TVN24 | Kultura i styl

Obraz "Martwa natura kwiatów" wraca do prawowitych właścicieli

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
mp/adso
Źródło:
PAP
Suwałki. Do muzeum okręgowego trafiła niezwykła kolekcja sztuki współczesnej. Wśród autorów jest chociażby Kiejstut  Bereźnicki czy Andrzej Strumiłło (materiał z 10.02.2022)
Suwałki. Do muzeum okręgowego trafiła niezwykła kolekcja sztuki współczesnej. Wśród autorów jest chociażby Kiejstut Bereźnicki czy Andrzej Strumiłło (materiał z 10.02.2022)Muzeum Okręgowe w Suwałkach
wideo 2/7
Muzeum Okręgowe w SuwałkachSuwałki. Do muzeum okręgowego trafiła niezwykła kolekcja sztuki współczesnej. Wśród autorów jest chociażby Kiejstut Bereźnicki czy Andrzej Strumiłło

"Martwa natura kwiatów" Lovisa Corintha wróci do prawowitych właścicieli. Dzieło skonfiskowane przez Niemców w Brukseli w czasie II wojny światowej, po jej zakończeniu zostało przekazane tamtejszemu Muzeum Sztuk Pięknych. Jak informuje dziennik "De Standaard", obraz należy do żydowskiej rodziny Mayerów, która zgłosiła do niego roszczenie w 2016 roku.

- Nawet po upływie dziesięcioleci sprawiedliwość może zwyciężyć – napisał sekretarz stanu ds. polityki naukowej w rządzie Belgii Thomas Dermine, informując o zwrocie dzieła.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

"Martwa natura kwiatów" wróci do prawowitych właścicieli

"Martwa natura kwiatów" z 1913 r. trafiła do Brukseli wraz z uciekającą z Niemiec przed nazistami rodziną Gustava i Emmy Mayerów - przypomina "DS". Po wyzwoleniu obraz odnaleziono w magazynie, w którym naziści przechowywali dzieła sztuki. W 1951 r. został on przekazany Muzeum Sztuk Pięknych w Brukseli.

Dzieło Corintha zostało zdjęte ze ściany muzeum i wkrótce trafi ono do prawowitych właścicieli. Jak informuje dziennik "Het Nieuwsblad", rodzina Mayerów poszukuje jeszcze 29 innych dzieł sztuki skradzionych jej przez Niemców. "Nie ma po nich śladu, ale rodzina i tak jest bardzo zadowolona, że otrzyma chociaż ten obraz z powrotem" – powiedziała gazecie reprezentująca spadkobierców prawniczka Imke Gielen.

Autor:mp/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości