Berlinale 2023. "She Came To Me" z Joanną Kulig, Anne Hathaway i Marisą Tomei filmem otwarcia

Autor:
Tomasz-Marcin
Wrona
Źródło:
tvn24.pl

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie otworzy najnowszy film w reżyserii Rebekki Miller "She Came To Me". W najnowszym komediodramacie twórczyni między innymi "Angeli" oraz "Własne tempo - trzy portrety" zagrali: Anne Hathaway, Marisa Tomei, Peter Dinklage oraz Joanna Kulig.

Berlinale 2023 - czyli 73. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie - rozpocznie się uroczystą galą 16 lutego. W środę organizatorzy jednego z najważniejszych tego typu wydarzeń na świecie poinformowali, że tegoroczną edycję festiwalu otworzy najnowszy film Rebekki Miller "She Came To Me". Komediodramat znalazł się w pozakonkursowej sekcji Berlinale Specials. Jak już wcześniej poinformowano, przewodniczącą tegorocznego jury będzie aktorka Kristen Steward, a lista filmów konkursowych ogłoszona zostanie 23 stycznia.

Berlinale 2023. "Magiczna oda do wolności słowa"

- Z ogromną przyjemnością otworzymy tegoroczną edycję festiwalu ujmującą komedią, zainspirowaną codziennymi konfliktami, jakie pojawiają się w zachodnich społeczeństwach. Wymyślone przez Rebeccę Miller postaci, w które wcielają się fantastyczni aktorzy i aktorki, zamiast trzymać się narzucanych nakazów społecznych, wolą czerpać inspirację z chwili obecnej - skomentowali w oświadczeniu dyrektorzy festiwalu Mariëtte Rissenbeek i Carlo Chatrian. Ich zdaniem film jest "magiczną odą do wolności słowa". 

Peter Dinklage w filmie "She Came To Me" Rebekki Miller© Protagonist Pictures / Berlinale 2023

W komunikacie prasowym "She Came To Me" określono jako "zachwycającą komedię o miłości w każdej jej formie". Fabuła splata "opowieści uroczych postaci, żyjących w romantycznym, tętniącym życiem Nowym Jorku". "Kompozytor Steven Lauddem (Peter Dinklage) doświadcza blokady twórczej i nie może skończyć wielkiej opery, która ma być jego powrotem na scenę. Jego żona Patricia (Anne Hathaway), była terapeutka, doradza mu, żeby wyruszył w poszukiwaniu inspiracji. Odkrywa znacznie więcej niż się spodziewał, a nawet niż mógł sobie wyobrażać" - czytamy w opisie. 

Poza Hathaway, która jest również współproducentką filmu, i Dinklagem, w obsadzie znaleźli się również: Marisa Tomei, Joanna Kulig i Brian d’Arcy James.

Berlinale 2023. Kim jest Rebecca Miller?

To szósta pełnometrażowa fabuła kinowa w dorobku Miller - a właściwie Rebekki Augusty Miller, lady Day-Lewis (jako żona sir Daniela Day-Lewisa). Filmowczyni i pisarka - córka laureata Nagrody Pulitzera Arthura Millera i wybitnej fotografki Inge Morath - jeszcze w trakcie studiów na Uniwersytecie Yale, tworzyła krótkie formy filmowe, pozbawione dialogów. Końcem lat 80. rozpoczęła swoją karierę aktorską, najpierw w teatrze, nieco później grała postaci drugoplanowe (między innymi u Mike'a Nicholsa). Na początku lat 90. wyreżyserowała między innymi sztukę ojca "Po upadku". W 1995 roku wyreżyserowała swoją pierwszą pełnometrażową fabułę "Angela", do której napisała scenariusz. Światowa premiera odbyła się w ramach Festiwalu Filmowego Sundance. Podczas imprezy otrzymała Fimmaker Trophy, a autorka zdjęć - Ellen Kuras - nagrodzona została za najlepsze zdjęcia w konkursie filmów fabularnych. Miller uhonorowana została w tym samym roku nagrodą Gotham za przełomowy debiut reżyserski.

Duet Miller i Kuras powtórzył swój sukces w 2002 roku, kiedy to reżyserka zdobyła Grand Jury Prize w konkursie filmów fabularnych Sundance, a Kuras - znowu doceniona została za najlepsze zdjęcia do filmu "Własne tempo - trzy portrety". Scenariusz Miller stworzyła na podstawie własnej książki, która ukazała się rok wcześniej. Redakcja "Washington Post" określił "Własne tempo" najlepszą książką 2001 roku. "Własne tempo - trzy portrety" umocniły pozycję Rebekki Miller, jako jednej z najciekawszych przedstawicielek amerykańskiego kina niezależnego. Film doceniony został między innymi Independent Spirit John Cassavetes Award w 2003 roku, a samej twórczyni przyniósł Specjalne Wyróżnienie National Board of Review za "doskonałość w tworzeniu filmów". Kolejne swoje dwie fabuły "Ballada o Jacku i Rose" (2005 r.) oraz "Prywatne życie Pippy Lee" (2009 r.) nakręciła na podstawie własnych książek. W 2015 roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto światową premierę miał komediodramat "Plan Maggie", do którego scenariusz napisała na podstawie powieści Karen Rinaldi. W 2017 roku nakręciła film telewizyjny "Arthur Miller: Pisarz".

Miller od początku swojej reżyserskiej kariery współpracuje z najlepszymi aktorami i aktorkami. W jej filmach wystąpili: Robin Wright, Alan Arkin, Keanu Reeves, Winona Ryder, Julianne Moore, Gretą Gerwig, Ethan Hawke, Maya Rudolph, Bill Hader, Catherine Keener, Parker Posey, Wallace Shawn czy John Ventimiglia.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:Tomasz-Marcin Wrona

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: © Protagonist Pictures / Berlinale 2023

Pozostałe wiadomości