Europa walczy, Stalin wygrywa?

Davies: chciałem stworzyć panoramę II wojny
Davies: chciałem stworzyć panoramę II wojny
tvn24.pl, PAP/Tomasz Gzell
Davies: chciałem stworzyć panoramę II wojnytvn24.pl, PAP/Tomasz Gzell

Nasz człowiek w Oxfordzie napisał kolejną książkę. Tym razem Norman Davies na warsztat wziął II wojnę światową. „Europa walczy 1939 – 1945” to ambitna próba sportretowania tych czasów nie tylko przez pryzmat walk i wielkich politycznych graczy, ale i życia zwykłych ludzi, a nawet literatury i filmów.

Norman Davies czyta wiersz swojego przyjaciela
Norman Davies czyta wiersz swojego przyjacielaTVN24.pl

„Mój pacjent leżał na szpitalnym łóżku/ zarośnięty, cuchnący moczem,/ pogryziony przez wszy (…)/ Ze słowiańskim akcentem/ oświadczył/ ‘Walczyłem pod Monte Cassino’./ A moich stażystów w ich ignorancji/ nie poruszył ni człowiek, ni historia./ I zwróciłem się do nich (…) / by im powiedzieć, jak wspaniały/ był 2. Korpus Polski/ i że wartość nieskończoną/ ma każda istota ludzka”.

Ten wiersz, autorstwa przyjaciela autora, zamyka najnowszą książkę Daviesa. Jak w pigułce pokazuje też styl brytyjskiego historyka: portretowanie dziejów nie tylko z lotu ptaka, z wyżyn politycznych salonów i historycznych procesów, ale z jednostkowej perspektywy, korzystanie z nieoczekiwanych czasem źródeł, no i pisanie o Polsce. Choć trzeba przyznać, że w najnowszej książce nasz kraj jest tylko jednym z wielu, i to nie najważniejszym bohaterem.

"Każdy ma własną historię II wojny"

Według Daviesa każdy kraj ma swoją historię II wojny światowej, ale mało który ogarnia cały obraz. Dla Amerykanów zaczęła się ona 7 grudnia 1941 roku, wraz z atakiem na Pearl Harbour, a skończyła w sierpniu 1945 roku po kapitulacji Japonii. Dla Rosjan początek Wielkiej Wojny Ojczyźnianej wyznacza data ataku nazistowskich Niemiec (22 czerwca 1941), a kończy podpisanie traktatu z Niemcami 9 maja 1945. Polacy z kolei umieszczają ją w ramach od 1 września 1939 do 8 maja 1945, z centralnym punktem w postaci Powstania Warszawskiego.

Davies zebrał te wszystkie punkty widzenia. Ale jego książkę wyróżnia coś jeszcze – nie koncentruje się na bitwach, walkach i polityce („Działania wojenne w Europie w latach 1939-45” to tylko jeden rozdział, i to nie najdłuższy), oddaje głos również uczestnikom i ofiarom tej wojny.

"Chciałem namalować panoramę"

– Chciałem namalować całą panoramę wojny, gdzie wojskowość i walki stanowią tylko połowę tej historii. W pewnym sensie los cywilów jest równie ważny. Piszę i o walkach, i o przeżyciach ludzi, i o obrazach tej wojny w literaturze czy w filmach. I tam są bardzo sprzeczne rzeczy. To widać: niestety każdy kraj, każdy obserwator wybiera co mu się podoba i zostawia połowę tej historii w niepamięci – mówił Davies podczas spotkania w Muzeum Powstania Warszawskiego. Przyjechał na nie autentycznym Fiatem 508 z 1936 roku, w towarzystwie żołnierzy w mundurach z epoki.

"Europa walczy" Normana Daviesa
"Europa walczy" Normana Daviesa

Jak mówił, chciał walczyć z dominującym na Zachodzie stereotypem, że wynik II Wojny był prosty: zwyciężyło dobro – w postaci aliantów z Roosveltem, Churchillem i Stalinem na czele – nad złem reprezentowanym przez Hitlera. Według niego jest to bardziej problematyczne. Świat w latach czterdziestych w oczach profesora nie był dwubiegunowy, ale stanowił trójkąt, którego wierzchołkami był faszyzm, komunizm i liberalna demokracja. I ta ostatnia wcale nie wyszła z wojennych zmagań najsilniejsza. - Największym zwycięzcą tej wojny był Józef Stalin - uważa Davies.

"Nie chcieli walczyć do końca? To norma"

Historia II wojny światowej – mimo, że od jej zakończenia minęło ponad 60 lat – wciąż budzi emocje. Świadczy o tym chociażby ostatni spór wokół ekranizacji filmu o Westerplatte (czytaj więcej). Zapytaliśmy profesora, czy jego zdaniem w Polsce można nakręcić film, w którym bohaterowie są także ludźmi i mają ludzkie słabości. – Jest szczególny problem w tych krajach, gdzie cenzura działała przez 50 lat, że ludzie przyzwyczaili się do stereotypów, do bohaterów i do zdrajców, i trudno im się przyzwyczaić, że normalny człowiek jest gdzieś pomiędzy. W wypadku Westerplatte nie każdy chciał walczyć do końca. To jest norma. Ale jednak walczyli – podkreślił Davies.

"Nie chcieli walczyć do końca na Westerplatte? To normalne"
"Nie chcieli walczyć do końca na Westerplatte? To normalne"

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24.pl, PAP/Tomasz Gzell

Pozostałe wiadomości

Senator Marek Borowski stwierdził w "Faktach po Faktach" w niedzielę, że spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem w sobotę "trochę nie wyszło". Zaznaczył jednak, że takie próby trzeba podejmować.

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

Źródło:
TVN24

Czy na pewno otoczenie prezydenta postawiło we właściwej sytuacji głowę państwa, wysyłając go na tego rodzaju spotkanie? - pytał w programie "W kuluarach" dziennikarz "Faktów" TVN Piotr Kraśko, odnosząc się do rozmowy Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem na marginesie prawicowej konferencji. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska przekazała, że Pałac Prezydencki dwukrotnie przez ostatnie pół roku starał się o doprowadzenie do rozmowy obu przywódców. Duda miał jednak warunek, by doszło do niej w Białym Domu lub rezydencji Trumpa. Dodała, że po informacji o planowanej wizycie Emmanuela Macrona w Waszyngtonie w poniedziałek, "ktoś przekonał prezydenta, że to on powinien być pierwszy".

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Źródło:
TVN24

Papież Franciszek pozostaje w stanie krytycznym - poinformował Watykan. Papież jest w szpitalu od 14 lutego. Trafił tam z powodu problemów z oddechem.

Papież wciąż w stanie krytycznym

Papież wciąż w stanie krytycznym

Źródło:
Reuters, TVN24, PAP

Poparcie Elona Muska dla skrajnie prawicowej partii AfD w Niemczech nie jest tajemnicą. Sam przyznawał jednak, że do pewnego czasu nie znał w pełni tej formacji. Według mediów zmieniło się to, po tym jak zaczął wchodzić w interakcje z niemiecką prawicową influencerką i aktywistką Naomi Seibt. 24-latka mówiła w wywiadzie dla Reutersa, że miliarder i współpracownik Donalda Trumpa napisał do niej w czerwcu, chcąc dowiedzieć się więcej o partii. - Wyjaśniłam mu, że AfD nie jest podobna do ideologii nazistowskiej ani Hitlera - powiedziała Seibt. Media wyliczają, że przez ostatnie miesiące wielokrotnie reagowali wzajemnie na swoje treści w serwisie X.

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

Źródło:
Reuters, The Guardian, PAP, The Independent

Bardzo dobre, doskonałe - tak określił spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą Donald Trump. Dodał, że "to fantastyczny facet", a "Polska to wspaniały przyjaciel". Ich rozmowa trwała około 10 minut i odbyła się w sobotę na marginesie konferencji konserwatystów pod Waszyngtonem.

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

Źródło:
tvn24.pl

Skrajnie prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) uzyskała w niedzielnych wyborach do Bundestagu wynik 19,5 procent. To najlepszy rezultat tego ugrupowania w historii. - Nasza ręka będzie zawsze wyciągnięta do wspólnego utworzenia rządu - mówiła po ogłoszeniu wyników liderka partii Alice Weidel. Wybory - według wyników exit poll - wygrał chadecki blok CDU/CSU, ale będzie musiał szukać koalicjantów. Przed wyborami główne niemieckie ugrupowania odżegnywały się od pomysłów utworzenia rządu z AfD.

AfD z najlepszym wynikiem w historii

AfD z najlepszym wynikiem w historii

Źródło:
Reuters, PAP

Głosowanie w wyborach federalnych w Niemczech dobiegło końca. Chadecki blok CDU/CSU zdobył 28,9 procent, a prawicowo-populistyczna Alternatywa dla Niemiec (AfD) 19,5 procent. Na trzecim miejscu znaleźli się socjaldemokraci z SPD z wynikiem 16 procent - wynika z sondażu exit poll opublikowanego tuż po zamknięciu lokali wyborczych. Zieloni zdobyli 13,5 procent głosów.

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Źródło:
PAP, Reuters, Tagesschau, BBC

Jestem gotowy odejść ze stanowiska prezydenta, jeśli przyniesie to pokój w Ukrainie lub doprowadzi do przyjęcia jej do NATO - powiedział w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski. Odniósł się również do udziału prezydenta USA Donalda Trumpa w negocjacjach pokojowych z Rosją.

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

Źródło:
Reuters, PAP

W jednym z tuneli w Bostonie doszło do bardzo poważnej sytuacji. Ze stropu oderwał się osłabiony przez zmiany pogody duży kawał betonu.

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Źródło:
CNN, cbsnews.com

Kobieta jest w ósmym miesiącu ciąży, ale nie chciała korzystać z noclegowni, bo musiałaby się rozdzielić ze swoim mężem. Dlatego rozbili namiot w jednym z łódzkich parków. Tam mieszkali, nawet podczas mrozów. Dzięki strażnikom miejskim, urzędnikom i wolontariuszom mają już dach nad głową.

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Źródło:
tvn24.pl

Trzeba było wyciąć 29 klonów i topoli rosnących wzdłuż drogi powiatowej w Kisielicach (Warmińsko-Mazurskie). Ktoś podciął drzewa w taki sposób, że mogły przewrócić się na jezdnię. Policja szuka sprawcy. 

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Źródło:
PAP

Nadchodzące dni przyniosą przewagę chmur, choć niewykluczone są miejscowe przejaśnienia lub rozpogodzenia. Lokalnie będą pojawiać się mgły ograniczające widzialność. Będzie cieplej.

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Źródło:
tvnmeteo.pl

Bomba ekologiczna - tak mówi się o skażonych terenach po dawnych zakładach chemicznych Zachem w Bydgoszczy. Miasto nie jest w stanie wziąć na siebie kosztów oszyszczenia, które są szacowane na kilka miliardów złotych. Bez pomocy państwa lub Unii Europejskiej jest to niemożliwe. Hydrogeolog dr hab. inż. Mariusz Czop, profesor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie mówi wprost o "gigantycznej porażce naszego państwa".

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder, 94-letni Warren Buffet, sprzedał pod koniec 2024 roku akcje o wartości ponad 134 miliardów dolarów. Zwiększył tym samym zapas gotówki firmy Berkshire, w której jest prezesem, do rekordowej sumy 334 miliardów dolarów - wynika z rocznego raportu. Nie wyjaśnia jednak powodów swojej decyzji.

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Źródło:
PAP

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News
Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ceny pączków w zbliżający się tłusty czwartek powinny zostać na stabilnym poziomie, pomimo, że koszty podstawowych produktów wykorzystywanych do ich smażenia, takich jak jaja, masło i mąka, wzrosły - ocenił BNP Paribas. Z kolei za cukier i olej piekarnie zapłacą mniej. Ile trzeba będzie zapłacić za pączki w zbliżający się Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Źródło:
PAP
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium