Rockowe brzmienie zdominowało Eurowizję. Włochy wygrywają pierwszy raz od 31 lat

Autor:
Tomasz-Marcin
Wrona
Źródło:
tvn24.pl

Eurowizja 2021 przeszła do historii, a jej zwycięzcą jest zespół Maneskin. Tym samym prawa do organizacji przyszłorocznej edycji otrzymał publiczny nadawca z Włoch. Jubileuszowy 65. Konkurs Piosenki Eurowizji zorganizowany został w rotterdamskiej hali Ahoy z udziałem około 3,5 tysiąca widzów. Nie zabrakło niespodzianek.

Eurowizja 2021 odbyła się po dwuletniej przerwie. W związku z wybuchem pandemii COVID-19 jej edycja w 2020 roku została odwołana. Po zwycięstwie Duncana Laurence'a w 2019 roku prawa do organizacji otrzymała Holandia.

Po podsumowaniu głosów oddanych przez jurorów oraz telewidzów z 39 krajów, zwyciężył zespół Maneskin z Włoch, zyskując 524 punkty. Głosowanie jurorów wygrał reprezentant Szwajcarii 22-letni Gjon's Tears z piosenką "Tout l'Univers", uzyskując 267 głosów.

Eurowizja 2021: Mansekin zwycięzcą

Jest to pierwsze zwycięstwo włoskiej delegacji od 1990 roku, kiedy Toto Cutugno wygrał z piosenką "Insieme: 1992".

Maneskin powstał w 2016 roku i tworzą go: wchodzą: wokalista Damiano David, gitarzyści Victoria De Angelis i Thomas Raggi oraz perkusista Ethan Torchio. Nazwa w języku duńskim oznacza "światło księżyca". Swoją muzykę określają jako połączenie między innymi rocka alternatywnego, funk rocka, glam rocka

Utworem "Zitti e buoni" zwyciężyli tegoroczną edycję festiwalu w San Remo, co dało im automatycznie bilet na Eurowizję.

Eurowizja po raz 65.

Gospodarzami koncertów w Holandii byli: Edsilia Rombley, Chantal Janzen, Jan Smit oraz Nikkie de Jager, znana jako NikkieTutorials.

Gwiazdami specjalnymi finałowego koncertu byli m.in. Afrojack ft. Glennis Grace i Wulf.

Duncan Laurence, zwycięzca Eurowizji z 2019 roku, miał zaprezentować swój najnowszy singiel. Jednak z powodu pozytywnego wyniku testu na obecność koronawirusa odtworzono nagranie, zarejestrowane podczas jednej z prób.

Podczas gdy odbywało się głosowanie widzów, wielokrotnie nawiązano do 65-letniej historii konkursu. Zwycięzcy poprzednich edycji Eurowizji: Lenny Kuhr, Teach-In, Sandra Kim, Elena Paparizou, Lordi oraz Måns Zelmerlöw wystąpili podczas pokazu "Rock the Roof", zorganizowanego na dachach rotterdamskich wieżowców.

Eurowizja 2021. Kto zaśpiewał w finale?

W 65. Konkursie Piosenki Eurowizji udział wzięło 39 delegacji. Zgodnie z formułą przyjętą w 2008 roku, o miejsce w finale poszczególne kraje walczą w trakcie dwóch półfinałów (organizowanych we wtorek i w czwartek przed sobotnim koncertem finałowym). Nie dotyczy to tak zwanej "wielkiej piątki" (Francji, Hiszpanii, Niemiec, Włoch i Wielkiej Brytanii - krajów płacących największe składki do Europejskiej Unii Nadawców) oraz kraju organizującego daną edycję.

Po tegorocznych półfinałach w sobotnim koncercie udział wzięli reprezentanci: Albanii, Azerbejdżanu, Belgii, Bułgarii, Cypru, Finlandii, Francji, Grecji, Holandii, Hiszpanii, Izraela, Islandii, Litwy, Malty, Mołdawii, Niemiec, Norwegii, Portugalii, Rosji, San Marino, Serbii, Szwajcarii, Szwecji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii oraz Włoch.

Reprezentujący Polskę Rafał Brzozowski odpadł podczas czwartkowego półfinału

Delegacja islandzka nie mogła zaśpiewać na żywo podczas finałowego koncertu. W ubiegły weekend organizatorzy konkursu poinformowali, że wśród członków dwóch delegacji (polskiej i islandzkiej) były osoby, u których testy na obecność koronawirusa były pozytywne. W związku z tym islandzka grupa Daði og Gagnamagnið nie wystąpiła w czwartkowym półfinale. Tak jak w czwartek, podczas sobotniego konkursu odtworzono nagranie, zarejestrowane w ubiegłym tygodniu.

Pomimo stanu epidemii holenderski rząd wyraził zgodę, by w eurowizyjnych koncertach mogła wziąć udział publiczność. W hali widowiskowo-sportowej Ahoy w Rotterdamie podczas sobotniego koncertu zgromadziło się 3,5 tysiąca widzów.

Autor:Tomasz-Marcin Wrona

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości