W wieku 89 lat zmarł Bronisław Surmiak, aktor teatralny i filmowy, odtwórca ról w ponad 80 spektaklach - poinformował warszawski Teatr Kwadrat. Szerokiej publiczności aktor znany był z występów w takich serialach jak m.in. "Polskie drogi", "Zmiennicy" oraz "Lokatorzy".
Teatr Kwadrat w środę opublikował w mediach społecznościowych wpis poświęcony Bronisławowi Surmiakowi, informując o jego śmierci. Teatr przekazał, że aktor występował na jego scenie w latach 1986-2000, a w sierpniu skończyłby 90 lat. Jak przypomniano, Surmiak występował w sztukach takich jak m.in. "Rozmowy przy wycinaniu lasu", "Dwaj panowie B", "Król", "Mandat", "Indyk", "Mayday" czy "Okno na parlament".
Bronisław Surmiak - kim był?
Bronisław Surmiak urodził się 16 sierpnia 1933 roku w Dębiance koło Lwowa. W 1958 roku ukończył studia na Wydziale Aktorskim PWST im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Zadebiutował 1 października 1958 roku na scenie warszawskiego Teatru Ateneum rolą Pana Roberta w "Lekarzu mimo woli" Moliera w reż. Jerzego Rakowieckiego. W 1961 roku podczas 1. Kaliskich Spotkań Teatralnych otrzymał wyróżnienie za rolę Grumia w przedstawieniu "Poskromienie złośnicy" z Teatru Bałtyckiego w Koszalinie.
W ciągu trwającej ponad 60 lat kariery artystycznej aktor zagrał w ponad 80 spektaklach teatralnych. "Wcześniej należał do zespołów Teatru Ateneum im. Stefana Jaracza, Bałtyckiego Teatru Dramatycznego im. Juliusza Słowackiego, Teatru Dramatycznego im. A. Węgierki, Teatru Ziemi Mazowieckiej, Teatru Popularnego, Teatru Rozmaitości czy Teatru na Woli" - przypomniał Teatr Kwadrat na Facebooku.
Bronisław Surmiak występował również w słuchowiskach Teatru Polskiego Radia oraz w spektaklach Teatru Telewizji, gdzie kreował m.in. postać Barańskiego w "Lalku" według Zbigniewa Herberta (1999) oraz Staruszka w "W Nieparyżu i gdzie indziej" Anny Kamieńskiej (2000).
Na dużym ekranie zadebiutował w 1968 roku w filmie fabularnym "Dancing w kwaterze Hitlera" w reż. Jana Batorego. Zagrał również w telewizyjnym filmie fabularnym "Zaległy urlop" w reż. Janusza Zaorskiego (1978). Widzowie mogli go oglądać także w telewizyjnych serialach: "Dyrektorzy" (1975), "Polskie drogi" (1977), "Zmiennicy" (1986), "Kuchnia polska" (1993), "Lokatorzy" (2000) oraz w serialu "Graczykowie" (2001).
ZOBACZ TEŻ: Nie żyje Ray Stevenson. Aktor miał 58 lat
Źródło: Facebook - Teatr Kwadrat, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Teatr Kwadrat