To jeden z najoryginalniejszych projektów architektonicznych na świecie - zainspirowały go warstwy osadów pozostawione przez liczącą ponad 5 tys. kilometrów długości Żółtą Rzekę. Budynek stanie na dawnych mokradłach w pobliżu chińskiego miasta Yinchuan, przez które kiedyś płynęła ta jedna z najdłuższych rzek świata.
Huang He to druga najdłuższa rzeka Chin (po Jangcy) - mierzy 5464 kilometrów. Swoją nazwę zawdzięcza kolorowi wody, który pochodzi od żółtego błota niesionego prądem w dolnym biegu. Często występuje w rodzimej sztuce, nawiązującej do powstania chińskiego imperium.
Żółta Rzeka stała się także inspiracją dla architektów z biura We Architech Anonymous (WAA), którzy opracowują pierwszy element nowego kompleksu Yellow River Arts Centre, zlokalizowanego na trasie dawnego Jedwabnego Szlaku - 20 km od centrum Yinchuan, miasta położonego w północnych Chinach. Kompleks zajmie 80 hektarów podmokłych terenów, przez które kiedyś płynęła rzeka. Zbudowany kosztem 279 mln dolarów ma stać się miejscem spotkań artystów z kraju i całego świata.
Pierwszym obiektem będzie Muzeum Sztuki. Jego oryginalna fasada - składająca się z gładko zakrzywionych elewacji przywodzących na myśl wstążki - to jak warstwy osadów pozostawione przez Żółtą Rzekę.
- Nieusuwane przez tysiąclecia w wyniku erozji gleby miały wpływ na krajobraz. Skorzystaliśmy z tych pofałdowań, naśladując je podczas projektowania muzeum. Przeobraziliśmy je za pomocą komputerowych programów w projekt budynku. To da muzeum własną tożsamość i wpisze się w podobnie ukształtowane otoczenie - tłumaczą autorzy z WAA.
Sztuka z czasów ostatniej dynastii Chin
Yinchuan Art Museum zostanie zbudowane ze szkła połączonego z żelbetem, w technologii GRC nie wykorzystywanej dotąd na taką skalę w Chinach. To beton architektoniczny, dodatkowo wzmacniany włóknami szklanymi, dzięki czemu jest wysokowytrzymały nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. GRC pozwala na budowanie ścianek o grubości nawet 8-15 mm, co ułatwia montaż i obniża koszty budowy.
Obiekt będzie mieć 15 tys. metrów kwadratowych i na trzech pietrach pomieści sale wystawiennicze i wykładowe, aulę, bibliotekę i kawiarnie. Prezentowana tam będzie sztuka współczesna, a największą atrakcją ma być ta pochodząca z czasów ostatniej dynastii chińskiej - Qing. To głównie obrazy olejne powstałe od XVIII wieku do początku XX, w tym autorstwa Shi Beilina, który jest pierwszym chińskim malarzem tworzącym w oleju na płótnie.
Muzeum ma zostać oddane do użytku na wiosnę 2014 roku.
Autor: am/fac / Źródło: tvn24.pl