Atak Rosji na Ukrainę nie będzie miał wpływu na to, kto wystąpi w tegorocznym Konkursie Piosenki Eurowizja 2022. Europejska Unia Nadawców, która jest organizatorem imprezy, tłumaczy decyzję o niewykluczeniu Rosji "apolitycznym charakterem imprezy".
O wykluczenie Rosji z konkursu zaapelowała państwowa ukraińska rozgłośnia UA:PBC, stwierdzając, że rosyjskie stacje radiowe, nadzorujące udział Rosji w konkursie Eurowizji, były "tubą Kremla i ważnym narzędziem propagandy politycznej - rozpowszechniającymi dezinformacje w kwestii Ukrainy". Wskazała również, że takie działania stoją w sprzeczności z wartościami Europejskiej Unii Nadawców, która odpowiada za organizację Eurowizji.
Eurowizja 2016 - polityczny przekaz i zwycięstwo Ukrainy
To nie pierwszy raz, gdy występy reprezentantów Ukrainy i Rosji budzą kontrowersje. W 2016 roku w Konkursie Piosenki Eurowizja zwyciężyła reprezentująca Ukrainę piosenkarka Jamala. Jej występ wywołał po stronie rosyjskiej protesty. Jamala zaprezentowała utwór "1944", który opowiadał o deportacji Tatarów krymskich podczas II wojny światowej i aneksji Krymu przez Rosję w 2014 roku. Rosyjscy deputowani starali się o zablokowanie utworu w konkursie. Ostatecznie Jamala zwyciężyła, a jej występ otrzymał kilka ważnych głosów z krajów byłego ZSRR, które zazwyczaj przyznawały swoje punkty Rosji.
Teraz zwyciężczyni Eurowizji z 2016 roku zabrała głos po ataku Rosji na Ukrainę. Przebywająca w Kijowie piosenkarka w opublikowanym w internecie wideo zaapelowała o pomoc dla jej kraju. "Moi zagraniczni przyjaciele! Putin i Rosja rozpoczęli inwazję na Ukrainę. Proszę, pomóżcie Ukrainie, jak tylko możecie" - napisała.
Eurowizja 2017 - Rosja wycofuje się z konkursu
Zgodnie z regulaminem konkursu zwycięstwo pozwoliło Ukrainie zorganizować kolejną edycję Eurowizji. W 2017 roku po raz kolejny relacje między dwoma krajami odcisnęły swoje piętno na imprezie. Ukraina zdecydowała, że do kraju nie zostanie wpuszczona reprezentująca Rosję Julija Samojłowa. Decyzja była tłumaczona tym, że Samojłowa miała w 2015 roku nielegalnie wjechać na Krym. Artystka zapewniała, że jej obecność na okupowanych przez Rosję terenach Ukrainy była związana z graniem tam koncertu.
Europejska Unia Nadawców EBU zaproponowała wtedy Rosji możliwość wymiany artysty do finałowego konkursu albo transmisję występu Samojłowej za pomocą satelity. Obie opcje zostały przez stronę rosyjską odrzucone. Ostatecznie Rosja wycofała się z konkursu.
Tegroczny 66. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się 10, 12 i 14 maja 2022 w hali PalaOlimpico w Turynie.
Źródło: tvn24.pl, BBC
Źródło zdjęcia głównego: MikeDotta / Shutterstock