał, jego żona poprosiła o pomoc strażaków. Ciało mężczyzny znaleźli w wodzie.

Wyszedł, by udrożnić przydomowy rów i już nie wrócił. Ciało mężczyzny znaleźli strażacy

Wyszedł, by udrożnić przydomowy rów i już nie wrócił. Ciało mężczyzny znaleźli strażacy

Źródło:
tvn24.pl

W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie ukazujące moment zamachu na Donalda Trumpa i reakcję dwóch snajperów, którzy z dachu pobliskiego budynku zabezpieczali wiec. Na filmie widać, że agenci są wyraźnie zaskoczeni strzałami. Służby, które miały dbać o bezpieczeństwo sobotniego wydarzenia, znalazły się pod silną krytyką.

Strzały na wiecu Donalda Trumpa. Reakcja snajperów na nagraniu

Strzały na wiecu Donalda Trumpa. Reakcja snajperów na nagraniu

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Jedno z towarzystw ubezpieczeniowych domaga się 28 tysięcy złotych od rowerzystki, która we wrześniu ubiegłego roku miała doprowadzić do uszkodzenia samochodu osobowego. Poszkodowany dostał pieniądze z polisy AC, a teraz ubezpieczyciel domaga się od sprawczyni zdarzenia zwrotu środków wraz z odsetkami. - Taka sytuacja może spotkać każdego rowerzystę. Warto wyciągnąć wnioski z tej przykrej sytuacji i uczyć się na nieswoich błędach - komentuje Aleksander Daszewski, radca prawny z Biura Rzecznika Finansowego.

Rowerzystka ma po kolizji zapłacić 28 tysięcy. "W takich sytuacjach nie ma zmiłuj"

Rowerzystka ma po kolizji zapłacić 28 tysięcy. "W takich sytuacjach nie ma zmiłuj"

Źródło:
tvn24.pl

18-latka musiała opuścić mieszkanie po policyjnej interwencji i decyzji prokuratora. Nie wolno jej się też zbliżać do matki. Córce może grozić do pięciu lat więzienia.

18-latka z nakazem opuszczenia mieszkania i zakazem zbliżania się do matki

18-latka z nakazem opuszczenia mieszkania i zakazem zbliżania się do matki

Źródło:
tvn24.pl

Najgorętsze chwile czekają nas w połowie tygodnia. Jaka pogoda będzie w dalszej części lipca? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: temperatura osiągnie kolejny szczyt

Pogoda na 16 dni: temperatura osiągnie kolejny szczyt

Źródło:
tvnmeteo.pl

To miał być zwykły wyborczy wiec, jakich w kampanii nie brakuje. Nieoczekiwanie obecni na miejscu fotoreporterzy stali się świadkami zamachu na Donalda Trumpa. Zdjęcia, które powstały, trudno wyrzucić z pamięci. Wybraliśmy pięć z nich.

Pięć zdjęć. Nie sposób o nich zapomnieć

Pięć zdjęć. Nie sposób o nich zapomnieć

Źródło:
tvn24.pl, CNN, New York Times

Były prezydent USA Donald Trump został w sobotę postrzelony w ucho podczas wiecu wyborczego w Butler w stanie Pensylwania. Zginęły dwie osoby, w tym zamachowiec, a dwie kolejne zostały poważnie ranne. Podsumowujemy, co do tej pory udało się ustalić o przebiegu zdarzeniu i sprawcy.

Zamach na Donalda Trumpa. Co wiadomo do tej pory

Zamach na Donalda Trumpa. Co wiadomo do tej pory

Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters

"Doppelgänger. Sobowtór", "Godzilla i Kong: Nowe imperium" czy "Król Zanzibaru" - to tylko kilka tytułów, jakie w ostatnich dniach dodano do biblioteki platformy streamingowej Max. Wśród nowości znalazły się także cenione komedie, dramaty i wciągające dokumenty. Co warto obejrzeć?  

Nowości na Max. Kinowe hity i komedie w gwiazdorskiej obsadzie

Nowości na Max. Kinowe hity i komedie w gwiazdorskiej obsadzie

Źródło:
tvn24.pl