Europejskie Nagrody Filmowe (European Film Awards, EFA), określane europejskimi odpowiednikami Oscarów, przyznawane są przez Europejską Akademię Filmową. W najważniejszej kategorii Europejski Film nagrodzony został "Anatomia upadku" Justine Triet.
Europejskie Nagrody Filmowe ustanowione zostały w 1988 roku. Do 1996 roku znane były również jako Nagroda Felix. Zgodnie z założeniami jej pomysłodawców miały stanowić przeciwwagę dla amerykańskich Oscarów i stać się główną nagrodą filmową zjednoczonej Europy. W tegorocznym głosowaniu wzięło udział 4,6 tys. członków i członkiń akademii.
Relacja odświeża się automatycznie
- 23:16
- 22:48
- 22:33
- 22:29
- 22:26
- 22:18
- 21:55
- 21:51
- 21:49
- 21:42
- 21:25
- 21:22
- 21:16
- 21:10
- 21:07
- 21:02
- 20:57
- 20:39
- 20:37
- 20:27
- 20:13
- 20:12
- 19:58
- 19:54
- 19:54
- 19:53
- 19:43
- 19:36
- 19:32
- 19:30
Jedynym filmem w polskiej reżyserii, jaki znalazł się na liście nominowanych do 36. EFA, jest "Zielona granica" Agnieszki Holland. Docenione Specjalną Nagrodą Jury Konkursu Głównego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji najnowsze dzieło Holland zostało wyróżnione w trzech kategoriach: Europejski Film, Europejska Reżyserka/Europejski Reżyser (Agnieszka Holland) oraz Europejska Scenarzystka/Europejski Scenarzysta (Maciej Pisuk, Gabriela Łazarkiewicz-Sieczko, Agnieszka Holland).
Wcześniej "Zielona granica" doceniona została sześcioma niezależnymi nagrodami, przyznawanymi podczas MFF w Wenecji: ARCA CinemaGiovani Award, Premio CinemaSara, Green Drop Award (ex aequo z "Ja, kapitan" Mattea Garrona), Leoncino d’Oro Award - Cinema for Unicef, Sorriso Diverso Venezia Award - Best Foreign Film, UNIMED Award - Prize for Cultural Diversity. Natomiast krytyczki i krytycy redakcji "Hollywood Reporter" - jednego z najbardziej opiniotwórczych tytułów filmowych na świecie - uznali "Zieloną granicę" jako jeden z 15 najlepszych filmów jesiennych festiwali filmowych tego roku.
Europejskie Nagrody Filmowe 2023. Polskie akcenty
Na liście nominowanych znalazły się również dwie polskie koprodukcje. Pierwszą z nich jest "Strefa interesów" Jonathana Glazera, którego jedną z producentek jest Ewa Puszczyńska. Film zdobył także pięć nominacji: Europejski Film, Europejski Reżyser (Jonathan Glazer), Europejski Scenarzysta (Jonathan Glazer), Europejska Aktorka (Sandra Hüller) oraz Europejski Aktor (Christian Friedel).
Amerykańsko-brytyjsko-polska produkcja doceniona została już między innymi w trakcie Festiwalu Filmowego w Cannes, gdzie otrzymała Nagrodę Jury Konkursu Głównego oraz Nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI. "Strefa interesów" jest luźną ekranizacją powieści Martina Amisa o tym samym tytule. To pierwszy pełnometrażowy film fabularny Glazera od 10 lat, czyli od słynnego "Pod skórą" ze Scarlett Johansson w roli głównej. "Strefa interesów" to wstrząsająca opowieść o domowej idylli w cieniu krematoriów, czyli życiu rodzinnym komendanta niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau Rudolfa Hössa i jego żony Hedwig. W rolach głównych wystąpili Sandra Hüller i Christian Friedel. Autorem zdjęć do "Strefy interesów" jest Łukasz Żal, który jest wskazywany też jako jeden z przyszłorocznych faworytów do oscarowej nominacji za te zdjęcia.
Drugą polską koprodukcją na liście nominowanych jest film dokumentalny Lei Glob "Apolonia, Apolonia" (koproducentem filmu jest HBO Max Central Europe - należący do Warner Bros. Discovery, właściciela TVN Warner Bros. Discovery Polska), nominowany w kategorii Europejski Film Dokumentalny. Polską producentką tego dokumentu jest Małgorzata Staroń (Staron Film). Jest to przejmujący portret polskiej artystki, dorastającej w Paryżu - Apolonii Sokół. Ta duńsko-polsko-francuska opowieść powstawała przez około 13 lat. Przyglądając się Sokół, Glob uchwyciła zmieniający się świat, pokazując najróżniejsze oblicza kobiecości, budowania relacji oraz podążania za marzeniami w kapitalistycznej i patriarchalnej rzeczywistości.
Film "Apolonia, Apolonia" miał swoją światową premierę w ramach konkursu głównego Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie (IDFA) - na największym i najbardziej prestiżowym festiwalu filmów dokumentalnych na świecie - w listopadzie ubiegłego roku. Od tamtej pory film Glob stał się festiwalowym hitem i jednym z faworytów w oscarowym wyścigu.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: M2 Films