Za 600 milionów euro brytyjski fundusz inwestycyjny Permira sprzedał jeden z najsłynniejszych domów mody na świecie - Valentino. Jak piszą biznesowe media, kupcem jest prawdopodobnie emir Kataru, który wraz z rodziną królewską i należącą do niej spółką Qatar Investment Authority kontroluje m.in. luksusowy dom towarowy Harrods.
"Włoski dom mody Valentino został sprzedany niezależnemu funduszowi inwestycyjnemu, którego nazwa nie została ujawniona. Brytyjska firma Permira sprzedała go za sumę od 550 do 600 mln euro" - napisał "Financial Times".
Brytyjska stacja Sky News, a także biznesowe media, informują, że najprawdopodobniej kupcem jest emir Kataru, szejk Hamad ibn Chalifa as-Sani. Królewska rodzina katarska od dłuższego czasu prowadziła zaawansowane rozmowy z Permirą, która zarządzała Valentino od 2007 roku.
Emir planował dołączyć włoską gwiazdę krawiectwa do swojego pakietu luksusowych brandów, które kontroluje za pośrednictwem należącej do niego spółki Qatar Investment Authority; m.in. od 2010 roku należy do niego m.in. londyński dom towarowy Harrods (kupiony za 1,5 mld funtów). Jak podaje Sky News, emir Kataru w najbliższym czasie planuje nabyć też inną włoską markę - M Missoni, która jest tańszą linią Missoni.
Permira odmówiła komentarza i nie potwierdziła doniesień mediów. Jedynie prezes Valentino Fashion Group i domu mody Valentino, Stefano Sassi, oświadczył: - Valentino odnotował rosnące zainteresowanie kilku potencjalnych nabywców. Twórcza wizja projektantów Marii Grazii Chiuri i Pierpaolo Piccioli oraz stały wzrost wyników spółki wygenerowały dużą wartość domu mody.
Gwiazdy uratowały markę
Permira kupiła Valentino 5 lat temu w składzie holdingu Red & Black, razem z marką Hugo Boss - za 3,4 mld euro. Jednak z powodu odejścia na emeryturę założyciela Valentino Garavani oraz recesji i dekoniunktury na rynku dóbr luksusowych, dom mody coraz bardziej tracił na znaczeniu, a jego dług urósł do 2,3 mld euro.
By ratować inwestycję rozdzielono Valentino od Bossa, zatrudniono też duet Chiuri i Piccoli, którzy jako dyrektorzy kreatywni są odpowiedzialni za renesans marki. Dziś ich projekty są cenione przez branżę mody i przez gwiazdy, m.in. Florence Welch, Keirę Knightley, Scarlett Johansson i Nicole Kidman, co przełożyło się na rosnące zyski.
W ubiegłym roku przychody Valentino wyniosły ponad 300 mln euro, co było 300-procentowym wzrostem w porównaniu z rokiem 2010.
Jak pisze "Financial Times", Permira pozostanie właścicielem Bossa, gdzie miała pakiet kontrolny.
Taylor, Kennedy, Loren i... Polka
Dom mody Valentino został założony w 1959 roku w Rzymie. Garavani ubierał najpiękniejsze kobiety świata: królowe, księżniczki, gwiazdy filmowe i żony wpływowych mężczyzn - m.in. Liz Taylor, Jackie Kennedy, Sophię Loren. Wiele jego sukni przeszło do historii mody.
W 1998 roku sprzedał firmę za około 300 mln dolarów, ale wciąż pozostawał jej głównym projektantem. W 2007 roku przeszedł na emeryturę.
W nadchodzącym sezonie jesień-zima 2012-13 projekty jego następców będzie reklamować Polka - modelka Monika Jagaciak.
Autor: am/fac / Źródło: Finanacial Times, skynews.com, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe